Geçici Mezuniyet Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Geçici mezuniyet belgesi nedir? Nasıl alınır? Nereden Alınır? Geçici mezuniyet belgesi geçerlilik süresi ne kadar? Kaç günde çıkar? Geçici mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi? Detaylar yazımızda.

Geçici Mezuniyet Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Liseden ya da üniversiteden mezun olan öğrenciler geçici mezuniyet belgesini nasıl alacaklarını merak ediyorlar. Bu yazımızda sizlere geçici mezuniyet belgesi nedir? Nasıl alınır? Geçici mezuniyet belgesi geçerlilik süresi ne kadar? Kaç günde çıkar? Geçici mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi? sorularını cevaplayacağız.

İlkokullar, Liseler ve Üniversiteler mezun olan öğrencilerine hazırlanması için yeterli zaman olmadığı için diplomalarını geciktirmektedirler. Bu kurumlar öğrencilerin diplomalarını ileri bir tarihte verebileceği için diploma yerine geçen geçici mezuniyet belgesi verirler.

Diploma hazırlanma süresi okuldan okula, üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Bazı okullar öğrencilerine 1 ayda bazı okullar 1 yılda bazı okullar 2 yıl ve daha fazla sürede verebilmektedir.

CV Nasıl Hazırlanır? Teknikleri Nelerdir?

Geçici Mezuniyet Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Geçici mezuniyet belgesi lise ya da üniversite mezunu olan kişilere verilen bir belgedir. Bu belge diploma yerine geçmektedir.

Üniversitelerin geneli diplomaları çok geç çıkarttığı için mezun olan adaylara diploma yerine geçen geçici mezuniyet belgesi vermektedir. Mezun olan kişiler diploma yerine geçen bu geçici mezuniyet belgesi ile çeşitli işlere başvurur ya da ataması yapıldı ise atama işlemleri için diploma yerine geçen geçici mezuniyet belgesini kullanır.

Geçici mezuniyet belgesi nasıl alınır? Geçici mezuniyet belgenizi mezun olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerine giderek alabilirsiniz. Öğrenci işleri bir takım evraklar isteyecektir. O evrakları tamamlayıp geçici mezuniyet belgenizi alabilirsiniz.

Geçici mezuniyet belgesi E- Devlet üzerinden de alınabilmektedir. Peki E- Devlet üzerinden geçici mezuniyet belgesi nasıl alınır?

Her hangi bir tarayıcıdan türkiye.gov.tr sitesini açın.

Ana sayfadaki sağ üst kısımda yer alan “Giriş Yap “ a tıklayın.

Gelen ekranda T.C Kimlik Numaranızı ve E- Devlet şifrenizi girin ve “ Sisteme Giriş Yap “ kısmına tıklayın. ( E- Devlet şifreniz yok ise ve ilk defa E- Devlet şifresi alacak iseniz yakın bir yerdeki PTT şubesine gidip alabilirsiniz )

Karşınıza çıkan sayfanın üstte yer alan arama çubuğuna ‘ Mezuniyet ‘ yazın.

Karşınıza 3 tane seçenek çıkacak. Bunlar;

-Yüksek öğrenim Mezun Belgesi Sorgula ( Yüksek Öğretim Kurulu Bşk. )

- Lise Mezuniyet Belg. Sorgulama ( Milli Eğitim Bakanlığı )

- Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Belg. Sorg. ( Milli Eğitim Bakanlığı )

Bu seçeneklerden lise mi üniversite mi hangi geçici mezuniyet belgesini almak istiyorsanız onun üzerine tıklayın.

Karşınıza mezun olduğunuz okulun adı, mezun olduğunuz bölümün adı ve mezun olduğunuz tarih yazılı olan bir sayfa çıkacak. Hemen yan tarafta ise mavi renkle yazılı “ Belge Oluştur “ a tıklayın.

Tıkladıktan sonra belge karşınıza çıkacak. İsterseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz, isterseniz de anında yazdır butonuna tıklayıp çıktı alabilirsiniz. İsterseniz de bir mail adresine e- posta olarak geçici mezuniyet belgenizi gönderebilirsiniz.

Kimlik Taşımamak Suç mu? Cezası Nedir?

Geçici Mezuniyet Belgesi Diploma Yerine Geçer mi?

Mezun olan kişiler geçici mezuniyet belgelerinin diploma yerine geçip geçmeyeceği hakkında tereddüt yaşamakta ve bu soru çok fazla sorulmaktadır. Geçici Mezuniyet Belgesi diploma yerine geçer mi? sorusunun cevabı EVET geçici mezuniyet belgesinin diplomadan hiçbir farkı yoktur ve diploma yerine geçmektedir. Sizden diploma isteyen kurum ya da kuruluşlara diploma yerine geçen geçici mezuniyet belgenizi ibraz edebilirsiniz. Hiçbir sıkıntı olmaz.

Geçici mezuniyet belgesi geçerlilik süresi ne kadar?

Geçici mezuniyet belgesini alan kişiler bu sefer de geçici mezuniyet belgesinin ne kadar süre ile geçerli olduğunu, geçici mezuniyet belgesi geçerlilik süresini merak etmektedir. Geçici mezuniyet belgesinin her hangi bir geçerlilik süresi yoktur.

Fakat bazen bazı üniversiteler geçici mezuniyet belgesi verirken üzerine belirli bir tarih koymaktadırlar. Verilen belgenin orda yazılan tarihe kadar geçerli olduğunu belirten tarihe dikkat ediniz. Eğer geçici mezuniyet belgenizde bir tarih yoksa sınırsız süre ile kullanabilirsiniz.

Geçici Mezuniyet Belgemi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Geçici mezuniyet belgesini kaybedenler hemen telaşlanmakta ve ne yapacağını bilememektedir. Siz de geçici mezuniyet belgenizi kaybetme durumu ile karşılaşırsanız sırayla;

Yapacağınız ilk iş her hangi bir gazeteye, geçici mezuniyet belgenizi kaybettiğinize dair bir kayıp ilanı verin.

Bu ilanı verdiğiniz gazetede ilanınızın yayınlandığı günün gazetesini alın ve sonra mezun olduğunuz kurumun öğrenci işlerine gidip geçici mezuniyet belgenizi kaybettiğinize ve yenisini almak istediğinize dair bir dilekçe hazırlayıp, gazete ilanını da dilekçenize ekleyin.

Öğrenci işleri ya da müdürlük size geçici geçici mezuniyet belgenizi tekrardan verecektir.

Bu yazımızda sizlere geçici mezuniyet belgesi ile ilgili en çok merak edilen ve sorulan sorulardan olan geçici mezuniyet belgesi nedir? Nasıl alınır? Nereden Alınır? Geçici mezuniyet belgesi geçerlilik süresi ne kadar? Kaç günde çıkar? Geçici mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi? Geçici mezuniyet belgemi kaybedersem ne yapmalıyım? sorularına cevap verdik. Geçici mezuniyet belgesi ile alakalı aklınıza takılan ve sormak istediğiniz sorular olduğunda yorumlar kısmında soru şeklinde yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 21:43

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER