2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı, Temel Yeterlilik Testinde Hangi Dersler Bulunur? 2021 TYT Fizikte Kaldırılan Konular? Fizik Nasıl Çalışılır? Temel Yeterlilik Testi Fizik Soruları Hangi Testtedir?

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 senesinde ÖSYM tarafından hazırlanan Temel Yeterlilik Testi Fizik Konuları belli olmuştur. Yükseköğretim Kurumları Sınavının ilk oturumu olmakta olan Temel Yeterlilik Testi yani kısaca TYT için sizlere konu ve soru dağılımlarını paylaşıyoruz. Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanmadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmeniz çok önemlidir. Sizlere ders ders 2021 Temel Yeterlilik Testinde çıkacak konu ve soru dağılımlarını hazırladık. Bu yazımızda Temel Yeterlilik Testi (TYT) Fizik konularını hazırladık. Yazımızda Temel Yeterlilik Testi Fizik Soru dağılımı bölümünden hangi konudan hangi senelerde ne kadar sorulmuş bakıp inceleyebilirsiniz. Temel Yeterlilik Testinde sizlere 20 soruluk Fen Bilimleri Testi uygulanmaktadır. Bu testin içerisinde ise 7 adet fizik sorusu sizlerin karşısına çıkmaktadır.

2021 TYT Matematik Konu Ve Soru Dağılımları

Temel Yeterlilik Testinde Hangi Dersler Bulunur?
Yükseköğretim Kurumları Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinde adaylara 40 Türkçe, 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe, 5 Din Kültürü, 40 Temel Matematik, 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji olmak üzere toplam olarak 120 adet soru vardır. Temel Yeterlilik Testinde süre ise 135 dakika olarak belirlenmiştir.

Fen bilimleri testinde ise: Biyoloji, Fizik ve Kimya derslerindeki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yöneliktir.

2021 TYT Fizik Konuları

Aşağıdaki yazımızda sizlere güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan hususlara göre hazırlanmış 2021 senesi TYT Fizik Konularını inceleyebilirsiniz.

 • Fizik bilimine giriş
 • Madde ve özellikleri
 • Hareket ve kuvvet
 • Kaldırma kuvveti
 • Sıvıların kaldırma kuvveti
 • Basınç
 • Isı, sıcaklık ve genleşme
 • Hareket
 • Dinamik
 • İş, güç ve enerji
 • Elektrik
 • Optik
 • Manyetizma
 • Dalgalar

2021 senesi için en güncel Temel Yeterlilik Testi Fizik konuları yukarıdaki gibidir. Temel Yeterlilik Testinde genel itibariyle mantık soruları gelmektedir. Sözel sorular da Fizik testinde yer alır. Temel Yeterlilik Testinde sözel soruları sizlere puan kazandırır ve günlük hayatın fiziğe uyarlanmış halinde sorular karşınıza çıkmaktadır.

2021 TYT Fizik Soru Dağılımı

2021 TYT Fizik Soru Dağılımı için aşağıdaki tablomuzda hangi yılda hangi konudan ne kadar sorular gelmiş inceleyebilirsiniz. Bu tabloyu örnek alarak çalışmalarınızı planlayabilir ve başarı elde edebilirsiniz.

Çıkmış soru dağılımları yukarıdaki gibi olmuştur. Yükseköğretim Kurumları Sınavına hazırlanırken çıkan konulara mutlaka daha çok önem vermenizi tavsiye ederiz. Yeni güncellenmiş sisteme göre hazırlanmış olup YKS sınav sistemine göre konular yayınlanmaktadır.

2021 TYT Fizikte Kaldırılan Konular?

2021 TYT Fizikte Kaldırılan Konular,

Modern fizikte x ışınları

Fizik Nasıl Çalışılır?

Fizik nasıl çalışılır, fizik dersi sınava hazırlanan bireylerin en zorlandığı derslerden biridir. Bundan dolayıdır fizik çalışan bir aday her zaman fizik nasıl çalışılır, en kolay fizik konuları anlama yöntemi nedir gibi sorularla gelmektedir. Fizik dersinde başarılı olmak isteyen bireylerin matematik dersinde de becerisi olması gerekmektedir. Matematik bilmeyen fizik yapamaz diyebiliriz. Fizik dersinde formül gerektiren soru tipleri diğer derslere oranla fazladır. Bu sorunları ortadan kaldırmak adına yapacağınız iş destek almak ve bol bol soru çözmeye çalışmaktır. Bolca soru çözümü ve formül ezberlemek fiziğin doğasında vardır. Sözel sorular çıksa dahi fizik genel anlamıyla sayısal işlemlerle dolu bir alandır.

Temel Yeterlilik Testi Fizik Soruları Hangi Testtedir?

Yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumunda yer alan TYT sınavında Fizik soruları Fen Bilimler Testi içerisinde gelmektedir. Bu testte fizik dışında Kimya ve Biyoloji dersleri de olmaktadır. Fen Bilimleri Testinde toplamda 20 soru vardır. Fizik soruları ise Fen Bilimleri Testinin 1-7 soru aralığında olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020, 16:13

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER