HAGB Kararı Memur Olmaya Engel mi?

HAGB polisliğe engel mi? HAGB memur olmaya engel mi? Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir, memuriyete engel olur mu?

HAGB Kararı Memur Olmaya Engel mi?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) Memur Olmaya Engel mi?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı memur olmaya engel mi? Hakkında HAGB olan biri memur olabilir mi? Örneği var mı? Gibi sorular son dönemde hepsinibilio.com ekibine sıklıkla sorlmaya başlandı. HAGB ve memuriyet ilişkisi 2020 yılında ne durum anlatmaya çalışacağız.

Yolunuz işlediğiniz bir fiil nedeniyle mahkemeye düştüğünde, biri tarafından şikayet edildiğinizde veya savcılık tarafından re’sen hakkınızda işlem yapıldığında mahkeme tarafından verilebilecek kararlarıdan biri de HAGB kararıdır. HAGB bir hüküm değil aksine hakkınızda bir sabıka kaydı oluşmaması ve bu suçtan dolayı ceza almamanız için uygulanan bir hukuk kurumudur.

CMK (Ceza Muhakemeleri Kanunu) karar kesinleştiği tarihten itibaren 5 yıl boyunca herhangi bir kasıtlı suç işlemeyen kişi hakkında herhangi bir hüküm ve sonuç doğrumayacak olup HAGB kararı hiç verilmemiş gibi kişi hayatına devam edecektir. Denetim süresinin 5 değil 3 yıla düştüğü yönünde beyanlar mevcut olup doğruluk payı mevcut değildir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması incelemelerinden HAGB kararı inceleme yapmaya yetkili merci tarafından görülecektir. Ancak GBT gibi işlemlerde veya sabıka kaydı, adli sicil kaydı çıktılarından HAGB görünmeyecektir. Özel sektör işe başvurularında hakkınızda bu yönde bir karar olduğu fark dahi edilmeyecektir. Yani HAGB özel sektör iş başvurularında engel oluşturmaz çünkü iş veren HAGB hükmünü göremez.

HAGB Memur Olamaya Engel Oluşturur mu?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) incelendiğinde HAGB kararı verilmesi ile ilgili özel bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak hangi suçların işlenmesinin memuriyete ne şekilde engel olacağı açıkça düzenlenmiştir. HAGB kişi hakkında bir mahkumiyet hükmü içermemektedir. Dolayısıyla ister 5 yıllık bekleme sürecinde olsun ister süre dolduktan sonra olsun kişi memur olabilir. HAGB memuriyete engel değildir. Yazıyı hukuk fakültesi mezunu olmayan, uzun uzun detay okumak istemeyen herkesin anlayabilmesi için mahkeme kararları ve benzeri detaylara boğmak istemedik ancak yargı kararları da kurumların uygulamalarıda bu şekildedir.

HAGB Polis Olmaya Engel mi 2020?

HAGB polisliğe engel mi yoksa HAGB kararı olan polis olabilir mi konusu da çok merak edilen hususlardandır. Hangi suçtan HAGB alındığında göre bu sorunun cevabı değişecektir. Eğer Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında anayasal üzene veya devlete karşı suçlardan alınmış bir HAGB kararı varsa mülakat safasında değerlendirilecektir. Ancak bu gibi eylemler haricinde diğer suçlardan alınan HAGB kararları polisliğe engel değildir.

Burada önemli bir hususu daha ele almak gerekmektedir. HAGB 2 yıla kadar suçlar için verilmektedir. Ancak kasıtlı işlenmmiş suçlardan alınan 1 yıl ve üstü cezalar memur olmaya ve memurluk yapmaya engeldir. HAGB kararı verilmiş bir kişi memur olduktan ve göreve başladıktan sonra hakkındaki 5 yıllık denetim süresi içinde bir başka fiil işlerse bu durumda önceki cezası uygulanacaktır. İşte bu durumda memur olarak çalışıyorsa ilişik kesilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla 5 yıllık denetim sürecinde kasıtlı bir suç işlememeniz yani iyi halli geçirmeniz son derece önemlidir.

Sabıkası olan memur olabilir mi?

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 20:54

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Alagöz
Murat Alagöz - 2 yıl Önce

Ahmet bey merhabalar, yazınız beni çok ilgilendiriyor. Mail adresimi size veriyorum be olur bana mesaj atın sizden başka sorup öğreneceğim kimse yok sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim. [email protected]

SIRADAKİ HABER