Moratoryum İlan Edilirse Ne Olur?

Moratoryum İlan Edilirse Ne Olur? Moratoryum nedir? Moratoryum İlan Edilebilmesi İçin Ne Olmalıdır? Moratoryum İlan Eden Ülkeler Hangileridir?

Moratoryum İlan Edilirse Ne Olur?

Moratoryum İlan Edilirse Ne Olur?

Moratoryum ne demek? Moratoryum geniş anlamıyla yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesinin yasal olarak ertelenmesidir. Peki bir ülke Moratoryum ilan ederse ne olur?

Moratoryum nedir? Moratoryum ilan edilirse ne olur? Moratoryum, borçların ödenememesi halinde uygulanan bir önlemdir. Ekonomistlerin yorumlarında duymuş olabileceğiniz kelimelerden biridir. Ülkemizde 2019 senesinde yüksek seyreden dolar döviz kurları ve dış borç sebebiyle konuşulan konular arasında olmuştur. Sıkıntılı zamanlarda bu konu konuşulsa dahi ülkemizde ilan edilen moratoryum sayısı çok azdır. Kuşkusuz bütün ülkeler tarihlerinde bir kez moratoryum ilanı vermiştir

Moratoryum kelimesi söylenince akla ilk gelen tanımı aslında borç yükümlülükleridir. Bundan dolayı Borç moratoryumu söylemek yerine genelde Moratoryum kelimesi denmektedir. Çoğunlukla bir ülkenin borçlarını ödemeyi bir süreliğine durdurmasına o ülkenin moratoryum ilan ettiği anlamına gelmektedir. Bir ülke moratoryum ilanı verdiğinde o ülkenin borcu ortadan kalkmaz yalnızca ödemelere ara verilmektedir. Bir ülke moratoryum ilanı vermişse o ülke borç taksitlerinin bir kısmını ödeyebilir ya da hiçbirini ödemeyebilir. Bakacak olursak geçmiş senelerde Arjantin, Meksika, Peru, Brezilya, Rusya ve Pakistan moratoryum ilan eden ülkeler arasındadırlar.

Döviz Bürosu Nasıl Açılır? Döviz Bürosu Nasıl Para Kazanır? buradan bakabilirsiniz.

Moratoryum Nedir?

Moratoryum nedir, moratoryum borçlanıcının ödeme gücünü yitirmesiyle borçlarının hepsini ya da kısmını ödeyemeyeceğini ilan etmesine denir.

Çoğunlukla borçlu ve alıcı arasında borcun tekrardan yapılandırılmasıyla olur. Moratoryum konusu bir ülkenin dış borçlarıyla alakalı da olabilir ülke içerisinde belirli bir grubun borçları üzerinde de olmaktadır. Ayrıca uluslararası hukukta devletlerce bir durumun hatırlatılması maksadıyla ilan edilen kararlara da denmektedir.

Moratoryum İlan Edilebilmesi İçin Ne Olmalıdır?

Ödemesi gelen ya da yaklaşan, ödeme durumu olmayan ya da ödeme ihtimali azalan borçların yasayla ertelenmesi,

Vadesi gelmiş ya da çok yaklaşmış borçların mahkemece belli bir vadeye yayılması, belli bir süre ödemenin tekrar mahkemece durdurulması,

Vadesi gelmiş ya da çok yaklaşmış olan borçların, borçlu ve alacakların aralarındaki anlaşmaya bağlı belli bir vadeye yayılması ya da ertelenmesiyle, çoğunlukla borçlu tarafınca yürürlüğe konulan bir işlem durumudur.

Fed para basarsa dolar ne olur? 

Moratoryum İlan Edilirse Ne Olur?

Moratoryum ilan edilirse ne olur, bir ülke dış borçlarını bir sebeple ödeyemeyeceğinin duyurusunu yapabilir. Bundan sonra borçların bir süre ertelenmesi, yeni bir faiz oranının belirlenmesi ya da borcun daha uzun vadeye yayılması durumu oluşur. Bunun haricinde aynı ülke içerisinde bir grubun borçları üzerine de ilan edilebilmektedir. Moratoryum ilanıyla beraber borç ortadan kalkmaz. Ödemeler ertelenir, faiz oranları tekrardan belirlenir. Moratoryum ilan edilmesinden sonra borçların birazı ödenmeye devam eder. Bir kısmı üzerine ilan edilebilir. Bunun dışında bazı özel durumlarda borcun kısmen silinmesi de olabilir.

Moratoryum durumu ani krizlerden olur. Bundan ötürü geçici mali sıkıntıları hafifletmek ve problemleri çözmek için moratoryum ilan edilmektedir. Ödeme kolaylığı sağlanabilmesi için. Bir kurumun finansal zorluklar geçirdiğini düşünün. Maliyetleri düşürmek maksadıyla belli faaliyetlerine moratoryum yerleştirebilir. İsteğe bağlı harcamaları sınırlayabilir, kurum seyahati ve zorunlu olmayan eğitimleri kısabilir.

Sadece gereksiz harcamaları azaltmak için planlanan moratoryumlar, işletme borçlarını geri ödeme ya da gerekli operasyonel maliyetleri karşılamayı etkilemez. Bunlar dışında doğal afetler esnasında belli alanlardaki mülkler için yeni politikalar üzerine moratoryumlar düzenlenebilir. Bunun sonucunda hak talebinde bulunma ihtimali anormal derecede fazla olduğu zaman kayıpların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

İktisadi Alanda Moratoryum Nedir?

İktisadi alanda moratoryum nedir, vadesi gelmiş borçların mahkemece, borçlu ve alacaklı arasındaki bir anlaşma ya da tek taraflı ertelenmesidir. Doğal afete uğrayanların, bankalara olan borçlarının devlet ya da bankalarca ertelenmesi, yeni vadelere bağlanması ilk duruma bir örnek teşkil eder. Ülke, içine düştüğü yoğun döviz sıkıntısından ötürü dış borçların anapara ve faizlerini ödeyemeyeceklerini ilan eder, borçlularla alacaklılar arasında bir anlaşma sağlanarak borçların uzatılması işlemine Moratoryum denmektedir.

Kamu Maliyesi Alanında Moratoryum Nedir?

Kamu maliyesi alanında moratoryum nedir, devletin mali olarak zor durumda olduğu zamanlarda yeni bir anlaşmayla borcun ödeme şekli ve zamanını yeni esaslara bağlamasına Moratoryum adı verilmektedir. Moratoryumda borç ortadan kalkmamaktadır, ödemeler ertelenir, faiz oranları tekrardan belirlenir ve bazı durumlarda borcun kısmen silinmesi durumu olabilmektedir.

Moratoryum ve Konkordato Farkı Nasıldır?

Moratoryum ve Konkordato Farkı Nasıldır, Türkiye’ de şahıslar ve şirketler konkordato ilanı verebilir. Moratoryumda ise hükümet borç, mal veya hizmete karşılık ilan eder. Fakat bazı ülkelerde konkordato ve moratoryum aynı şeydir. Şirketler ve bireyler de moratoryum ilanı verebilir.

Moratoryum İlan Eden Ülkeler Hangileridir?

Moratoryum ilan eden ülkeler hangileridir, Çin’ de başlayan koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülke ve şehir moratoryum ilan etmiştir.

Birinci Dünya Savaşında birçok moratoryum ilanı eden ülke olmuştur.

ABD’de bu yönteme başvuran ülkeler arasındadır. İpotekler, iş kaybı ve kira ödemeleri gibi durumlar için önlemler almışlardır.

Sırbistan Merkez Bankası 90 günlük moratoryum açıklamıştır.

Peru, Pakistan, İtalya, Brezilya, Yunanistan, Meksika, Rusya, Arjantin, Ekvador, Almanya, İngiltere gibi ülkeler moratoryum ilanı vermiştir.

Ülkemizde ise ilk moratoryum ilanı Osmanlı Döneminde olmuştur. Dış borçlarla alakalı 1875 senesinde moratoryum olmuştur. Bundan dolayı 1881 yılında ise Duyun-i Umumiye kurulmuştur. İkinci moratoryum 1958 senesinde Adnan Menderes Başbakanlık döneminde olmuştur. Vadesi gelen dış borçların ertelenmesi yapılmıştır. Üçüncü moratoryum 1978 senesinde Süleyman Demirel Başkanlığında kısmi olarak yapılmıştır.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Beyza
Beyza - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim Mert

Nil
Nil - 2 yıl Önce

Acil yardım ve afet yönetimi lisans bölümü okuyorum hemşireliğe not ortalaması ile yatay geçiş yapabilir miyim

SIRADAKİ HABER