Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadar? Halı Sahalar Ne Kadar Kazanıyor?

Halı saha kurma maliyetleri ne kadar 2021? Halı sahalar ne kadar kazandırıyor 2021? Halı saha elektrik faturası ne kadar?

Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadar? Halı Sahalar Ne Kadar Kazanıyor?

Halı Sahalar Ne Kadar Kazanıyor 2021?

Bir çok girişimci veya kar etmek isteyen yatırımcı halı saha kurmak fikrini düşünmüştür. Halı saha kurmak için bilinmesi gereken ilk husus halı saha ne kadar kar ediyor, halı saha ne kadar kazanıyor 2021 yılı için net rakamları bilmektir. Ayrıca halı saha ne kadara mal olur 2021? 1500 metre kare yani 30 * 50 halı saha maliyeti ne kadar 2021? Halı saha kaç senede kendini amorte eder? Gibi soruların net cevaplarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Öncelikle halı saha yapım maliyeti 2021 rakamları ve döviz kuru üzerinden hesaplayacağız. Ardından ortalama bir halı sahanın yıllık kar miktarını hesaplayacağız. Daha sonra ise halı saha kaç senede kendini kurtaran bir yatırım bunu belirteceğiz. Genel olarak halı sahanın karlı ve kalıcı bir yatırım olup olmadığını inceleyeceğiz. İş fikirleri arasında avantajları ve dezavantajları nelerdir aktarmaya çalışacağız.

Halı Saha Yapım Maliyeti 2021

Halı saha yapım maliyeti için toplamda 3 kalem mevcuttur. Birincisi toprak yani arsa maliyeti, ikincisi zemin yani halı saha zemin halısı için yapılması gereken ödeme üçüncüsü ise kapalı halı saha ise kapatılması için yapılacak ödemedir. Kullanılacak malzemenin kalitesine göre halı saha yapı maliyeti değişmektedir.

En fazla tercih edilen halı saha boyutu 30*50 ebatlarındaki halı sahalardır. En fazla tercih edilmesinin nedeni ise 7’ye 7 maç yapılmasına imkan tanımasıdır. Eğer daha küçük bir halı saha yaptırırsanız oyuncu sayısı azalacağından daha uygun saatlik fiyatlardan kiralamanız gerekecektir.

 • 30*50 kapalı halı saha 750 bin TL
 • 30*50 açık halı saha 620 bin TL
 • 25*40 kapalı halı saha 650 bin TL
 • 25*40 açık halı saha 500 bin TL
 • 20*40 kapalı halı saha 400 bin TL
 • 20*40 açık halı saha 320 bin TL

Halı saha yapım maliyetleri döviz kuru ile doğrudan ilgilidir. Yukarıdaki hesaplamalar dolar 7,2 TL üzerinden hesaplanılarak yapılmıştır. Saha zeminine serilen halı tamamıyla ithal petrol ürünüdür. Her 7 senede bir halı saha halısının yenilenmesi gerekir. Halı saha halı yenileme maliyeti metrekare üzerinden hesaplanmakta olup genelde metrekaresi 70 TL civarındadır. Halı saha halı yenileme maliyeti 2021 için ortalama 100 bin TL seviyesindedir.

Halı sahanın sıfırdan yapımı ortalama 25-30 gün sürmektedir. Dolayısıyla yatırımı yaptığınız ay sonunda size kazandırmaya başlaması açısından avantajlı bir işletmedir. Ortalama halı saha ömür 25-30 sene civarındadır. Bu sürenin sonunda eskiyen parçaların onarılması ve benzeri önemli değişiklikler yapıldıktan sonra kullanmaya devam etmek mümkün olacaktır.

Halı saha maliyetleri 2021 olarak verdiğimiz rakamlara düşük, soyunma ve giyinme odaları, diğer eklentiler dahil değildir. Halı saha aydınlatması, kenar telleri, açılır kapanır sistemi ise maliyetler kapsamındadır. Yani işletmeye ait ofis ve soyunma alanını ayrıca inşa ettirmeniz gerekecektir. Ancak birden fazla halı sahayı birbirine yakın yaparsanız daha uygun fiyatlı olacaktır.  

Zemin yani arsa maliyeti ise ebatlara ve halı saha yapılacak yere göre değişebilmektedir. Arsa maliyeti çok yüksek olduğu için ortalama 30 yıllık kira kontratı yapmak tercih edilmektedir. Halı saha için arsa en az bir dönüm en fazla ise 2000 metrekare civarında olması yetecektir. Halı saha yapılırken aynı zamanda giyinme odaları, duşluklar ve benzeri eklenti alanlar da inşa edilmelidir.

Halı Sahalar Ne Kadar Kazanıyor 2021?

Halı saha gelirlerini etkileyen en önemli faktör halı saha büyüklüğü, sürekli müşteri bulup bulamadığı ve saatlik ücret miktarı öenmlidir. Saatlik halı saha fiyatları 2021 için şehirden şehire 150 ile 220 TL arasında değişmektedir. Eğer halı saha işlek bir yerde ise yani saatleri dolu ise günde en az 5 maç yapılacaktır.

Ortalama olarak ayda 150 maç üzerinden hesaplayacak olursak ortalama halı saha saatlik ücreti 200 TL civarındadır. Halı sahalar aylık ortalama 2021 için 30 bin TL kazanmaktadır. Yıllık halı saha geliri 2021 için ortalama 360 bin TL seviyesindedir. Ayrıca halı sahalarda cafe işletmesi olup su ve diğer içecekler için ayrı gelir elde edilmektedir.

Şehirlere göre saatlik halı saha ücretleri 2021

 • Ankara 220 TL
 • İstanbul 250 TL
 • İzmir 210 TL
 • Adana 180 TL
 • Ş. Urfa 170 TL
 • Trabzon 160 TL
 • Antalya 190 TL

Eğer uygun bir araziniz varsa halı saha yapmak oldukça karlı bir yatırımdır. Bir çok işletmeci halı saha yaptırmak ve çalıştrımak istemekte ancak doğru bir arazi bulamadığı için yatırım yapmaktan vazgeçmektedir. Doğru arazi tespit edilmeden ve gerekli hukuki anlaşmalar yapılmadan halı saha projesine girişilmesi mümkün değildir.

Profosyonel olarak halı saha açmayı düşünen işletmecilere tavsiyemiz birden fazla halı saha açarak aynı yerleşkede sürekli olarak spor merkezi gibi gerekli talebi oluşturmanız mümkündür. En fazla kazandıran halı saha iş modeli 3-4 halı sahanın yan yana olduğu sistemdir. Ancak her işletmenin sabit ve değişken maliyetleri mevcut olup bu giderleri hesaplamadan  sektörde iş kurmak mantıklı değildir.

Halı Saha Elektirik Faturaları Ne Kadar 2021?

Her işletmenin sürekli ve öenmli gider kalemleri mevcuttur. Örneğin bir servis aracının en önemli gideri akaryakıt, oto yıkamanın en önemli gideri su faturası, halı sahanın en önemli gideri ise elektirik faturasıdır. Elektirik faturasının en iyi yanı diğer giderler gibi sabit gider değildir. Yani bu akşam halı sahada maç yoksa bir kuruş elektirik faturası ödemezsiniz. Ancak ortalama olarak halı saha elektirik faturaları oldukça yüksektir.

Halı saha elektirik faturaları 2021 için ortalam 6.000 TL seviyelerindedir. Bu giderin üzerine çıkıldığı aylar mevcut olabilir ancak bu sahanınızın tam ve yüksek kapasite ile çalıştığı anlamına gelmektedir.

Diğer bir gider kalemi ise maç sonrası alınan duşlar sebebiyle halı saha su faturalarıdır. Ancak halı saha su faturaları o seviyede yüksek değildir. Bir çok maç sonrası insanlar evde duş almayı seçmekte olup çok az kişi halı sahada duş almaktadır. Ancak ortalama 1.000 TL civarında su faturası gelebilmektedir.

Halı Saha Açmak İçin  Gerekli İzinler Nelerdir?

Diğer işletmelerden çok farklı izinler olmamakla birlikte halı saha açmak için gerekli izinler kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bu izinlerin ilki belediyeden alınan izinler ikincisi ise Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde alınacak izinlerdir.

 • İşletmecinin İkametgâh Belgesi
 • TFF Yeterlilik Belgesi
 • İşletmecinin Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • Ticaret Sicil Gazetesi Nüshası
 • Ticaret Odası Faaliyet Belgesi
 • Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Vergi Levhası Açılışı
 • İşyeri Krokisi (mühendis tarafından hazırlanması ve imzalanması gerekmektedir.)
 • İtfaiyeden Alınacak Uygunluk Raporu
 • İşletmecinin Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • TFF Halı Saha Sicil Kaydı
 • Güvenlik Kamerası
 • Görüntü Kayıt Sistemi

Bu izinleri almak ortalama 2 hafta civarında sürmektedir. Ardından işletmeniz tam olarak faaliyetlerine başlayacaktır. İzin ve ruhsat faaliyetleri ortalama bir iş koluna göre çok daha az demek yanlış olmayacaktır.

Alternatif iş fikirlerini, hangi işletme ne kadar kazanıyor, ne kadar kar ediyor bilgilerini ve en fazla kazandıran iş fikirlerini hepsinibilio.com adresinde bulmanız mümkündür. Yalnızca maaş veya kariyer bilgileri değil bir çok iş fikri için de hepsinibilio doğru bir adrestir. Ayrıca hemen altta yer alan yorum bölümünden veya forum hepsinibilio adresinden halı sahalar ne kadar kazanıyor konusu ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Döviz büroları ne kadar kazanır?

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 14:20

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER