Hasan Mandal Kimdir? Hasan Mandal Biyografisi

Hasan Mandalın biyografisi, Hasan Mandal kimdir? Hasan Mandal hakkında bilgiler? Hasan Mandal TÜBİTAK iletişim, Hasan Mandal Twitter hesabı nedir? Hasan Mandal özgeçmişi

Hasan Mandal Kimdir? Hasan Mandal Biyografisi

Merak edilenleri yazmaya devam ediyoruz. Son zamanlarda oldukça merak edilen bir kişi olan Prof. Dr. Hasan Mandal kimdir? Merak edilen isim Hasan Mandal biyografisi nedir? Hasan Mandal mesleği nedir ne iş yapar? Hasan Mandal kaç yaşında? Hasan Mandal hakkındaki bilgiler yazımızda.

Başarılı bir hayat hikayesi ile gençlere örnek olacak bir kişilik olan Hasan Mandal biyografisi herkesin okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyoruz.

Hasan Mandal Kimdir? Hasan Mandal Biyografisi

Doğum tarihi 1965 olan Hasan Mandal İç Anadolu Bölgemizin güzide ili Eskişehir topraklarında doğdu. İlkokulu Yunus Emre İlkokulu’nda okudu. Orta Okulu Atatürk Orta Okulunda okudu. Lise öğrenimini ise şimdiki adı Eskişehir Odun pazarı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olan o zamanki adı Motor Meslek Lisesi olan lisede okudu.

Üniversite eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesinde ( ODTÜ ) başladı. ODTÜ Metalurji Mühendisliği bölümünü kazanan Hasan Mandal, 1987 senesinde bu bölümden mezun olarak 4 yıllık Lisans eğitimini tamamlamış oldu.

Doktora eğitimini tamamlamak üzere İngiltere’ye giden Hasan Mandal İngiltere’nin Newcastle Üniversitesinde 1992 senesinde Doktor unvanını aldı. Dr. Hasan Mandal 1992 ile 1994 yılları arasında Araştırma Asistanı olarak Newcastle Üniversitesinde görev yaptı. 1997 1998 senelerinde ise Almanya’daki Karlsruhe Üniversitesi bünyesinde misafir araştırmacı konumunda çalışmalar yaptı.

Hasan Mandal Doçent olarak kendi memleketi olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde bulunan Seramik Mühendisliği bölümünde önce 1994 yılında yardımcı doçent olarak, sonra 1996 yılında Doçent olarak, 2001 yılında ise Profesör unvanını aldı ve görev yaptı. 36 yaşında Profesör olması takdire şayandır.

Prof. Hasan Mandalın çeşitli dergilerde 140 tan fazla eseri yayınlanmıştır. Bu eserlerin 70 tanesi SCI kapsamlı dergilerde yayınlanmıştır. Prof. Hasan Mandal bu eserlerine 1200 ün üzerinde atıfta bulunulmuş ve h faktörü 16 dır. Editörlüğünü kendisinin yaptığı kongre bildiriler kitabı 5 tane olarak bulunmaktadır. Uluslararası bağlamda ise 6 tane de patenti vardır.

Daimi Yönetim Kurulu ve Konsey Üyeliği yaptığı Avrupa Seramik Derneği’nin yaklaşık 6.000 üyesi vardır. Ayrıca Uluslararası Seramik Federasyonunun Konsey Üyeliği görevinde bulunmaktadır. Kısa adı WIF, açılımı ise Dünya İnovasyon Vakfı olan İngiltere merkezli kuruluşa danışmanlık yapmaktadır. Yine kısa adı WAC, açılımı ise Dünya Seramik Akademisinin tek Türk üyesi olması bizleri gururlandırmaktadır.

Prof. Hasan Mandal Eskişehir Anadolu Üniversitesinden 15 Mart 2011 tarihinde ayrıldı. Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü olarak Sabancı Üniversitesinde göreve başladı. Ocak 2012 de ise Sabancı Üniversitesinin Rektör Yardımcısı oldu.

Prof. Hasan Mandalın görev yaptığı yerler şunlardır;

YÖK- Bologna Uzmanları Ulusal Takım Koordinatörlüğü

YÖK- Ulusal Yeterlilikler Komisyonu Üyeliği

GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Üyeliği

İnovent A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği

Üniversite- Sanayi İşbirliği Merkezi Platformu ( ÜSİMP ) Başkan Yardımcılığı

Teknopark İstanbul Akademik Platform Koordinatörlüğü

( TÜBA )Türkiye Bilimler Akademisi üyeliği

22 ŞUBAT 2018 TÜBİTAK Başkanlığı

( TEMEG ) Teknoloji Transferi Mekanizmaları Destekleme Grubu Yürütme Kurulu Üyeliği

Avrupa Seramik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

MDA İleri Teknoloji Seramikleri Limited Şirketi kurucu üyeliği

Prof. Hasan Mandal 2015 senesinde YÖK Üyesi olarak göreve başladı. YÖK Yönetim Kurulu Üyeliğine 1 Nisan 2015 yılında geçti. YÖK Başkan vekilliğine ise 21 Temmuz 2016 senesinde seçildi. 12 Ocak 2018 senesine kadar bu görevine devam etti.

8 Ekim 2018 senesinde Cumhurbaşkanlığının Teknoloji, Bilim ve Yenilik Kurulu Üyeliğine atandı ve burada Başkan Vekilliği görevi görevine 1 Kasım 2018 senesinde seçildi.

Prof. Dr. Hasan Mandalın Twitter hesabı ise @ProfHasanMandal dır.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 00:27

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER