101 Okey Oyun Kuralları Nelerdir? 101 Okey Nasıl Oynanır?

101 okey oyun kuralları nelerdir? 101 okey cezalar. 101 okey ne kadar internet yer? 101 okey hesaplama yöntemleri.

101 Okey Oyun Kuralları Nelerdir? 101 Okey Nasıl Oynanır?

101 Nedir?

101 veya 101 okey olarak bilinen oyun klasik okey oyunun hızlandırılmış bir versiyonudur. Düz okey veya normal okey uzun zaman aldığı ve çoğunlukla oyuncular el açamadığı için geliştirilmiştir. Okey ve 101 okey Romanya asıllı bir Yahudi olan Ephraim Hertzano tarafından 1930-1940 yılları arasında geliştirilmiştir. ABD, Avrupa, Arap Yarımadası, İsrail yoğun olarak oynandığı bölgelerdir.

101 Okey Nasıl Oynanır?

Yine 4 kişiyle oynanan 101 okey’de her oyuncunun ıstakasında 21 taş olur ancak taşları dağıtan kişinin sağında oturan kişiye 22 taş verilir. Geri kalan taşlar ise ortaya sırası gelen oyuncunun taş çekmesi için bırakılır. Oyuncular elindeki tüm taşları per yaparak veya elini açan oyuncuların eline işleyerek taşlarını bitirmeye çalışır. 101 okey nasıl oynanır daha açık anlatmak gerekirse hızlı hesaplama ve iyi taş takibi en önemli hususlardır. Ancak ne yaparsanız yapın eğer şanslı gününüzde değilseniz yine de yetmeyecektir.

Oyuncular 101 okey oynarken ellerindeki taşları per yapıp, yaptığı perler toplamının 101 olmasını için çalışır. Per yapılan taşların toplamı 101 sayısına eriştiğinde taşlar artık yere indirilmeye hazırdır. Ancak oyuncu gerek görürse taşların bir veya bir kaç tur daha dönmesini bekleyerek per olan taş sayılarını artırıp diğer oyuncuların ellerini açmasını bekleyebilir. Aynı zamanda 101 okey eşli oynanıyorsa eşiyle konuşmak diğer oyunlardaki gibi yasak olmayıp strateji belirlemek ve elini masaya indirip indirmemek konusunda tercihte bulunabilir.

Oyuncular, 101 okey oynarken ellerini iki farklı şekilde kullanabilmektedir. Bunlardan ilki per yaparak 101 sayısına erişmek diğeri ise elindeki birebir aynı taşları saklayarak 5 çift taş yani 10 adet taşı çiftleyerek indirebilir. Ancak çifte gitmek olarak bilinen oyun stratejisi ıstakanızda kalan taşlar ikiyle çarpılacağı için fazla tercih edilmemektedir.

Elinizi açamadığınız taktirde ise 202 sayı hanenize eklenecek olup biten oyuncudan ise -101 sayı düşülecektir. Eğer oyuncu elindeki taşları bitirip elinden attığı son taşı okey olan taş ise oyuncudan -202 düşülür.

Yere okey indiren oyuncunun taşının yerine asıl taşı koyan oyuncu okeyi alır ve kendi taşlarını indirmek için kullanbilir. Ancak bu durumda okeyi alınan oyuncu ceza yer mi konusu tartışmalıdır. Bazı oyuncular oyunu zorlaştırmak ve daha zevkli ve daha zor hale getirmek için bu kuralı sonradan eklemiştir.

101 Okey Hesaplama Nasıl Yapılır?

101 okey oyun kuralları incelendiği takdirde 101 sayısına ulaşmak gerektiği aksi takdirde el açmanın yalnızca çifte gitmek veya çiftlemek suratiyle açılabildiği hususunu yukarıda belirtmiştik. Ancak 101 hesaplaması kolay bir sayı olmayıp pratik birden fazla 101 okey hesaplama yöntemi mevcuttur. İlk yöntem üçlü perlerin ortasındaki sayıları toplayıp üç ile çarpmaktadır. Eğer periniz 4lü veya 5liyse bu sayıları sonradan üzerine ekleyerek kaç sayınız olduğunu hesaplamanız mümkündür. Diğer bir yöntem ise çarpma işlemini hiç kullanmadan ortaki taşların üzerindeki sayıları toplayıp dörtlü ve beşli perlerin yanındaki sayıları 3’e bölüp 33 net yan 2 sayı bulmaktır. Tersinden giderek 33 sayısını 3 ile çarpıp 2 ekleyerek 101 sayısı bulunmakta ve işlemin sağlması kolayca yapılabilmektedir.

101’de okeyle bitmek kaç puan

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 101 okey oyununda ıstakanızdan atılan son taş okey ise toplam puanınızdan -101 yerine -202 düşülebilmektedir. Oyuncular okeyi elinde kullanmak yerine son taş olarak saklamak daha zor olacağı için okey ile bitmek ödüllendirilmektedir. Okey ıstakanızda kaldığında ise 101 ceza puanı hanenize yazılmaktadır.

101 Okey Online Oynanır mı?

Diğer bir çok taş oyunu ve kağıt oyunu online oyun olarak indirilebildiği ve oynanabildiği gibi 101 okey online oynanabilmektedir. Ancak 101 okey 4 kişiyle oynanması ve oyunculardan bir tanesi dahi oyunu bırakdığında bot devam etmesi gibi nedenlerle 101 okey online oynamak zevk vermeyebilmektedir.

Farklı illerden 4 arkadaş sözleşip bir online masada buluşmak ve okey oynamak da bir diğer tercihtir. Bu tür uygulamaların avantajı ise arkadaşlarınızla nezih bir ortamda okey oynama keyfidir. Aynı zamanda facebook üzerinden erişilen uygulamalar veya çevrimdışı mobil uygulamaların yanısıra google üzerinden erişebileceğiniz çeşitli internet siteleri de size online okey oynama hizmeti sunmaktadır.

101 Okey Ne Kadar İnternet Tüketir?

101 okey ne kadar internet yer sorusu telefondan çevrim içi 101 oynayan her okeycinin aklına gelmektedir. Ancak 101 okey oyun uygulamaları fazla grafik ve görsellik gerektirmeyen oyun programları olduğu için video izlemek veya instagram’da gezmek gibi hızlı internet tüketmemektedir. Tahmini olarak 1 gb internet ile 7-8 saat aktif 101 okey oynamanız mümkündür. Ancak uygulamanın grafikleri ve görselliği düştükçe tükettiği veri miktarı düşeceğinden aynı miktarda internet ile daha uzun süre oyun oynayabilirsiniz.

101 Okey’de Nasıl Kazanırım?

Tüm kahvehane oyunlarında olduğu gibi 101 okeyde kazanmak için de iki faktör etkilidir. Birinci faktör şans ikinci faktör ise dikkat faktörüdür. Solunuzda oturan oyuncu çoğu zaman attığı taşlarla hangi taşı biriktirdiğini ve atmayacağını belli eder. Bu taşları biriktirmek ve kazanmayı beklemek sizin için kazanmayı imkansız hale getirecektir. Bir diğer yanılgı ise  açılmayacak el için çifte gitmeyi anlamsız bulmaktır. Çifte giden ve açan oyuncudan kalan sayının 2 katı yazıldığı için genel de istenmemektedir. Ancak bu sayı her halukarda elinizi açamamanızın cezasından çok daha az olacaktır.

Oyuncuların okey oynarken kullandığı bir diğer yöntem ise hile yapmak yani taş çalmaktır. Masanın üzerinden takip edilemeyecek sayıda taş olduğundan oyuncular taş çalmayı deneyebilmektedir. Ancak fark edildiği takdirde oyuncuya ceza puanı yazılmayıp oyun aleyhine sonlandırılmaktadır. 101 okeyde taş çalmanın cezası oyunu kaybetmektir. Ancak oyunu devam ettirebilmek için 101 ceza puanı yazıp devam ederek oynayanlar mevcuttur.

Blöf oyun kuralları için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 20:23

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER