En Fazla Okunan Kitaplar Hangileri 2021

En fazla satılan kitaplar 2021. En fazla okunan kitaplar 2021. Döneminde en popüler olmuş kitaplar.

En Fazla Okunan Kitaplar Hangileri 2021

En Fazla Okunan Kitaplar Hangileri 2020-2021

Kitap severler için kitap okumak ayrı bir tutku olmakta ve kitap severler bunun için kendilerine farklı bir zaman dilimi yaratmaktadır. Kitap tutkunları, okudukları kitaplar kadar okuyamadıkları kitapların da listesini sürekli olarak takip ederler. Çok fazla kitap okumayanlar için  ilgilerini çekebilecek ve mutlaka okumalarını tavsiye edeceğimiz kitap listeleri, kitap tutkunlarının da göz atması gereken bir liste olmaktadır.

En Fazla Okunan Kitap Listesi 

2020-2021 en çok okunan kitaplar kapsamında en çok satan kitap listelerini okur sever tutkunları için derledik. 2021 yılı başına geldiğimizde en çok satan kitaplar olarak listemizin ilk sırasında şeker portakalı yer almaktadır Şeker Portakalı adlı kitap, Brezilya edebiyatının klasikleri arasında sayılmaktadır. Baş yapıt olan Şeker Portakalı'nın yazarı Jose Mauro De Vasconcelos ismiyle anılmaktadır. Şeker Portakalı adlı kitapta, küçük bir çocuğun öyküsü anlatılmaktadır. Yoksul bir ailede büyüyen küçük  Zeze'nin başından geçen acı olaylar anlatılmaktadır.

Herkesin okuması gereken ve tavsiye edebileceğimiz bir diğer önemli kitap Veba adlı kitaptır. Bu kitap, en çok okunan kitaplar arasında sayılmaktadır. Albert Camus' a ait olan kitap, özellikle günümüzde de yaşanan salgına benzer bir algın türü olan ve veba olarak adlandırılan salgının olduğu dönemlerde yazılmıştır. Kitap, oldukça ilgi görmektedir. Veba kitabında, veba salgını ile birlikte aynı zamanda o dönemdeki savaşlar, zulümler ve acılara da yer verilerek, işlenmiştir. Tavsiye edeceğimiz diğer bir kitap Momo kitabı olup yazarı Michael Ende'dir. Momo ismi, küçük bir kızın ismi olmaktadır ve kitabını öyküsünde küçük kızın olağanüstü yetenekleri vardır. Momo kitabı Alman gençlik edebiyat ödülüne layık görülen bir kitaptır. Momo adlı kitap, bir çok defa, beyaz perdeye uyarlanmış ve  bir çok dile çevrilmiştir.

 Bir diğer kitap, Fahrenheit 451 ve yazarı Ray Bradbury'dır. Ray Bradbury adlı yazar, bilim kurgudaki iyi yazarlardan birisi olmaktadır. Kitap özellikle bilim kurgu seven okurlar için oldukça rağbet görmektedir. Kitap 20.yüzyılda kaleme alınmıştır. 2021 yılında okunması gereken ve çok satan bir başka kitap Hayvan Çiftliği olmaktadır. George Orwell'in eseri olan kitap, 1984 yılında yazılan önemli eserlerdendir. Bu eser aynı zamanda çağdaş klasikler arasına girmiştir. Roman özellikle masalsı bir anlatımla dikkat çekmektedir.

En çok okunan kitaplar listemizde bir diğer önemli kitap, Körlük adlı kitap, 1998 yılında Jose Saramago bu eserle nobel edebiyat ödülü almıştır. Bu romanda şiirsel bir anlatım dikkat çekmektedir. Bir toplumda yaşanan felaketler ile birlikte bu felaketlerin topluma etkisi ve değer yargılarının konusu ele alınmaktadır. Bununla birlikte insanoğlunun bencilliği konusuna önem verilmiştir. Şiirsel anlatımıyla birlikte etkileyici yapıtlar arasına girmeyi başarmıştır.

Okunması gereken bir diğer önemli kitap Cesur Yeni Dünya  kitabı olmaktadır. Aldous Huxley adlı yazar tarafından yazılan eser oldukça farklı ve ilgi çekici bir kitap olmaktadır. Bu kitap özellikle, makineler gibi insanların da üretildiğini konularına yer vermesi ile dikkat çekmektedir. Yine klasik Nobel ödüllerinden birisi olan Bir İdam Mahkumunun Son Günü adlı baş yapıt, Fransız Yazar Victor Hugo'nundur. Victor Hugo romantik akımında yer almaktadır. Aynı zamanda, Victor Hugo'nun klasikler arasına giren diğer romanlarından da Sefiller romanı, Notre Dame'ın Kamburu romanları da edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip olmaktadır. İdam mahkumunun son günü kitabında ise özde anlatılan, idam cezasına karşı çıkılması görüşüdür. Sabahattin Ali'nin İçimizdeki Şeytan adlı kitabı da en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. İçimizdeki Şeytan adlı kitap oldukça farklı ve ilgi çekici olmaktadır. Bu kitabı hala okumadıysanız mutlaka okunmanızı tavsiye ederiz. Kişilikler üzerine etki eden bir takım toplumsal değerlerin, toplumsal baskının üzerinde durulmaktadır. Kitapta kişisellik, içe dönüş ve içimizdeki şeytana ait bir bakış açısı yer almaktadır.

2021 en çok okunan kitaplar listemizde sırada Çavdar Tarlasındaki Çocuklar vardır.  J.D. Salinger adlı yazarın kaleme aldığı bu eserde, ergen bir çocuğa yer verilmiştir. Ergen çocuğun dünyası, yaşadıkları, isyanları ve içindekiler anlatılmaktadır. Fenomen haline gelen ve 2021 en çok okunan kitaplar listesinde önemli bir yere sahip olan Simyacı adlı kitap mutlaka okunmalıdır. Klasik tarzda bir kitap olmaktadır. Brezilyalı ve aynı zamanda eski söz yazarı olan Paulo Coelho tarafından 1988 yılında yazılmıştır. Kitapta, Endülüs'ü olan Santiago isimli bir çobanın yaşadıkları masalsı bir anlatımla kaleme alınmıştır.

Sineklerin Tanrısı bir diğer önemli kitap olup, modern klasikler arasında yer almaktadır. Sineklerin Tanrısı adlı kitap Nobel edebiyat ödülü almıştır. Sir William Golding tarafından yazılmıştır. Bu kitapta, okul çocuklarının bir ıssız olan bir adaya düşmesi ile birlikte, çocukların gerçek dünyadan, uygar ve medeni dünyadan uzaklaşarak bambaşka bir yaradılışa dönüşmeleri anlatılmaktadır.   En çok okunan kitaplar listemizde psikoloji alanında önereceğimiz kitap psikolojik içerikli olan Hayır Diyebilme Sanatı adlı kitaptır. Bu kitapta kişilerin kendi özgüvenleri dahilinde sınırlarını belirleyebilmesi anlatılmaktadır. Kişilere yol gösterici nitelikte bir rehber psikolojik kitaptır.

En çok okunan kitaplar içinde, klasikler arasında sayılan ve en önemli kitaplardan birisi olan Suç ve Ceza olmaktadır. Dostoyevski'nin günümüzde en çok okunan kitabı Suç ve Ceza olmaktadır. Tam bir baş yapıt olarak mutlaka okunmalıdır. Bir diğer önemli kitap ünlü Rus yazar Çehov'un altıncı koğuş adlı kitabı olmaktadır. Kitapta yaşadıkları koşullardaki adaletsizliğe yer verilmektedir. Adaletsizliği görmezden gelen kesim eleştirilmektedir. Kitap 1892 yılında yayınlanmıştır ve büyük ilgi görmüştür. En çok okunan kitaplar listemizde, en önemli yazar Tolstoy'un İnsan Ne ile Yaşar adlı eserdir. Tolstoy'un  bir çok kitabı edebiyat dünyasında çok büyük öneme sahiptir. Anna Karenina, Savaş Ve Barış, Diriliş önemli eserlerindendir. Bu kitaplar da okuma listesine alınmalıdır. Tolstoy kitaplarında özellikle insan sorunlarına yer vermektedir. İnsan Ne İle Yaşar adlı kitabında da yeni bir ahlak anlayışını ortaya koymaktadır. Tolstoy genel olarak kitaplarında başkaldırma, boyun eğme, özgürlük, devlet, toplum, ahlak, din, aile, sanat  gibi konuları işlemiştir.

En çok okunan kitaplar listemizde ayrıca, Albert Camus'un Yabancı adlı kitabı da yer almaktadır. Bu kitap en çok yabancı dile çevrilmiş kitaplar arasında yer almaktadır ve büyük ilgi görmüştür. Camus'un en önemli kitaplarından birisidir.  Jane Austen adlı yazarın Aşk ve Gurur adlı kitabını listeye ekleyebilirsiniz. Stefan Zweig adlı yazarın önemli eserlerinden olan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Bu kitapta, kadın kahramanın uzun bir mektubuna yer verilirken insan psikolojisi farklı bakış açısıyla anlatılmıştır. 1984 adlı kitap ünlü yazar George Orwell tarafından kaleme alınmıştır .Romanda, inanılmaz ve sınırsız bir hayal gücü ile kurgu dikkat çekmektedir.

Bununla birlikte, Miraç Çağrı Aktaş'ın Kendine Hoş Geldin adlı kitabı, Stefan Zweig'in Satranç adlı eseri, Grigory Petrov'un Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli baş yapıtı, Stefan Zweig'in Olağanüstü Bir Gece isimli kitabı, William Shakespeare'in Romeo ve Juliet adlı şaheseri, Sylvia Browne adlı ünlü yazarın Kehanetler adlı kitabı, İlber Ortaylı'nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır isimli kitabı, en çok okunan kitaplardan olmaktadır.

En Çok Satılan Kitaplar Hangileri?

Klasik tabirle "bestseller" listesi anlık olarak sürekli güncellenmektedir. Ancak tüm zamanların en çok satan kitaplar listesi bizce daha anlamlı bir listedir. Çünkü bir kitap ilk çıktığında reklam ve benzeri yollarla kısa sürede popüler hale gelebilir. Ancak bazı eserler varki onlar tam anlamıyla kült yani her dönemde ilgi çeken eserler.  Yayınlandığı yıl en fazla satılanlar listemizde George Orwell tarafından kaleme alınan 1984 kitabı,1950 yılına göre oldukça iyi bir satış rakamlı yakalıyor.

Ancak tüm zamanların en popüler 20 kitabı yani 20 efsane kitap listemiz ise milattan önce 10. yüz yıldan başlayıp günümüze kadar dönem dönem popüler olmuş tüm kitaplar:

2020 yılını uğurlayıp 2021 yılına başlarken ise Dan Brown tarafından yaılan Da Vinci'nin Şifresi 5 milyar satış ile dünyanın en fazla satılan kitabı konumunda.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 16:23

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER