Araç Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar?

Araç Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar? Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Olur? Araç Muayene Öncesinde Neler Yapılmalıdır? Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadardır? Araç Muayene Gecikme Cezası 2020 Ne Kadar? Araç Muayene Ücretinde Kredi Kartı Geçerli Mi?

Araç Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar?

Araç Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar?

Trafik kanununa göre trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik olarak yeterliliğini ölçmek maksadıyla muayene edilerek belgelendirilmesi işlemine araç muayenesi denir.

TÜVTÜRK ise araç muayene işlemlerinin yapılmasında tek yetkili kuruluştur. İstasyonlarda yapılmakta olan araç muayenesinin ücreti, araçlara göre değişmekte olup muayene zamanını geçiren araçlara gecikme zammı yapılmaktadır.

Otomobil, kamyon, motosiklet, çekici, otobüs, kamyonet, traktör gibi araçlar araç muayenesiyle birlikte belgelendirilme kapsamına girer.

Yetkililer tarafından yapılan muayene testlerinden sonra araç kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu veya emniyetsiz olarak raporlanmaktadır. Testlerin ardından alınan rapor aracı muayeneye götüren şahıs tarafından alınmaktadır.

Araç muayene ücretleri 2020 senesinde ne kadar olduğu belli oldu. 2020 senesinde muayene ücretleri 174,64 TL ile 462,56 TL miktarları arasındadır. Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunuyla beraber belirtilen yönetmeliklerdeki belge, ceza ve muayene miktarları 2020 senesi için belirlenmiştir.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğiyle beraber 2020 senesi için belirtilen %22,58’lik yeniden değerlendirme oranında artışlar olmuştur.

2019 Senesi Muayene Ücretleri:

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 377 TL

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork, yarı römork: 280 TL

Traktör, motosiklet, motorlu bisiklet: 143 TL

2020 Senesi Muayene Ücretleri:

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 462,56 TL

Otomobil, minibüs, kamyonet, arazi ve özel amaçlı taşıt, römork, yarı römork: 342,2 TL

Traktör, motosiklet, motorlu bisiklet: 174,6 TL

 • Muayene ücretini ödemek isteyen kişiler nakit olarak ödeme yapacaktır.
 • Belirttiğimiz araç sınıfları haricinde kalan taşıtların ücretlendirmeleri Bakanlık tarafından belirlenmiştir.
 • Muayene zamanı geçmiş olan her araç için gecikmiş her ay için muayene ücreti yüzde 5 oranından fazla bedel ile ödenecektir.
 • Ücretlendirmelere KDV dahildir.
 • Rapor sonucuna göre Ağır kusurlu ya da Emniyetsiz olan araçların muayeneleri onaylanmaz.
 • Sabit muayene istasyonlarında geçersiz sayılan muayenelerin tekrarını, muayenenin olunduğu istasyonda ya da o ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarında,
 • Gezici muayene istasyonlarında geçersiz sayılan muayenelerin muayene tekrarını aynı istasyonda ya da o ildeki sabit araç muayene istasyonlarında,
 • Gezici traktör muayene istasyonunda ya da gezici istasyonunda muayeneleri geçersiz sayılan traktörler, muayene tekrarını aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında, gezici ya da gezici traktör muayene istasyonlarında ücretsiz olarak bir ay içerisinde yaptırabilirler.

Muayene tekrarı yapılan ya da bir aylık zamanda muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam alınacaktır.

Dizi oyuncuları maaşları 2020

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Olur?

 • Araç muayenesi kaç yılda bir olmaktadır, muayene sıklığı araçların farklılığına göre olmaktadır:
 • Otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaşından sonra her 2 yılda bir olmaktadır.
 • Traktörler ve römorkları ilk 3 yaşından sonra her 3 yılda bir olmaktadır.
 • Diğer araçlar olan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve bunların römorkları ilk 1 yaşından sonra her yıl olmaktadır.
 • Motosiklet tarzı araçlar ve römorkları ise ilk 3 yaşından sonra her 2 yılda bir olmaktadır.

Araç Muayene Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alınması gerekmektedir. Muayene yapılacak aracın son muayene geçerlilik zamanı gelmeden de randevu alınmaktadır. İnternet üzerinden randevu alınabileceği gibi, haftanın altı günü içerisinde 08.00-20.00 saatleri arasında çağrı merkezinden de randevu alınabilmektedir.

Ruhsat, trafik sigorta poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka biri ise, getiren kişinin nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi belgeleri olması gerekmektedir. Eksiksiz gelmeleri gerekmektedir.

 • Borcu bulunan aracın muayenesi yapılamaz.
 • Egzoz gazı ölçümü muayenesi yapılmalıdır aksi taktirde ağır kusurlu olarak değerlendirilir.
 • Araçta değişiklik yapıldıysa ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir.

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararlarından, neden olduğu tehlikeli hastalıklar da dikkate alındığında muayenede egzoz muayenesine de yer verilmeye başlanmıştır. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesinde egzoz gazı ölçüm belgesi mutlaka olmalıdır.

Egzoz gazı ölçüm ücreti: 80 TL.

Araç Muayenesi Neden Önemlidir?

Muayeneyle beraber araç arızalarından dolayı kazaların sayısı azalmakta ve trafik güvenli hale gelmektedir. Bunun dışında araçların ömrü uzamakta ve bakım masrafları düşmektedir.

Araç Muayeneden Geçemezse Ne Olur?

Ağır kusurlu veya emniyetsiz olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz ve kusurlarını 1 ay içerisinde giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz olarak yapılıyor. 1 aylık sürede kişi aracı muayeneye götürmez ise hakkını kaybediyor ve ücret ödemek zorunda kalıyor.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Online başvuruda size en uygun muayene istasyonundan randevu talep edebilirsiniz. TÜVTÜRK üzerinden randevu alabilirsiniz.

Araç Muayene Gecikme Cezası 2020 Ne Kadar?

Muayene zamanı geçmiş araçlar için gecikmiş her ay muayene ücreti yüzde 5 oranından fazla bedel ile ödenmek zorundadır.

Araç Muayene Ücretinde Kredi Kartı Geçerli Mi?

Muayene ücretini ödemek isteyen şahıslar nakit olarak ödeme yapacaklardır. Ücretlendirmelere KDV ücreti de dahildir.

Ticari Taksi Plaka Fiyatları 2020?

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:00

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER