En İyi Kış Lastikleri Nelerdir? Hangi Kış Lastikleri Karda Kaymaz?

Havaların soğuması ile birlikte kar yağdığında kış lastikleri kullanılmaya başlar. Kış lastiği sezonunun gelmesi ile kış lastiği almayı düşünenler için en iyi kış lastiği hangileridir? Kar yağdığında kaymayan kış lastikleri hangileri? En Güvenli Kış Lastikleri Hangileri? gibi soruların cevabını arıyor. Detaylar yazımızda…

En İyi Kış Lastikleri Nelerdir? Hangi Kış Lastikleri Karda Kaymaz?

Kış mevsiminin gelmesi ile araba kullanıcıları kış lastiği almak için araştırmalarına başladılar. Karda kaymayan ve en çok tutulan en iyi kış lastiklerini sizler için araştırdık. Sizlere bu yazımızda en iyi kış lastikleri önerisinde bulunacağız.

2021 yılında ikinci el araba fiyatları düşer mi?

En İyi Kış Lastikleri Nelerdir? Hangi Kış Lastikleri Karda Kaymaz?

Yurt dışında yer alan bağımsız test kuruluşlarının test sonuçlarını göz önüne alarak ve bunun dışında yabancı ve yerli kullanıcıların yaptıkları yorumlara bakarak ve ülkemizde satılan lastikleri inceleyerek sizler için en iyi kış lastiklerinin hangileri olduğunu ve karda kayma yapmayan en iyi kış lastiklerini derledik.  

                                          Michelin Pilot Alpin 5

Bir Fransız markası olan Michelin marka lastikleri konforu ile ünlüdür. Michelin markasının Pilot serisi performans lastik serisidir. Michelin Pilot Alpin 5 serisi ise kışlık performans lastiğidir. Performans lastiği olduğu için çok küçük boyutlarda bu lastiği bulmak zordur. 18 janttan itibaren kolaylıkla bulabilirsiniz fakat 17 jantının bulmak biraz zor olabiliyor. Arabanız eğer güçlü ve jantı bu boyutlarda ise ve arabayı yaz kış performanslı bir şekilde sürerim diyorsanız biraz da yüksek fiyatlar ödeyebilirim diyorsanız bu lastik size göre en iyi kış lastiklerinden biridir.

                                          Continental WinterContact TS 860

Bu lastiği aldığınızda ülkenin neresinde yaşıyorsanız yaşayın, hangi yollarda araba kullanıyorsanız kullanın sorun yaşamayacaksınızdır. Test sonuçları çok başarılı olan Continental WinterContact TS 860 kış lastiğinin tek dezavantajı ise fiyatının biraz pahalı olmasıdır.

                                          GoodYear UltraGrip 9

Sırada önereceğimiz lastik ülkemizde çok popüler olan yılardır araba kullanıcıların kullandığı bir kış lastiği olan Goodyear markasının Ultragrip 9 serisidir. Genel olarak her yönüyle başarılı bir lastiktir. Bu lastik her kategoride dengeli ve başarılı bir kış lastiğidir. Ne bir kategorinin en iyisidir ne de vasatıdır. Bütün kategorilerde dengelidir. Yani her çeşit yolda iyi bir sürüş sağlar. Konforunun iyi olması, güvenlikli olması, fren mesafelerinin başarılı olması ve karlı buzlu yollarda gösterdiği performans ile şehir ve kırsalda yaşayan herkes için tavsiye edebileceğimiz bir kış lastiğidir. Eğer siz hem şehirde konforlu olsun hem de kırsalda buzlu karlı stabilize yollarda kayma yapmasın ve her türlü yollarda araba kullanıyorsanız bu lastik tam da size göre bir lastik olacaktır.

                                                Bridgestone Blizzak LM005

Üreticisi Japon olan Bridgestone markası da ülkemizde tutulan lastik markalarından bir tanesidir. Şehirde kırsalda her türlü yollarda kullanılabilen güvenli ve dengeli bir lastiktir. Bu lastiğin test sonuçlarına baktığımız zaman hem karlı buzlu yollarda hem de ıslak zeminlerdeki fren mesafelerinde oldukça başarılı bir kış lastiğidir. Güvenlik açısından çok başarılı olan Bridgestone lastiklerinin dezavantajı gürültü ve bozuk yollarda yolu biraz hissettirmesidir. Siz güvenlik benim kriterlerim arasında en önemlisidir diyorsanız bu lastik tam da size göre bir lastik olacaktır. Fakat ben konfora daha çok önem veririm diyorsanız başka lastiklere bakmanızı öneririz.

                                            Hankook Winter i’Cept RS2

Hankook lastik markası kış lastiği için 2 farklı seri üretiyor. Biri Winter i’Cept Ego, diğeri ise Winter i’Cept RS serisidir. Ego serisi performans lastiğidir. Bizim önereceğimiz ise genel kullanım lastiği olan RS serisidir.  Bakalım RS2 nasıl bir lastik?

Hankook Winter i’Cept RS tam bir şehir lastiğidir. Asfalt zeminlerdeki ıslak zemin yol tutuşu özelliği ile öne çıkmaktadır. Kırsal, karlı, buzlu yollarda araba kullanıyorsanız bu lastik size göre olmayabilir fakat şehir merkezlerinde yollarda kar pek olmadığı için daha çok şehir merkezlerinde araba kullanıyorsanız bu lastik tam da size göre bir lastik olacaktır.

                                           BF Goodrich gForce Winter 2

Off Road ile ilgilenen arazi meraklılarının yakından tanıdığı bir lastik markası olan BF Goodrich gForce Winter 2 üreticisi Amerikalıdır. Bu marka daha çok Off Road arazi lastikleri ile ün salmıştır fakat kışlık lastiklerde 2020 yılı test sonuçlarında çok başarılı olmuştur. Bu lastiğin tek dezavantajı ülkemizde her boyutunun kolayca bulunamamasıdır. Daha çok 185/65/15, 225/55/16, 215/50/17 gibi popüler boyutları satılmaktadır. Bu lastik Off Road lastiği olmamasına rağmen arazide çok iyidir. Kırsalda yaşıyorsanız ya da arabanızı stabilize yollarda çok sık kullanıyorsanız, ayrıca karlı ve buzlu yollarda araç kullanıyorsanız bu lastik alabileceğiniz en iyi kış lastiklerden biridir. Test sonuçları lastiğin uzun ömürlü olduğunu da göstermektedir. Kışlık lastikler arasında en uzun ömürlü lastiklerden biridir.

                                        Nokian WR Snowproof

Çok fazla bilinmediği için ön yargılı yaklaşılabilen bir lastik olan Nokian WR Snowproof kullanıcıları bu lastiği çok sevmektedir. Nokian WR Snowproof Finlandiya markasıdır. Bu firma 1930 yılında kışlık lastiğin icadını bulan firmadır. Marka size yabancı gelse de gayet güvenilir bir markadır. Bu lastiğin ıslak zeminde, buzda ve kardaki performansı çok başarılıdır. Bu lastiğin dezavantajı su birikintilerinin çabuk girmesidir. Eğer asfalt kalitesi kötü ve çok su birikintisi olan yollarda araba kullanıyorsanız bu yollarda hızlı araba kullanıyorsanız başka lastiklere bakabilirsiniz. Fakat benim arabam karda, buzda ve ıslak zeminde kaymasın diyorsanız bu lastik tam da size göre olacaktır.

Trafikten men cezası nedir? Nasıl Kaldırılır?

En Güvenli Kış Lastikleri Hangileri?

Araba kullanıcıları için bu başlık altında en güvenli kış lastiği hangisidir? Hangileridir? Sorusunu cevaplayacağız. Bu soruyu cevaplarken tabi ki de bir kuruluşun yapmış olduğu test sonuçları verilerine göre yapacağız. Bu firma 1903 yılında Almanya’da kurulmuş olan ADAC kuruluşudur. Çeşitli alanlarda testler yaparak bu testlerin sonuçlarını paylaşan ADAC kuruluşu kış lastiği testlerini çeşitli kategorilerde yapmaktadır. Kuru yollarda sürüş davranışı, sürüş güvenliği, frenleme, ıslak yollarda sürüş davranışı, sürüş güvenliği, frenleme, suda kızaklama, suda çapraz kızaklama, buzlu yolarda frenleme, karlı yollarda frenleme, iç gürültü, dış gürültü ve yakıt tüketimi gibi kriterleri esas alarak puanlama yapmaktadır. Puanlamadan sonra ise lastikleri sıralamaktadır. Bu sıralamayı 3 ebat olarak inceleyeceğiz. Bunun sebebi lastiklerin boyutuna göre test sonuçlarının farklılık gösterebilmesidir.

                                               185/65/R15

185/65/R15 ebatında yapılan test sonuçlarına göre;

Birinci sırada:          Dunlop Winter Response 2

İkinci sırada:            Kleber Klisalp HP 3

Üçüncü sırada:        Pirelli Cinturato Winter

Dördüncü sırada:    Continental WinterContact TS 860

Beşinci sırada:         Hankook Winter i’Cept RS 2

Altıncı sırada:           Michelin Alpin A4

Yedinci sırada:          Falken Eurowinter HS01

Sekizinci sırada:        Vredestein Wintrac 5

                                                205/55/R16

205/55/R16 ebatında yapılan test sonuçlarına göre;

Birinci sırada:          Bridgestone Blizzak LM005

İkinci sırada:            Michelin Alpin 6

Üçüncü sırada:        Dunlop Kış Sporları 5

Dördüncü sırada:    Hankook Winter i’Cept RS 2

Beşinci sırada:         Maxxis Premitre Kar WP 6

Altıncı sırada:           Falken Eurowinter HS01

Yedinci sırada:          Continental WinterContact TS 860

Sekizinci sırada:        GoodYear UltraGrip 9

                                                  235/55/R17

235/55/R17 ebatında yapılan test sonuçlarına göre;

Birinci sırada:          Michelin Pilot Alpin 5

İkinci sırada:            ESA+TECAR Supergrip Pro

Üçüncü sırada:        GoodYear UltraGrip Performance +

Dördüncü sırada:    Dunlop Winter Sport 5 SUV

Beşinci sırada:         Vredestein Wintrac Pro

Altıncı sırada:           Nokian WR Snowproof

Yedinci sırada:          Bridgestone Blizzak LM005

Sekizinci sırada:        Kleber Klisalp HP 3

Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış lastiğinde birçok doğru bilinen yanlış vardır. Kış lastiği yalnızca karlı ve buzlu yollarda kullanılan lastik çeşidi değil, genel kış şartlarında kullanıma uygun olarak üretilen lastiklerdir. Sadece karlı yol değil buzlu, ıslak ve erimiş karlı yolları da kapsayacak şekilde üretilir.

Yağış olmasa bile hava derecesi 7 derecenin altına düştüğünde yaz lastikleri etkisini kaybeder. Kış lastikleri ise esnekliklerini yitirmeyip yumuşak kalarak bu sayede yol tutuşu sağlanmış olur.

Gizli buzlanma olduğu zamanlarda yaz lastikleri fren mesafesini arttırır. Bu durumda kış lastiği güvenlik açısından daha iyi bir yol tutuşu sağlamaktadır.

Kış lastiklerinde su tahliyesi için daha geniş kanallar olur. Böylece yaz lastiklerine göre çok daha fazla suyu tahliye eder. Bu durum lastiğinizin su girmesi sebebi ile lastiği havaya kaldırmamasını sağlar.

Sadece arabanın çekiş tarafındaki 2 lastiği değiştirmek doğru değildir. Bu arabanın dengesini bozar.

Kış lastiklerini yazın kullanırsanız çok fazla deforme olur ve diğer kışa kullanılamaz hale gelir. Tüm bunlara dikkat ederek kış lastiğini almanızı öneriyoruz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER