Brittany Kaiser Kimdir?

Brittany Kaiser kimdir, ne iş yapıyor? Brittany Kaiser nerede, ne iş yapıyor? Brittany Kaiser kitap çıkardı mı?

Brittany Kaiser Kimdir?

Dünya’nın bir anda gündemine oturan seçim skandallarının belki de en meşhuru Cambridge Analytica skandalıdır. Cambridge Analytica, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimleri ve İngitere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin referandumda (Brexit) kazanan seçim propogandasını üstlenen firmadır. Hemen her seçimde siyasi partiler ve başkan adayları en az bir seçim ajansı ile anlaşıp reklam yaptırmayı terch etmekte olup bunda illegal bir durum sözk konusu değildir. Ancak söz konusu firmanın seçim kampanyası yürütme tarzı biraz farklı. Brittany Kaiser kimdir sorusunun birden fazla cevabı var aslında, Cambridge Analytica’nın kurucusu ortakları ve yöneticilerinden biridir. Aynı zamanda seçimlerde yaşanan skandalın ortaya çıkmasını sağlayan kişidir.

Cambridge Analytica, öncelikle facebook üzerinden kendi bilgilerine erişilmesine izin veren insanların arkadaşlarının da bilgilerine erişerek seçmen profillemesi yapmıştır. Ardından ise oluşturduğu seçmen profillerinin eğilimine uygun biçimde seçmeni istedikleri adaya veya tercihe yönlendiren reklamlar hazırlamış ve facebook başta olmak üzere tüm sosyal medya ve internet mecralarından sınıflandırmalara uygun reklamlar göstermiştir.

Daha somut örnek vermek gerekirse milliyetçi bir İngiliz vatandaşına Brexit’in milliyetçiliğe uygun bir tercih olduğunu ima eden bir reklam gösterirken, bir eşcinsele AB’nin eşcinsellere saygı duymadığını gösterir bir reklam hazırlamış, bir hayvansevere AB’de hayvan haklarının korunmadığını İngiltere AB’den ayrılırsa hayvanların daha mutlu olacağını söyleyen reklamlar hazırlamıştır.

Bu reklam kampanyasında etik ve hukuk kurallarına uymayan kısım kişilerin verilerinin izin alınmadan kullanılması ve kişilerin tercihlerinin manipüle edilerek insanların kaderiyle oynanmış olmasıdır. Britanny Kaiser’in beyanları nedeniyle Mark Zuckerberg başta olmak üzere bir çok facebook yetkilisi yargılanmıştır. Aynı zamanda kişisel verilerin korunması hukukunun önemi anlaşılmış ve ABD başta olmak üzere bir çok ülkede yasa ile korunur hale gelmiştir.

Cambridge Analytica ceo’su Alexander Nix hakkında soruşturmalara hala devam etmekte olup hapis yatması ihtimal dahilindedir. Bir çok kişiye göre Brittany Kaiser benzeri bir duruma düşmemek için işbirliği yapmayı tercih etmiş ve kaba tabirle iş ortaklarını satmıştır. Ancak işin iç yüzü nasıl ve ne şekilde gerçekleşti bilmek elbette mümkün değil.

Brittany Kaiser Özgeçmişi Hakkında Bilinenler

Brittany Kaiser 1986 doğumlu olup 34 yaşındadır. Lise eğitimini Philips Academy’de almış, Edinburg Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler eğitimi almış, Middlesex Üniversitesinde sosyoloji doktorası yapmıştır. Çeşitli şirketlerin pazarlama ve marketing departmanlarında çalışmış olup 2014 yılında Cambridge Analytica program geliştirme Direktörü olarak çalışmaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 4 yıl boyunca Cambridge Analytica’da çalışmış bu süreçte Trump’ın başkan seçilmesine ve Brexit referandumundan evet sonucu çıkmasında büyük payı olduğu düşünülmektedir. Bugünlerde ABD’den uzakta Tayland ve bazı diğer uzak Asya ülkelerinde yaşadığı bilinmektedir. Sabit bir işi ve hayatı olmadığı için tek bir konuma bağlı değildir.

2019 yılında hedeflenen (Targeted)  isimli kitabı yazmış ve Kendi Verin Derneği’ni (Own Your Data Foundation) kurmuştur. Cambridge Analytica’daki işinden ayrıldığı günden bu yana bireylerin dijital ortamdaki verilerini koruması için eğitmeye ve kişisel veri konusunda farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır.

Cambridge Analytica Trump’ın Seçilmesinde Etkili Oldu mu?

Sorunun cevabını kesin biçimde bilmenin teknik olarak mümkün olmadığı kesin ancak Trump ABD başkanlık seçimlerinde favori olmayan adaydı. Önceki seçimlerde demokratlara oy vermiş ve kazanması oldukça zor görünen eyaletlerde Trump’ın kazanması seçimin süprizi oldu. Ayrıca Brittany Kaiser yaptığı açıklamada en fazla bu eyaletlere odaklandıklarını açıkça belirtiyor. Bu konuda analistlerin söylemlerini inceleyebilir veya Netflix tarafından hazırlanan Great Hack belgeselini izleyebilirsiniz.

Cambridge Analytica Türkiye’de Çalıştı mı?

Türkiye’de, Cambridge Analytica ile  AKP, CHP, MHP veya herhangi bir başka parti veya kuruluş arasında bir bağ tespit edilmemiştir. Şu ana kadar ABD’de yürütülen hiç bir soruşturmada Türkiye’nin ismi geçmemiştir.

En ucuz tezsiz yüksek lisans fiyatlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:33

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER