Büyükşehir Belediyeleri listesi 2020

Büyükşehir Belediyesi Nedir? Kaç Büyükşehir Belediyesi Var? Büyükşehir Belediye Listesi 2020.

Büyükşehir Belediyeleri listesi 2020

Kaç Tane Büyükşehir Var? Güncel Büyükşehir Belediye Listesi 2020

Yaşadığımız şehrin büyükşehir belediyesi olmasını çoğumuz isteriz. Büyükşehir belediyelerinin diğer belediyelere göre avantajlı durumları nelerdir? Büyükşehir belediyesi nedir? Nasıl olur? 2020 yılında Türkiye’de kaç tane büyükşehir belediyesi vardır?  Büyükşehir belediyelerinin görevleri neler? Türkiye'de kaç büyük şehir belediyesi var?


Büyükşehir nedir


Belediyesi büyük olan yani; sınırları içerisinde barındırdığı ilçe sayısı fazla olan şehirdir. Şehrin kalabalık olması ve ilçe sayısının çok olmasından dolayı içerisindeki belediyelere hizmetin daha iyi sağlanabilmesi ve içindeki belediyeler arasındaki koordinasyonu sağlayabilmesi için 3030 sayılı yasa ile 27 Haziran 1984 tarihinde oluşturuldu. Büyükşehir belediyelerinin 3 adet organı vardır. Bunlar; 1) Büyükşehir belediye başkanı, 2) Büyükşehir belediye encümeni, 3) Büyükşehir belediye meclisi. 
Büyükşehir belediyesi olma şartları nelerdir?
Bir ilin büyükşehir belediyesi statüsünde olması için gerekli bazı şartlar vardır. Büyükşehir belediyesi olmanın ön koşullarından biri nüfustur. Öncelikle 2012 yılında yapılan 6360 sayılı Büyükşehir belediyesi kanunundaki yasa değişikliği ile bir ilin büyükşehir olması için sınırları içerisinde en az 750.000 nüfusa sahip olması gerekmektedir. Bünyesinde 3 den az belediye olmamalıdır. Ekonomik yönden belirli bir yeterlilikte olmalıdır. Coğrafi konumunun uygun olması gerekmektedir. 


Büyükşehir belediyesinin avantajları neler?


Büyükşehir belediyelerinin gelir kalemleri daha fazladır. Dolayısıyla ulaşım, altyapı, sağlık, spor, kültür sanat, sosyal, bilimsel etkinlikler, turizm gibi hizmetlerden daha fazla yararlanılmış olunacaktır.
Türkiye’de büyükşehir belediyeciliği ilk olarak 1984 yılı 195 sayılı ve 2972 sayılı yasa khk ( kanun hükmünde kararname ) ile 3 ilde yapıldı. Bu üç büyük şehir: İstanbul, Ankara, İzmir. O zamanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı 15, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı 5, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ise 3 adet ilçe vardı. Daha sonra ise sırasıyla 5 tane il daha Büyükşehir Belediyesi kapsamına girdi. Önce Adana Büyükşehir Belediyesi oldu (1986 yılı 3306 sayılı yasa), sonra ise 1987 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi ( 1987 yılı ve 3391 sayılı yasa ), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ( 1987 yılı ve 3398 sayılı yasa ), Konya Büyükşehir Belediyesi ( 1987 yılı ve 3399 sayılı yasa ). Bu 5 şehirden son olarak 1988 yılında 3508 sayılı yasa ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi oldu. İlerleyen yıllarda ülke nüfusu artmaya başladı ve doğal olarak şehirler büyümeye başladı ve bugün toplamda  ülkemizde 30 tane ilimiz büyükşehir belediyesi kapsamındadır. Yani Türkiye'de 2020 yılında 30 büyükşehir belediyesi bulunmaktadır. Bu iller hangileridir? Aşağıda bu illeri bölge bölge sıraladık. Keyifli okumalar dileriz.


MARMARA BÖLGESİ


İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi
Bursa Büyükşehir Belediyesi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi


EGE BÖLGESİ


Denizli Büyükşehir Belediyesi
Aydın Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Muğla Büyükşehir Belediyesi
Manisa Büyükşehir Belediyesi


AKDENİZ BÖLGESİ


Adana Büyükşehir Belediyesi
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Mersin Büyükşehir Belediyesi
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi


İÇ ANADOLU BÖLGESİ


Ankara Büyükşehir Belediyesi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Konya Büyükşehir Belediyesi


KARADENİZ BÖLGESİ


Samsun Büyükşehir Belediyesi
Trabzon Büyükşehir Belediyesi
Ordu Büyükşehir Belediyesi


DOĞU ANADOLU BÖLGESİ


Van Büyükşehir Belediyesi
Malatya Büyükşehir Belediyesi
Erzurum Büyükşehir Belediyesi


GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi
Mardin Büyükşehir Belediyesi

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 17:33

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER