Baz istasyonu kira bedeli ne kadar 2020

Baz istasyonları zararlı mı? Baz istasyonlarının zararları nelerdir?  Baz istasyonu kira bedeli ne kadar 2020? Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu kira bedeli ne kadar 2020

Bilindiği üzere Nisan 2016 yılında 4.5 G teknolojisi hayatımıza girdi. Bu tür yüksek hızlı teknolojilerin nimetlerinden faydalanabilmemiz için firmalar da normalden daha fazla baz istasyonu kurmak zorunda kalıyorlar. Tabi bu durum baz istasyonları zararlı mı? Sorusunu sormamıza neden olmaktadır.

Baz istasyonu nedir?

İngilizce ‘base’ sözcüğünden dilimize girmiş olan baz sözcüğü temel ve taban anlamına gelmektedir. Baz istasyonları radyo düzenekleri gibi sadece bir antenden verici işlevi görmez. Baz istasyonları çift antenden hem verici hem de alıcı işlevini yapar. Baz istasyonları 3 çeşittir. Bunlar Büyük çaplı istasyon, Küçük çaplı yani mikro istasyon ve çok küçük çaplı yani piko istasyonlardır. Büyük çaplı istasyonlar geniş alanların bulunduğu yerlere yani kırsal alan gibi yerlere kurulurlar. Mikro baz istasyonları daha çok insanların yoğun olduğu merkezi yerlere, piko baz istasyonları ise otel gibi avm gibi daha dar ve yoğun yerlere kurulurlar.

Baz istasyonları zararlı mı? Zararları nelerdir?

Baz istasyonu denince genelde halk arasında çok zararlı olduğu ve uzak durulması kanısı oluşmuştur. Baz istasyonları zararlı mı? Zararlı ise zararları nelerdir? Bu sorular oldukça merak konusudur. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na göre baz istasyonlarının kansere yol açtığı söylentisi doğru bir bilgi değildir. Baz istasyonlarından yayılan dalgalar iyonlaştırıcı ışın olmadığı için kanser yapıcı bir etkisi yoktur. Fakat bazı bilim insanları baz istasyonlarının zararlı olduğunu söylemektedirler. Şirketlerin kolaycılığa kaçıp çok fazla yere baz istasyonları kurmasının doğru olmadığı ve bu baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik radyasyonun hem doğaya hem de insanlara zarar verdiğini dile getirmektedirler. İnsanlara ve doğaya zarar verdikleri söylenmekte fakat tam olarak ne zararı verdiği ise bilinmemektedir.

Baz istasyonu kira bedeli ne kadar 2020?

Baz istasyonu başvuruları gerekli şartlar sağlandığı takdirde Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na yapılmaktadır. Baz istasyonu kuran şirketler baz istasyonunu kuracağı yere ya da binaya sahip kişi veya kurumlara belirli bir miktarda kira bedeli ödemektedir. Çoğu insan çok zararlı olduğunu düşündüğü için binasına veya arazisine baz istasyonu kurulmasına izin vermez. Bu yüzden baz istasyonu kuran firmalar yüksek kira bedelleri vermektedir. Baz istasyonlarının kullanılacağı alanın kira beledi 2020 yılı için ne kadar?

Büyük çaplı bir baz istasyonu 2020 yılı aylık kira bedeli 15.000 – 20.000 tl civarı.

Mikro yani küçük çaplı baz istasyonu 2020 yılı aylık kira bedeli yaklaşık: 5.000- 7.000 tl civarı.

Piko çaplı yani çok küçük baz istasyonlarının 2020 yılı aylık kira bedeli ise yaklaşık: 2.000- 3.000 tl civarıdır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
VİCDAN AHLAK
VİCDAN AHLAK - 2 yıl Önce

NE ZAMANDAN BERİ İNSAN SAĞLIĞI VE YAŞAMA HAKKI PARAYLA ÖLÇÜLÜR HALE GELDİ...

SIRADAKİ HABER