Elon Musk Kimdir? Elon Musk Dahi mi Balon mu?

Elon Musk kimdir? Elon Musk dahi mi? Elon Musk neden başarılı? Elon Musk balon mu? Elon Musk'ın kaç çocuğu var çocuklarının isimleri ne? Elon Musk'ın eşleri.

Elon Musk Kimdir? Elon Musk Dahi mi Balon mu?

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk belki de dünya basınında en fazla adı geçen isimdir ancak Elon Musk kimdir çoğunluk tam olarak bilmiyor. Elon Musk, Güney Afrika Cumhuriyeti kökenli mühendis, girişimci ve şov adamıdır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin pretorya şehrinde 28 haziran 1971 tarihinde doğmuştur. Tam adı Elon Reeve Musk olup ikinci ismini kullanmamaktadır. Temel eğitimini Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tamamlayan Musk 20 yaşından itibaren ise eğitim amacıya gittiği ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) yaşamaya başlamıştır.

Uzun yıllardır ABD’de yaşayan Elon Musk,aynı zamanda ABD vatandaşıdır. Uluslararası arenada sık sık ABD vatandaşı olduğunu ve ABD için çalışmaktan mutluluk duyduğunu dile getirmektedir. Donald Trump tarafından başkan danışmanı olarak da atanmış ancak görevinden kısa süre içerisinde istifa etmiştir.

Elon Musk Ne Mezunu?

1994 yılında Pennsylvania üniversitesinde işletme eğitimi almak ve fizik okumak için ABD’ye geldi. The Wharton School of the University of Pennsylvania üniversitesinde anadalı olarak ekonomi bölümünü seçip, ekonomi alanında lisans diplomasını aldı. Ancak University of Pennsylvania’da eğitimine devam ederek fizik alanında da yan dal diploması almaya hak kazanmıştır. Böylece hem ekonomi ve finans alanlarında girişimler kurabilmiş hem de uzay hakkında projeleri yürütebilmiştir.

Girişimci kimliği nedeniyle lisansüstü eğitimini yapamamış olup lisans mezunudur. Bildiği diller ise İngilizce’den ibarettir, ayrıca kendi beyanına göre insanlar bir kaç yıl içerisinde tercümana ve yabancı dil bilemye gerek kalmadan yazılımlar aracılığıyla iletişebilecektir.  

Elon Musk'ın Projeleri

Elon Musk’ın ilk projesi zip2 olarak adlandırılan içerik hazırlama ve sunmaya yarayan yazılımdır. Yakşalık 15 yaşından itibaren yazılım dillerini öğrenen ve aktif olarak kullanan Elon Musk daha önce de küçük çaplı yazılımlar geliştirmiş ancak önemli gelirler elde edememiştir. Zip2 projesinden ise 300 milyon dolar civarında gelir elde etmiştir.

Elon Musk’ın ikinci projesi ise Paypal olmuştur. İlk kez 1999 yılında bir çevrimiçi ödeme platformu oluşturma fikri ile Xcom isimli bir şirket kurmuş ve rakip şirketleri satın alarak paypal isimli bugün hala aktif olan yapıyı kurmuştur. Paypal bugün rakipleri olsa da kurulduğu dönemde oldukça yaratıcı ve yenilikçi bir projedir.

Space X, 2000’li yıllarda kurulmuş şirketin CEO’luğunu yapan Elon Musk sanırlanın akisne Space X’in tek kurucusu değildir. Bugün Space X hisselerinin %54’ü Elon Musk’ ait olup genel kuruldaki yönetim yetkisinin ise %75’i Elon Musk’a aittir. Space X şirketi ve projleri gerek mali gerek teknik bilgi açısından NASA tarafından desteklenmektedir. Şirketin herhangi önemli bir başarısının bulunmadığı 2008 yılında NASA tarafıdan 1,6 milyar ABD dolarık anlaşma ile ödüllendirilmesi ve bir çok kez NASA gibi köklü bir kuruluşun iş alımı yapması, ortak projeler yürütmesi desteklendiğini kanıtlar niteliktedir.

Space X’in bugün geliştirdiği ve üzerinde çalıştığı bir çok proje daha evvel NASA veya diğer ülkelerin uzay ajansları tarafından gerçekleştirilmiş projelerdir. Daha evvel Ay’a veya Mars’a defalarca insansız hava aracı gönderilmiş olup SpaceX tarafından geliştirildiği iddia edilen dikey geri iniş teknoloji ise aynı roketi tekrar kullanma ihtiyacı duyulmaması diğer bir deyişle yeni bir roket yapım maliyetinin düşük olması nedeniyle yapılmamıştır. Öyleki uzayda daha evvel fırlatılmış ve atmosfer dışında gezinen yüzlerce uzay aracı mevcut olup hiç bir uzay ajansı bu mekikleri tekrar kullanma ihtiyacı hissetmemiştir. Ancak bugün Elon Musk tarafından kullanılan dikey iniş sistemi adeta keşfedilemez ve hayal edilemeyen bir sistem gibi pazarlanmaktadır.

Tesla, elektirikli otomobil ve kara araçları üreten bir diğer önemli projesidir. Elektirikli otomobil pazarına WAG grubu ve uzak doğu otomobil firmalarının tam anlamıyla girmemesi sayesinde satış yapabilmekte ve büyümektedir. Ancak otomobil sektöründeki yaygın kanaat Alman üreticilerin şu an Tesla'dan çok daha uzun menzilli elektirikli otomobil ürettiği ve perakende satışa başlamayı stratejik nedenlerle ertelediği yönündedir. 

Elon Musk’ın Serveti Ne Kadar?

Elon Musk’ın ne kadar parası var sıklıkla merak edilen bir diğer konudur. Hissedarı olduğu şirketlerin toplam değeri üzerinden yapılan güncel hesaplamaya göre Elon Musk’ın serveti 2020 için 80 milyar dolar seviyesindedir.

Elon Musk’ın Dini Nedir?

Herkesin dini inancı ve itikadı yalnızca kendisini ilgilendirir. Ancak konu ünlü kişiler olunca herkes her şeyini merak etmekte ve daha fazla bilgi edinmeyi istemektedir. Elon Musk dini inancı kendisi tarafından açıklanmamıştır. Yaygın kanaat ise Elon Musk’ın Yahudi olduğu yönündedir.  

Elon Musk Eşi Kim

Elon Musk ilk kez 2000 yılında Justine Musk ile evlendi ve 8 yıllık evliliğinden bir de çocuğu oldu. İkinci eşi Talulah Riley ile iki kez evlendi 2010 ile 2016 yıl arasında 4 yıl evli kaldılar. Şu anki eşi ise Claire Elise Boucher yani bilinen adıyla Grimes ile 2018 yılından bu yana ilişkisi sürmektedir. Bu dönemde ise Amber Heard ile ilişkisi olduğu magazin basınına yansımıştır. Toplamda Elon Musk’ın 3 kadından 7 çocuğu bulunmaktadır. Elon Musk’ın çocuklarının isimleri Xavier, Damian, Saxon Griffin, Kai, Nevada Alexander ve X Æ A-Xii olup çocukları ve ailesi ile magazin basınında sıklıkla gündeme gelmeyi başarmaktadır.

Elon Musk Neden Başarılı?

Elon Musk neden başarılı sorusu sıklıkla soruluyor ancak başarılı olması kendi çabasıyla mı yoksa arkasında yer alanlar mı onu yönlendiriyor bilinmiyor. Bilinen tek şey Elon Musk gündeme gelmek için hiçbir konuyu kaçırmıyor ve her fırsatta prim yapmayı çok seviyor.

Hemen her sosyal medya platformunu sürekli kullanan Musk, aynı zamanda basında yer almak için sürekli çabalıyor. Canlı yayında uyuşturucu kullanmaktan tutun da tartıştığı birini kafes dövüşüne çağırmaya kadar her yöntemi deniyor. Bunun yanı sıra hiç bir projesinde tek olmamasına karşın projenin tüm başarısını sahiplenerek rol çalmaya devam ediyor.

Elon Musk Balon Mu?

Mühendis bir babanın oğlu olan Elon Musk kendisi de babasının yolundan ilerlemiş ve oldukça büyük projelerde önemli görevler üstlenmiştir. Ancak Elon Musk bugün sempatizanları tarafından adeta bir ilah gibi görülmektedir. Hiç bir hatasının eleştirilmesine müsade etmeyen bir güruh tarafından ilahlaştırılmaktadır. Cybertruck’ın camının kırılmaz olduğu vadiyle satışa sunulması ve camı kırılmasına rağmen en ufak bir eleştiride bulunan herkes linç edilmektedir.

Diğer taraftan Elon Musk’ın son çocuğuna isim koyarken insan dilinin yakın zamanda yok olacağını belirterek insanları aşağılaması, pandemi döneminde çalışanlarına uzaktan çalışma izni vermemesi, pandemi nedeniyle zorunlu iş yeri kapatma kararı veren eyalet yönetimine saldırması son dönem Elon Musk’ın sanıldığı gibi insanı önemseyen biri olmadığını herkese gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 00:10

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER