Burun Ameliyatı Fiyatları 2021

Burun Ameliyatı Fiyatları 2021, Burun Estetiği Fiyatları 2021, Devlette Burun Estetiği Fiyatları 2021? Özelde Burun Estetiği Fiyatları 2021? SGK Burun Estetiği Fiyatlarını Karşılar Mı?

Burun Ameliyatı Fiyatları 2021

Burun Ameliyatı Fiyatları 2021

Burun ameliyatı çağımızda Plastik Cerrahinin en fazla yapılan ameliyatlarından birisidir. Başka anabilim dalları da burun estetiğini yapmaya heveslenseler de temelde adı üstünde konu estetik cerrahi ameliyatı olduğundan dolayı plastik cerrahinin alanına girmektedir. Burun estetiği yaparak istediğiniz burna kavuşabilirsiniz. Burun Estetiği Fiyatları 2021, Burun Ameliyatı Fiyatları 2021.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği nedir, burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı rinoplasti ameliyatında burnun dış tarafı kesilmemektedir. Burun deliklerinin iç kısmından girilerek burun doğallığı bozulmaz ve kişinin yüzüne uygun bir şekilde yapılır. Bu ameliyatta burun iç kısmından küçük kesikler yapılarak burun ucundaki özellikli bağlar ve sinirler kesilmeden kıkırdak ve kemik yapılara ulaşılmaktadır. Burada fazla görülen kemer yapısı alınmaktadır. Geniş olan burun yapıları daraltılmaktadır. Burun ucu kıkırdaklarına göre uygun olan şekil yapılır ve istenilen görünüme ulaşılır.

Açık Teknik Nedir?

Burun deliklerinin arasında olan kolumella ismindeki deri parçası üzerinden yaklaşık 5mm’lik kesi ile başlanan operasyon geri kalan bölgelerin burun iç tarafından kesilmesiyle sürer. Kişinin burun anatomisi tam olarak ortaya konmakta olup major problemlere sahip olanlarda daha verimli ve daha yaklaşım sağlanır. Dışarıdan müdahale edilerek açılan bölgede önceleri küçük bir kızarıklık meydana gelir ve biraz zaman sonra görülebilen bir iz bırakmadan iyileşmesini bitirir.

Kapalı Teknik Nedir?

Kesilen dokular tamamen burnun iç tarafından olup daha basit gereksinimleri olanlarda tercih edilir. İyileşme süreci olarak açık tekniğe göre avantajı yoktur. Gereksinim basit ise lokal anestezi ciddi ise genel anestezi altında yapılır. Tıppilasti ismi verilen burun ucu estetiği sadece burun ucundaki kıkırdaklara şekil vermek için ve burun deliğine yönelik planlanacak iyileştirmeleri kapsayabilecek burun kemeri gibi bölgelere düzeltme işlemi yapılmayan operasyondur.

Burun Estetiği Avantajları Nedir?

Burnun büyük, uzun veya yamuk olmasının asıl sebebi burun içerisindeki kıkırdakların büyük, uzun veya yamuk olmasından ötürüdür. Burnun dış kısmının kesilmediği ameliyatlarda iyileşme hızlı, morluklar minimum düzeyde olmaktadır. Acı, ağrı, şişlik durumları açık burun ameliyatına göre kapalı ameliyatta çok daha az olmaktadır.

Açık burun ameliyatında iki burun deliğinin ortasındaki hat dış taraftan kesilir. Burnun iç kısmı açılır sonrasında işlem yapılıp tekrar kapatılmaktadır. Bundan sonra iki burun deliğinin dış kısmına atılan dikişler ne kadar güzel atılırsa atılsın iz kalma durumu olmaktadır.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ameliyat bitiminden sonra tampon ve bandajlar sebebi ile ağızdan nefes alınacağından dolayı sık sık su içilmesi gerekmektedir.
 • Yumuşak ve kolay çiğnenen besinlerin tüketilmesi önerilir.
 • Dudak kremi sürülür. Dudakların nemli kalmasını sağlamak için.
 • Tamponlar alınana kadar ağızdan nefes alınır.
 • 1 ay süre geçene kadar güneşe çıkmamaya çalışın.
 • Tamponlarınız çıkınca doktorunuzun verdiği merhem ve kulak temizleme çubuğuyla yavaş bir şekilde burnunuzu temizleyin.
 • En az 3 ay gözlük kullanmayın.
 • Ameliyat sonrasındaki 15 gün boyunca eğilip kalkmayın ve ağır bir şey kaldırmayın.
 • Yumuşak diş fırçası kullanın.
 • Baş uyku uyurken 30 dereceye kadar yüksekte kalmalı.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar almayın.

Burun Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatı sonrasında göz altlarında biraz morluklar olsa dahi bunlar en fazla bir  haftalık süreçte geçmektedir. Burun ameliyatında iz kaygısı yaşanmaz. Nefes alma problemi olan hastalara splint dediğimiz silikon kanüller uygulanmakta ve bunlar üçüncü günde çıkarılmaktadır. Yedi gün sonra ise burun üzerine konulan atel çıkartılır. Burun üzerindeki dikişler de yedinci günde alınır. Yaklaşık ortalama bir hafta sonrasında bireyin ameliyat olduğu bile anlaşılamaz hale gelmektedir ki bu burun ameliyatı olmak isteyenlere sevindirici bir konudur. Atel çıktıktan sonra hastada bir miktar ödem kalmaktadır. Bu ödem ilk birakç hafta ve sonraki birkaç ay içerisinde tamamen geçmektedir.

Burun Estetiği Ağrılı Mı?

Burun ameliyatları genel anlamda ağrısız olmaktadır. Splint kanuller çıkarılırken, atel ve dikiş alınırken ağrılar olmamaktadır. Sadece göz altlarında az miktarda morluk ve ödem olur. Ve bunlar bir süre sonra geçmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?

Boyut estetiği yaptırmak isteyen bireylerin uzun olan burun yapısı kısaltılır ve yüz ile uyumlu bir görünüm sağlanır. Büyük burun yapısı sert bir görünüme sebep olmaktadır. Burundaki yüksek kemer alınır ve yüzdeki sert ve sinirli ifade daha uyumlu olur.

Genişlik estetiği yaptıracak bireylerin daha dar bir burun ve elmacık kemiklerin ön plana çıkması sağlanır. Burun genişliği yüzünüzdeki oranlara göre hesaplanıp yapılır. Burun estetiği ile burun yapısını kırmadan istediğiniz burna kavuşabilirsiniz.

Burun estetiği sayesinde geniş olan burun yapıları daha dar ve daha küçük duruma getirilir. Çoğunlukla asimetrik olan burun delikleri iç kısımlardaki kıkırdaklara şekil verilerek ya da deliklerde küçültmeler yapılarak eşitlenme yapılabilir.

Burun eğriliğine gelecek olursak düzeltilmesi zor işlemlerden biridir. Yüzdeki asimetrilerden dolayı burunda eğrilik de olabilmektedir. Asimetrik yüz yapılarında çoğunlukla yüzde yüz burunda düzelme olmayabilir. Eğri olan burun yapılarında nefes almada da zorluk olabilir. Yani özetleyecek olursak burnun şekil olarak yapısının düzeltilmesi ve nefes alma problemlerinin düzeltilmesi sağlanabilir.

Tıp Fakültesi Ücretleri Ne Kadar?

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesinde detaylı bir görüşme yapılmalıdır. Ameliyat olacak hastanın istekleri ve beklentileri, burun yapısı hakkında düşündükleri, ameliyat olma isteği vs. değerlendirilmelidir. Ayrıntılı görüşmelerde burun iç ve dış bölge muayeneleri yapılmaktadır. Her açıdan ayrıntılı bir şekilde burun fotoğrafları çekilir. Ameliyat sonrası oluşacak sonuç, tüm yüz ölçüleri ve oranları hesaplanır. Planlama tamamlanır.

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında ise kontroller düzenli olarak yapılır ve en iyi sonuca ulaşılır. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci diğer bütün ameliyatlardan farklı olmaktadır. Deri yapısı önemlidir. Kalın deriye sahip bireylerde iyi bir sonuca ulaşabilmek için sabırla ödemlerin geçmesi beklenir. İnce derili burunların iyileşme süreci biraz daha hızlı olur. Silikon tampon kullanılmış ise birinci haftada tampon ve atel burundan alınır. Bundan sonra bireyler uçak yolculuğu yapabilirler. İkinci haftada ise diğer tüm bandajlar çıkarılır ve masaj yaparak tüm ödemin geçmesi hızlandırılır. Dikkat edecek olursak özellikle eğri burun yapılarında farklı masajlar yapılarak kıkırdak hafızasının tekrar oluşmamasına yardımcı olunmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1-2 saat sürmektedir.

Burun Estetik Ameliyatı İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Burun estetik ameliyatı iyileşme süresi yaklaşık 1 haftadır.

Burun Estetik Ameliyatı Kesin Sonuç Ne Kadar Zamanda Olur?

Burun estetik ameliyatı kesin sonuçları 6-12 ay arası sürmektedir.

Burun Ameliyatı Fiyatları 2021

Devlette Burun Estetiği Fiyatları 2021?

Burun ameliyatı fiyatları, devlette burun estetiği fiyatları 2021 ne kadar? Burun estetiği fiyatları 2021 yapılan ameliyata göre, hastane ve yapan ekibe göre değişir. Zorunlu durumlarda devlet hastanelerinde yapılan burun ameliyatı için SGK tarafından ücret alınmaz. Fakat estetik için, güzellik için yapılan operasyonlarda ameliyat ücreti alınır. Devlette burun estetiği fiyatları 2021 senesinde ortalama olarak 2500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Yapılan burun estetiği fiyatları 2021 senesinde uygulanan yönteme göre farklılık gösterir.

Özelde Burun Estetiği Fiyatları 2021?

Özel hastanelerde yapılan burun estetiği fiyatları ortalama olarak 5000 TL civarındadır. Hastane, doktor ve ameliyatın tipine ve zorluk derecesine göre farklılık göstermektedir. Uygulanan yöntemler ve tekniklere göre özel hastanelerde ve kliniklerde yapılan burun estetiği fiyatları ortalama olarak 5000 TL olup 10.000 TL ye kadar çıkmaktadır. Yapılacak olan ameliyatı ve miktarı doktorunuz belirler.

SGK Burun Estetiği Fiyatlarını Karşılar Mı?

SGK bazı hususlarda fiyatlaın hepsini karşılar. Bu durumda hasta ücret ödemeden ameliyat olabilir. SGK’nız var ise ve sağlığınızı bozan bir durum varsa devlet hastanesi sizden ücret talebinde bulunamaz. Travma, nefes problemi gibi durumlarda fiyatların tamamını SGK karşılar.

Görsel amaçlı estetik yaptırmak isterseniz SGK ücretinizi karşılamaz.

Burun Estetiği Nasıl Yapılmaktadır?

Burun estetiği en fazla talep gören estetik operasyonlardan biridir. Burnumuz vücudumuzda bulunan fonksiyon ve estetik olarak en önemli yapılardan biridir diyebiliriz. Bundan dolayı burun estetiği; burun ucu kaldırma, genişliği daraltma, burun kemerinden kurtulma, eğrilikleri düzeltme ve nefes almayla alakalı bütün işlemleri içeren yoğun bir operasyondur.

Ameliyat yapılmadan önce yüzün genel anlamda tüm ölçümleri ve oranları hesaplanır. En uygun burun tipi 3 boyutlu simülasyonda hazır hale gelir. Hastayla beraber tahmini ameliyat sonrası görüntüler değerlendirilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:19

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER