Çin Nüfusu 2021

Dünyanın en kalabalık Ülkesi olan Çin’in 2021 nüfusu kaç? Çin’de kaç insan yaşıyor? Çin neden bu kadar kalabalık nüfusa sahip? 2021 Çin nüfusu ne kadar? Çin Para birimi, Çin başkenti ve Çin hakkında bilgiler yazımızda

Çin Nüfusu 2021

Tarafımıza gelen yoğun sorular üzerine başta Çin nüfusu olmak üzere Çin hakkında merak edilen sorulara bu yazımızda yanıt veriyoruz. Çin hakkında tanıtıcı bilgiler ve en fazla merak edilen Çin’in 2021 nüfusu kaç? Çin’de kaç insan yaşıyor? Çin neden bu kadar kalabalık nüfusa sahip? 2021 Çin nüfusu ne kadar? Çin Para birimi, Çin başkenti neresi? Sorularını yanıtladık. Bunların dışında Çin hakkında herkesin bilmediği çok enteresan bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Hindistan Nüfusu 2021

Çin Nüfusu 2021

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çindir. Çin nüfusu 2021 yılında da dünyada nüfus bakımından 1. Sırasında yerini korumuştur. Peki Çin niçin bu kadar çok nüfusa sahip? Bu kadar çok nüfusa sahip olmasının nedeni yer aldığı coğrafyada gizli.

Sanayi devrimi olmadan önce nüfus artışındaki birinci etken tarımdı. Suyun bol olması, iklimin dengeli olması ve verimli toprakların olması nüfusu etkileyen en önemli etkendi. Çin ülkesi bütün bu etkenlere sahip bir ülke idi.

Pirinç üretiminde birinci sırada yer alan Çin’de insanların çok fazla pirinç tüketmesi, pirincin kalori değerinin yüksek olması insanların üremelerini teşvik ediyordu. İnsanlar çocuk yapmaktan çekinmiyorlardı çünkü ne kadar çocukları olursa olsun çocukları besleyecek kaynakları her zaman vardı. Bunun dışında pirinç üretimi için çeltik tarlalarında çalışan çok fazla insana ihtiyaç duydukları için zaten doğacak çocukla çeltik tarlalarında çalışmaya aday bir işçi olarak görülüyordu.

Bu etkenlerin dışında Çinin tarih boyu aynı topraklarda yaşaması ve kontrol altında tutması da Çin nüfusunun fazla olmasında etkili olmuştur. Bu yüzden istikrarlı bir yapısı olmuştur.

2021 Çin nüfusu yaklaşık 1.440.000.000 olmuştur.

Fransa Nüfusu 2021 Ne Kadar Oldu

Çin Hakkında Tanıtıcı Kısa Bilgiler

Çin denince akla ilk önce nüfusu ve kalabalıklığı gelir. 2021 yılı en fazla nüfusa sahip ülke Çindir.

Bilinen 292 tane dil konuşuluyor.

Çinin başkenti Pekindir.

Çinin resmi dili Çincedir.

Çinin para birimi ise Çin Yuanıdır.

Ülkenin yüzde 42 si ateist. Yüzde 30’u Taoisttir.

Komünist rejim ile yönetilmektedir ve tek parti sistemi uygulanmaktadır. O da Çin Komünist Partisidir. 90 milyon üyesi vardır ve dünyanın en büyük siyasi partisidir. Demokratik sistem yoktur. Halkın seçme hakkı bulunmamaktadır.

Çin’de parlamento yoktur. Ulusal halk konseyi vardır. Yasama işlerini ulusal halk konseyi yürütür. Çin devlet başkanını bu konsey seçer. Zaten devlet başkanı aynı anda Çin Komünist Partisinin de başkanıdır.

Dünyanın en büyük 2. Ekonomisine sahiptir. İlerleyen yıllarda ise dünyanın en büyük ekonomisine sahip olacağı uzmanlar tarafından ön görülmektedir.

Devletin ekonomisinin iyi olmasına rağmen Çin nüfusunun büyük bir kısmı yoksulluk içinde yaşamını sürdürüyor. Çin nüfusunun gelir dağılımında adaletsizlik dünyada 1. Sıradadır.

İşçilerin çalışma koşulları çok kötü ve gelirleri çok düşüktür.

Çin nüfusu dünyanın en kalabalık nüfusu olmasına rağmen yüz ölçümü dünyada 3. Sıradadır.

Çinlilerin boyları oldukça kısadır. Boy ortalamaları 167 cm dir. Bunun nedeni genetik ve kıtlık zamanlarında yaşanan dengesiz beslenme olarak gösterilmektedir.

Asker sayısı 2.300.000 asker nüfusu ile dünyada 1. Sıradadır.

Büyük bir savaş ihtimaline karşı iletişim kesilmesi halinde güvercinler ile iletişim kurmak için 10.000 civarı güvercin ordusu kurmuş ve eğitimlerini vermektedirler.

Çin’de idam halen uygulanmaktadır. İdam minibüslerinde kimyasal ilaçlar ile idam uygulanmaktadır. Organları minibüste alınıp nakil için satılmaktadır.

2017 yılına kadar ailelerin 2. Çocuk sahibi olmaları yasaktı. 2017 yılından itibaren 2 çocuk yapma hakkına sahipler.

Çin dünyada en fazla ürün üreten ve dışarıya ihracat eden ülkedir. İthalatta ise dünyanın 2. Ülkesidir.

Yunanistan Nüfusu 2021'de Ne Kadar Oldu?

Çin’in İlginç Gelenekleri ve Kültürleri

Sizlere bu başlıkta Çin halkı ile ilgili ilginç, enteresan ve şaşırtıcı bazı bilgiler vereceğiz. İşte o bazı ilginç gerçekler;

Çin’de 4 sayısı ölüm kelimesi ile aynı olduğu için asansörlerde 4 rakamı kullanılmamaktadır.

Mağarada yaşamak Çinliler için normal bir durum. 30 milyondan fazla insan bu ülkede mağaralarda hayatını sürdürmektedir. Hatta bazı mağaralar merkezi yerdeki evlerden daha lüks durumdadır.

Çin restoranlarında bahşiş verme kültürü yoktur. Eğer bir garsona bahşiş vermek isterseniz kabalık olarak görülmektedir.

Bu kadar büyük bir alana sahip olmasına rağmen ülkede tek bir saat dilimi uygulanmaktadır. Bu durum insanları çok fazla sıkıntıya sokmaktadır.

Çin’de birine iltifat edildiği zaman sadece teşekkür etmesi gerekir. Bunun dışında fazladan şeyler söylerse görgüsüz muamelesi görüyor.

Çin’de bazı bölgelerde kitaplar kilo hesabı ile satılmakta ve sayfa sayısı fazla olan daha fazla fiyata satılmaktadır.

Hediye verildiğinde de hemen kabul etmiyorlar. Önce kibar şekilde reddedip daha sonra kabul ediyorlar. Hediyeyi hemen kabul edenler yine görgüsüz olarak görülüyor.

Twitter, Youtube, Facebook gibi sosyal medya hesapları yasaktır.

Ülkenin bazı bölgelerinde yemekte geğirmek, yemeğin beğenilmesi anlamına gelmektedir.

Çinin baskıcı yönetimini ele alan filmde baş rol oynadığı için Brad Pitt’in ülkeye girişi ve filmleri yasaktır.

Bu yazımızda 2021 Çin Nüfusu ve Çin hakkında genel bilgiler ve ilginç kültür ve sosyal yaşamları hakkında bilgiler verdik. Nüfusu en fazla ikinci ülke olan hindistan hakkında tanıtıcı bilgiler için yukarda verdiğimiz linki tıklayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 19:53

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER