Beka Sorunu Nedir? Siyasette Beka Sorunu Ne Demek?

Beka Sorunu Nedir? Siyasette Beka Sorunu Ne Demek?

Siyaseti takip edenler bilir hemen her hafta gündem değişir ve yeni gündem başlayıp önceki haftanın gündemi çabuçak unutulur. Ancak Türkiye vatandaşları için siyaseti takip etmek biraz daha zordur. Her hafta değil her gün siyasi gündem değişmekte olup gün içerisinde birden fazla kez değiştiği de görülmektedir.

Beka Kelime Anlamı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hatta Türk devletleri tarihinde ilk kez duyduğumuz yeni bir kavram siyasi dünyamızda dile getirilmeye başlandı. Türkiye’ni beka sorunu var gibi iddialı bir ifade ile 2019 yılında siyasi hayatımıza giren ifade farklı siyasi yorumlara neden olsa da bizi ilgilendiren kısım burası değil. Öncelikle beka sorunu ne demek bunu açıklamak uygun olacaktır. Beka kelime anlamı olarak var olmak yani varlığını sürdürebilmek anlamına gelmektedir.  Yani Türkiye’nin beka sorunu var demek Türkiye’nin varlığını sürdürme, var olma, bağımsızlık sorunu var anlamına gelmektedir. Kurtuluş Savaşı, 2. Dünya Savaşı dönemlerinde dahi bu ifade kullanılmamışken bugün kullanılmasının sebebi nedir?

Sınır komşularımız ve bölge devletleri olan Irak, Suriye, Mısır, Libya gibi devletlerde merkezi yönetimin yıkılması, sınırların değişmesi, birden fazla yönetimin ortaya çıkması gibi nedenlerle Türkiye başta olmak üzere bölge devletleri Orta Doğu Bölgesi devletlerinden gelen devasa bir göç krizi ile karşı karşıya kaldı. Bu durumun bir diğer sonucu ise İran ve Türkiye haricinde tüm bölge devletlerinde iç karışıklıklar, ambargolar ve benzeri prblemler mevcut olup bunlara maruz kalmayan tek devlet ise Türkiye’dir.  Önümüzdeki 10 yıl içerisinden herhangi bir siyasi problemle karşılaşmadan Türkiye’nin büyümesi ve ilerlemesi ihtimali bu nedenlerle riskli görünüyor. İşte bu endişelerden dolayı son yıllarda sıklıkla Türkiye’nin beka sorunu var mı gibi konular konuşulmaya başlanmıştır.

Siyaset anlamı olarak beka sorunu günlük hayatta insan için kullandığımız hayat memat meselesi yani ölüm kalım meselesi deyiminin devletler için kullanılan versiyonudur. Dileriz ki ülkemiz korkulduğu gibi karanlık ve zorlu günleri, büyük sınavları hiç bir zaman yaşamak zorunda kalmaz. Ancak binlerce yıllık Türk tarihine bakıldığında bir çok felaketle karşılaşan milletimizin olası sorunları bir beka sorunu seviyesine dönüşmesini engellerek, yaşanacak zorlukları aşacağını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER