Blöf Nasıl Oynanır? Blöf Oyun Kuralları Nelerdir?

Severek oynanan bir iskambil kartı oyunu olan Blöf oyunu hakkında Blöf Nasıl Oynanır? Blöf Oyun Kuralları Nelerdir? Kaç kart dağıtılır? gibi merak edilen soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Blöf Nasıl Oynanır? Blöf Oyun Kuralları Nelerdir?

Bir iskambil kartı oyunu olan Blöf oyununu öğrenmek isteyen ya da yeni öğrenmeye başlayanlar için bu oyun hakkında Blöf Nasıl Oynanır? Blöf Oyun Kuralları Nelerdir? Kaç kart dağıtılır? gibi çok soru sorulmaktadır. Tarihi çok eskilere dayanan bu iskambil oyunu hakkında tanıtıcı bilgiler vereceğiz. Blöf oyunu yabancı bir oyun olup Felemenkçe adı Bluf olan bu oyunun ülkemizdeki karşılığı Blöftür. Arkadaş ortamında oynarken çok zevk alıp eğleneceğiniz bu oyunu cezalı da oynayabilirsiniz ( örn: su içmek, yumurta yemek gibi ). Bu şekilde oyun daha da heyecanlı bir hal alacaktır. Yazımızı okuyarak siz de iyi bir blöf oyuncusu olabilirsiniz ve arkadaşlarınıza meydan okuyabilirsiniz.

En Çok Abone Sayısı Olan Türk Youtuberlar ve Youtube Kanalları

Blöf Nasıl Oynanır? Blöf Oyun Kuralları Nelerdir?

İskambil kağıt oyunlarından biri olan Blöf Oyununun Nasıl oynandığını ve Blöf Oyunu Oyun Kurallarını yazacağız. Aslında oyunun mantığı oldukça basittir. İsminden de kestirebileceğiniz gibi oyuncuların birbirlerine blöf yaptığı bir oyundur. Şimdi blöf nasıl oynanır? Blöf oyun kuralları nelerdir? madde madde inceleyelim.

Blöf oyununun mantığı oyuncuların elindeki kartları bitirmeye çalışmalarıdır. Elindeki kartları ilk bitiren oyuncu 1. olur. Sonra bitirenler ise sırayla 2, 3. ve 4. olur.

Blöf oyunu en az 2 kişi ile en fazla 8 kişi ile oynanır ama ne kadar fazla oyuncu ile oynanırsa o kadar daha eğlenceli olmaktadır. İdeal oyuncu sayısı ise 4 kişidir.

Blöf oyunu oyuncu sayısı 4 ten fazla ise iki deste ile oynanmalıdır.

Örnek olarak 4 kişi ile oynanacağını varsayarsak 4 kişi tek deste yani 52 adet kartla oynanır.

52 kart 4 kişiye eşit sayıda dağılacağı için her bir oyuncuya 13 tane kart dağıtılır.

Blöf oyunu kartları nasıl dağıtılır? Blöf oyununda ideal kart dağıtma şekli ikişerli ya da üçerli şekilde kart dağıtmadır. Kartlar saat yönünde dağıtılır. Yani dağıtıcı solundan dağıtmaya başlar.

Gezebileceğiniz En Ucuz Ülkeler

Kartlar dağıtılıp oyun başlamadan önce elinizde bulunan kartlardan rakamları aynı olanlar yan yana dizilir.

Oyunu ilk oynayacak kişi dağıtıcının solundaki kişi olacağı için ilk blöfü de o yapar.

Oyunu ilk oynayacak kişi elindeki aynı rakamlardan oluşan ikili, üçlü ya da dörtlü kartlardan birini kapalı şekilde yere koyar ve hangi sayı olduğunu söyler. ( örn: 3 tane 9 )

Oyunculardan sırası gelen ben inanmıyorum blöf diyerek karta bakabilir. Eğer blöf yapılmışsa kartlar kart sahibine verilir. Yapılmamışsa blöf diyen kişiye verilir. Oyuncu blöf demek yerine pas ta diyebilir. Eğer herkes pas derse kartı koyan oyuncunun kartları yerde kalır ve elinde kağıt eksilmiş olur. Bu durumda sıra diğer oyuncuya geçer. Oyun da yerdeki kağıtların üzerine eklenerek devam eder.

Genel Kültür İçin Okunması Gereken Kitaplar

Ayrıca sıradaki oyuncu blöf ve pası demenin dışında inanıyorum diyerek üstüne başka kart ya da aynı karttan ekleyebilir. Bu durumda sırası gelen diğer oyuncu inanmıyorum derse ve blöf yapıldığı anlaşılırsa blöf yapan yani oyunu başlatan ilk oyuncuya kağıtların hepsi geri verilir.

Bu şekilde sıra bilen oyuncuya geçer. Oyunun amacı bu şekilde oyuncuların elindeki kağıtları bitirmeye çalışması ile devam eder.

Blöf oyununda elinize 3 lü ve 4 lü aynı rakamların gelmesi her zaman avantajdır. Kağıtları elinize dizerken büyükten küçüğe olacak şekilde sıralamak iyi olacaktır. Elindeki kartları bitiren ilk kişi oyundan çıkar. Sonrasında da bitiren diğer kişiler oyundan çıkar. Blöf oyunu size il başta biraz karışık gelmiş olabilir ama aslında basit bir oyundur.

Basit olmasının yanında aynı zamana mantığınızı kullanmanızı ve rakiplerinizin psikolojik analizini yapmanızı gerektirecek bir oyundur. Bu oyunda kartları saymak, iyi blöf yapabilmek ve rakiplerinizin blöflerini görebilmek çok önem arz eden bir durumdur.

Bu yazımızda sizlere çok eğlenceli ve zevkli bir iskambil oyunu olan Blöf oyunu hakkında merak edilen başlıca sorulan sorulardan Blöf Nasıl Oynanır? Blöf Oyun Kuralları Nelerdir? Kaç kart dağıtılır? gibi soruları yanıtladık. Siz de artık bu oyun kurallarına göre arkadaş ortamınızda blöf oynayarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Yukarda da yazdığımız gibi bu oyunu aynı zamanda cezalı şekilde oynarsanız gerçekten oyunun zevki ve heyecanı had safhada olacaktır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER