2021 Yılında İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi? 2021 yılında otomobil fiyatları düşecek mi? 2021'de araba fiyatları düşer mi? 2021de araba fiyatları artacak mı?

2021 Yılında İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

İkinci El Araba Fiyatları Nasıl Değişecek?

Yaklaşık iki yıldır sıklıkla "İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi?" sorusu sorulmaya başlandı. Aşırı derecede yükselen motorlu taşıt ve özel araç fiyatları nedeniyle 2020 yılında araç almayı hayal eden çoğu insan bu hayallerine kavuşamadı. Ortalama 2. El fiyatlarının %50'ye yakın artması bütçeleri zorladı. 2021 yılında fiyatların düşmesi umut edilmeye başlandı. 2. El fiyatları düşecek mi? Salgın devam ederse fiyatlar iyice artar mı soruların net cevabını bekleyip göreceğiz. Ancak yine de bu konu hakkında bilgi edinmek isteyenler için otomotiv sektörü ileri gelenlerinin görüşleri alındı. Bu yazıda bu görüşleri sizlere paylaşarak genel durum değerlendirmesi yapmaya çalışacağız.

2020 yılında tüm dünyayı etkileyen, tehlikeli bir salgın meydana geldi. Otomobil üretim merkezlerinin ağırlıklı olarak yer aldığı Avrupa kıtası bu salgından en fazla etkilenen bölge oldu. Bu nedenle başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde tüm fabrikalar üretimi durdurma kararı aldı. Avrupa'da üretimin durması, sıfır araç almak isteyenlerinde salgın nedeniyle bu niyetlerinden vazgeçmelerine sebep oldu. Arz-talep dengesi eşit kaldı ve bu kıtada yüksek fiyat artışları fazla yaşanmadı. Fakat bu durum ülkemizde farklı gelişti. Salgının kısmen normalleşmeye başlamasıyla birlikte bankalar kredi faizlerini düşürdü ve araç almak isteyen ikinci el araba fiyatları 2021 yılında artacak mı sorusuna cevap arayanlar için bu durum bir fırsata dönüşüp  araç taleplerinin artmasına neden oldu. Üretim durdurmuş fabrikalardan bayilere sıfır araç gelmemesi nedeniyle talep ikinci el piyasasına kaydı. İkinci ele talebin artması ve yeni araç alternatifinin olmaması nedeniyle ikinci el fiyatları sıfır fiyatlarına yakın derecede  yükseliş gösterdi. Sıfır fiyatından pahalı ikinci el araç fiyatlarına rastlamakta mümkün oldu.

Sektörün Önde Gelenlerinin Yorumları Ne şekilde?

İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi? Sorusuna cevap arayanlara fikir vermesi bakımından büyük otomotiv firmaları yöneticilerinin görüşleri dikkate alınmaya başlandı. Buna göre; fiyatların artmasındaki önemli nedenler:

  • Salgın nedeniyle topluma karışmamak için sürekli uçakla seyahat edenler dahi özel arabayla seyahat etmeye başlamaları
  • Ailelerindeki kişi sayısı kadar araç satın almak istemeleri,
  • Sadece maddi durumu iyi olanların değil orta sınıf insanların dahi panikleyerek toplu taşımadan uzak durmaya başlamaları.

Özel araç satın alma talebini artırdı. Sektörün önde gelenlerinin düşüncelerine göre, şehirler arası yolculuklarda dahi otobüslerin kullanılmadığı özel araçla seyahat için araç satın alındığı şeklinde tespitler var.

İkinci el araba fiyatları 2021 yılında nasıl değişecek sorusuna cevap veren sektör duayenleri, fiyatların ancak 2021 yılı 2. yarısında düşebileceği yönünde fikir beyan etmekteler. Bunun nedenini şu şekilde açıklıyorlar: Salgın sonrası normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte fabrikaların yavaş yavaş üretim yapmaya başladıkları fakat henüz lojistik ve operasyonel hizmetlerin işlerin normal hızında çalışmasına müsaade etmediği bu nedenle arzın talebe şimdilik yetişemeyeceği yönünde olmasıdır. Net konuşmamaların nedeni ise ülkemizin sürekli artan, genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması. Bu arzın talebe yetişmemesindeki en büyük etken. Avrupa'da ki fabrikalarında yeni yeni üretime başlamış olmaları nedeniyle her müşterinin satın almayı arzuladığı aracı almasının şimdilik mümkün olmayacağı düşünülmektedir. Duayenlere göre; geriye doğru bakıldığında ülkemizde fiyatı artmış ürünlerin kolay kolay tekrar düşmediğini biliyor olmak, İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi? Bu konuda cevap için net konuşulamayacağının en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Operasyonel Kiralama Firmalarının Fiyatlara Etkisi

Kriz dönemi boyunca 2. El araç ve sıfır araç piyasasında önemli bir rol oynayan operasyonel kiralama firmaları sürekli yeniledikleri araçlarını yenileyemediler ve araç havuzlarına yeni araç alamadılar. Normal dönemlerde operasyonel kiralama firmalarının satışa çıkardığı araçlar nedeniyle ikinci el piyasasında arz talebe uygun olurdu. Bu da fiyatların yükselmesini engelliyordu. Sıfır araç alamayan operasyonel kiralama firmaları  araç sayılarını azaltmamak için mevcut araçlarını doğal olarak satmadılar ve fiyatların yükselmesinde etken rol oynadılar. İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi? Sorusuna cevap olarak duayenler; 2020 sonuna doğru kısmen fiyat indirimlerinin olabileceğini düşünmektedir. Fabrikaların yıl başına doğru tam kapasite çalışmaya başlamaları durumunda bayilerde kriz öncesi döneme yakın sayıda yeni araçlar bulunabilecektir. Sıfır araçların bulunabilir olması, ikinci el piyasasında fiyatları olması gereken düzeye çekecektir.

ÖTV İndirimi Bekleniyor Mu? ÖTV İndirimi Piyasayı Hareketlendirebilir Mi?

Sektörün önde gelen firma yetkilileri, ÖTV indiriminin olacağını düşünmediklerini bunun maksatlı çıkarılmış bir söylentiden ibaret olduğu fakat maksadın bir beklenti yaratarak devleti baskı altına almak olduğu mu? Yoksa ekonomik bir suikast amacı mı güdüldüğünün tespit edilmesinin zor olduğu görüşündeler. Sıfır araba satan bayiler, İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi? ÖTV indirimi olacak mı sorusuyla son dönemde sıklıkla karşılaştıklarını belirterek, müşterilere bir beklenti içinde olmamaları gerektiği uyarısının yapıldığının altını çizmektedirler. Satışların normal seyrinde ilerlediği görüşündeler. Devletimizin kriz döneminde bütçeden karşılıksız bir şekilde zaruri ihtiyaçların karşılanması için oldukça fazla ödeme yapmış olması lüks tüketim sayılan araç alımları içinde vergi indirimi yapması durumunda, bunun bütçede ciddi açıklara neden olacağı belirtilmektedir.

2021 Yılında Araba Pazarının Durumu Nasıl Olur?

Son donemde artan fiyatlara rağmen araç satışlarının normal düzeye gelmesi beklenmekte. Ertelenmiş araç alımlarının birikmesi bunda etken rol oynayacaktır şeklinde düşünülmektedir. Mevcut durumda sıfır ve ikinci el araçların bir yatırım aracı olarak görüldüğünün altını çizen yetkililer, fiyatların yüksek olmasına rağmen ilerleyen dönemlerde değer kaybetmeyeceğini düşünen araç yatırımcıları nedeniyle pazarın hızı kesilmeden satışların devam edeceğini ifade etmektedirler. Mevcut 1 milyona yakın sıfır araç satışının, 2021 yılı içinde talebin çoğunun karşılanmış olacağı nedeniyle satışların gerileme göstereceğini ve 600- 700 bine yakın araç satılacağı düşüncesindeler. İlave olarak 2. El pazarının da bu rakamların 10-15 katı kadar artacağı ön görülmektedir. İkinci el araba fiyatları 2021 yılında düşecek mi yoksa böyle bir beklenti yersiz mi kesin bir bilgi vermek zor görünüyor. Ancak yetkililer; fabrikaların 2021 yılında tam kapasiteye ulaşmayacağını, ithal araç bulmanın da zor olacağı ve bu nedenle fiyatların düşmesinin de zor olacağını ifade etmekteler.

Oto pazarlarında veya ilan sitelerinde genel olarak eski model araçlar, fiyatların artması nedeniyle satışa konulmuş olduğu görülüyor. Yeni model araçların ise sanki altınmış gibi veya değeri sürekli artan bir döviz gibi fiyatın zirve yaptığı anı bekleyerek satışları yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 18:58

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER