Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Tekel Bayi Nedir? Tekel Bayi İşi Nasıl Bir İştir? Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanmaktadır 2020? Tekel Bayi Kar Zarar Durumu ve Cirosu Nedir? Tekel Bayilerde Kar Marjı Ne Kadar?

Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Zor ve yorucu bir iş olan tekel bayi sektörü, zor olsa dahi yüksek kazancı ve yüksek ciroyu da beraberinde getiriyor. Yatırımcı, girişimcilerin çoğunluk kısmı 100,000 TL ile 200,000 TL arasında değişen ufak sermayelerle bu işe girmeye çalışmaktadırlar.

Tekel bayi işinde gerçekten para kazanmak istiyorsanız ne iş yaptığınıza kesin olarak karar vermeniz ve iyi bir muhitte açmanız çok önemlidir. Tekel bayi açtığınızda işin zorlukları ve yoğun temposu elde edilen kazanç görüldüğünde genelde unutuluyor diyebiliriz. Yazımızda sizlere Tekel Bayi açmak, Tekel Bayi kazancı ile ilgili gereken tüm bilgileri yazdık.

Tekel Bayi Nedir?

İçki ve sigara mamüllerinin aynı yerde satışının yapıldığı dükkanlara verilen isimdir. Tekel Bayiler satış yapabilmek için alkol satış ruhsatı almaları şarttır. Bayisinde bu ruhsatı alan işletmeci saat 02,00’ye kadar satış yapma hakkına sahiptir. Önceden saat gece 2’ye kadar alkol satılabiliyorken son birkaç yıldır gelen düzenlemelerle alkol satışları saat akşam 22’ye kadar satılabilecek şekilde sınırlandırıldı. Alınan bu kararın ardından pek çok tekel bayi iflas etti. Sebebi ise tekel bayiler cirolarının yarısına yakınını gece 22-02 arasında yapıyorlardı. Ayak uydurabilenler ve çok sağlam ciroya sahip olan dükkanlar ayakta kaldı, yeni açılan dükkanlar veya düşük ciroyla hayatta kalmaya çalışan işyerleri ise iflas etti.

Tekel Bayi İşi Nasıl Bir İştir? Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanmaktadır 2020?

Tekel Bayi işletmeleri gündüz 10-11 gibi açılıp gece saat 02’ye kadar hatta bazı tekel bayiler 03’e kadar açık kalıp içki sigara ve her markette bulunabilecek şeyleri satarlar. Tekel bayi yüksek ciro yapar fakat bu kadar yüksek ciroya karşılık yeteri kadar kar elde edemezler, çünkü bu işin kar marjı oldukça azdır.

Tekel Bayi Kar Zarar Durumu ve Cirosu Nedir?

Tekel bayi işini yapmak istiyorsanız tek hedefiniz ya kar marjını yükseltmek ya da ciroya odaklanmaktır. Sebebi tekel bayi sektöründe ayakta kalmak istiyorsanız günlük en az 4,000 TL ciro yapmak zorundasınız maalesef daha az cirolar bu işin devamını getirmez. Ufak tefek geçinebilirsiniz fakat yatırdığınız sermayeye yazık olacaktır. Bu işin kar marjı ortalama yüzde 10-15’ tir. Günde ortalama 4,000 TL ciro yapan bir işyeri günde ortalama 600 TL kar eder demektir. Çok ciddi giderler de bulunmaktadır.

Günde 16-17 saat açık olması için bir personel bulundurmak zorundasınız. Tekel bayiye aylık 1,000 TL’den daha az bir elektrik faturası da gelmez. Kiranız, vergileriniz üzerinize ciddi bir yük bindirir. Herhangi bir tekel bayinin aylık gideri en az 10,000 TL civarındadır.

Para kazanmak istiyorsanız dükkanınız aylık 10,000 TL’den fazla kar etmelidir. 4,000 TL ciro yapan bir işyeri ise aylık 15,000 TL ile 18,000 TL civarında kazancı olur. Bu rakamlar ayakta durmanız için yeterli olacak miktarlardır.

Tekel Bayilerde Kar Marjı Ne Kadar?

Tekel bayilerinde kar marjı satılan ürünlerin çeşidine göre değişiyor, ürünlerdeki ortalama kar marjları şöyle; hesaplamanızı satış ağırlığınıza göre çıkarabilirsiniz:

  • Sigarada ortalama %6

  • Alkolde ortalama %11

  • Cips, çikolata gibi muhtelif ürünlerde %24

  • Unlu mamullerde %20

Tekel bayilerinde sigara ve alkol toptancıların çeşitli prim sistemleri vardır. Varsayalım belirli bir üründen aylık x rakamındaki satışlar için ek olarak yüzde 5,10 arasında kar marjı olur. Bundan dolayı sürekli aynı toptancılar ile çalışarak prim sistemlerini öğrenmeniz gerekir. Bütün toptancılarda çeşitli ürünlere yönelik prim sistemleri olur.

Ayda 5-8 bin TL arası kar ortalamadır. Ticarette ne olacağı belli olmaz. Bir ay hiç kar edemezsiniz ve bir aylık gelir ile iki ay geçinmek mecburiyetinde olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekir.

Mcdonald’s Çalışma Şartları Ve Maaşları 2020 buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 19:26

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Ay
Hakan Ay - 2 yıl Önce

Neymiş akşam 22e kadar kısıtlama olduğundan çoğu iflas etmiş,alacak olan erkenden alır bende tekelciyim saat 21:50de kapatıyorum kafam rahat ama bazı uyanık geçinenler geçe 12ye 1e kadar açık haksız rekabet ediyorlar.Ama cezalarda kol gibi geliyor,bem şikayet ediyorum açık olanları ben kapalıysam onlarda kapatsın korkmasınlar ciroları öyle aman aman düşmez,alacak olan alır zaten,ben kapatıyorum ve ciromda aman aman düşmedi!Eşit şartlar olursa biri kapatıp diğeri açık tutarsa tabiiki kapatanın cirosu düşer.esnaf milleti tuhaf bıraksalar sabaha kadar eve barka gitmeyecekler..Bu arada sigara kâr oranı %4.7 civarı..

Y....k.....
Y....k..... @Hakan Ay - 1 yıl Önce

Sa abi bende 2 - 3 yıl sonra bitane tekel bayi açmayı düşünüyorum aylık kazancın nekadar abi elektrik masrafı la beraber ve cebine her ay kaç bin lira giriyor benim arkadaş ortamım da ayda 25 bin lira kazanıyor diyen de var 20 bin lira diyen de var 18 bin fln diyen de var bilgi verir sen sevinirim.

SIRADAKİ HABER