Hayati İnanç Kimdir? Nerelidir? Kitapları ve Şiirleri Nelerdir?

Son zamanların çok sevilen Divan Edebiyatı’ndan alıntı sözler ve şiirleri izleyicilere aktaran Hayatı İnanç’ın Hayatı çok merak ediliyor. Hayati İnanç Kimdir? Nerelidir? Kitapları ve Şiirleri Nelerdir? Kaç Yaşındadır? gibi soruların cevabını yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Hayati İnanç Kimdir? Nerelidir? Kitapları ve Şiirleri Nelerdir?

Televizyon programlarında okuduğu ( Özellikle Serdar Tuncer ile ) Divan Edebiyatı şiirleri ve sohbeti ile büyük sempati kazanan, duruşu, sözleri ve samimi görünümü ile son zamanlarda gönüllere taht kurmayı başaran Hayati İnanç hakkında Hayati İnanç kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? gibi hayatı hakkında merak edilen sorulara bu yazımızda yer veriyoruz. Sadece televizyonda değil youtube’da da milyonlarca izlenen videoları mevcuttur. Hayati İnanç sohbeti ile insanları manevi olarak rahatlatan sözlerini her yerde görüyoruz ve Hayati İnanç hakkında belki de daha önce hiç duymadığınız konular, yaşamına dair ilginç bilgiler yazımızda.

Nihat Hatipoğlu Maaşı Ne Kadar?

Hayati İnanç Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapar?

Hayati İnanç Denizli’nin Çameli ilçesinde 1961 yılının Şubat ayında dünyaya geldi. 59 yaşındadır.

Aslen Sudanlıdır.

Hayati İnanç’ın 3 kardeşi vardır. 4 kardeşin en büyüğü kendisidir.

Hacca giden Muğla Ortaca’lı bir adam hac dönüşünde Hayati İnanç’ın köle olan Sudanlı dedesinin dedesinin babasını 1850 yıllarında Medine pazarında satın alıyor. O zamanlarda hacca giden kişilerin bir köle satın alıp getirmesi adetmiş. Büyük dedesi Seyit Hüseyin, çiftlikte bir süre çalıştıktan sonra azat edilmiştir.

5 yaşında 1. Sınıfa başladığı için liseden erken mezun olmuştur. 11 yaşına kadar yaşadığı ilçeden hiç çıkmamıştır. Ortaokul 2. Sınıfta Devlet Parasız Yatılılığı kazandığı için Aydının Nazilli ilçesinde lise son sınıfa kadar yatılı olarak eğitim hayatını devam ettirmiştir. Liseyi Aydın Lisesi’nde okumuştur. 1977 yılında liseden mezun olmuştur.

Liseden mezun olduktan sonra 1977 yılında daha 16 yaşında iken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanıyor. Fakat babası kayıt yaptırdıktan sonra İstanbul’da arbede ve anarşik olaylardan dolayı 1 yıl ertelemesini istiyor ve Denizli Çameli’ye geri dönüyor. 1 yıl sonra İstanbul’a geldiğinde yine okuluna başlamayıp 1 yıl boyunca kitapçıları gezmiş ve çok fazla kitap okumuştur. Özellikle de İmam-ı Gazali’nin Tahafüt’l Felasife adlı eserini çok aramıştır.

1981 yılında 20 yaşında iken evleniyor. Erken evlenmesinin sebebini ise eşinin başkası ile evlenmesini göze alamayacağı olarak açıklamıştır. Evlendiğinde eşi 16 yaşındaydı. Evlendikten sonra eşini anne-babasına bırakıp İstanbul’a geri gitmiştir. Staj ile birlikte 4 yıl üniversite, 7 yıl da avukatlık toplam 11 yıl eşi Hayati İnanç’ın ailesinin evinde kalmıştır. Hayati İnanç eşiyle ayrı kaldığı yıllarda ne kadar ayrılık şiiri varsa ezberlediğini söylüyor.

1984 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Hayati İnanç’ın mesleği Avukattır. Avukatlık dışında sunuculuk, öğretmenlik, eğiticilik, denetçilik, yönetmenlik ve yayıncılık yapmıştır.

Ezbere bildiği 7000 tane beyit vardır.

Özgür Turhan Kimdir? Biyografisi

Hayati İnanç’ın Kitapları Nelerdir? Sözleri Nelerdir?

TRT kanalında adı “ Can Veren Pervaneler “ olan programın hazırlayıcısı ve sunucusudur. Bunun dışında adı yine Can Veren Pervaneler olan kitapları bulunmaktadır.

Can Veren Pervaneler 1

Can Veren Pervaneler 2

Can Veren Pervaneler 3

Can Veren Pervaneler 4

Can Veren Pervaneler 5

Can Veren Pervaneler 6

Can Veren Pervaneler 7

İşte Geldik Gidiyoruz

Fabrika Ayarı

Hayati İnanç’ın programlarda çok güzel, çok beğenilen alıntılar yapmaktadır. Yaptığı alıntılardaki sözlerden ve beyitlerden bazıları şunlardır;

Allah vermek istemese, istemek vermezdi.

Elinizi vermeye alıştırın bir gün can vereceksiniz.

Yari güzel olanın gözünü uyku tutmaz.

Geçici dünyanın süslü kumaşını boşver.

Elon Musk Kimdir? Elon musk dahi mi balon mu?

İnsan sevdiğini anar, andığını sever.

İlim sahibinin dostu çok olur, mal sahibini düşmanı.

Dış görünüşün hüner sahibi olmakta katkısı olsaydı, uzun selvi ve geniş çınar ağaçları meyve verirdi. Halbuki onların meyvesi yoktur.

İnsanın kendi kendine yaptığını dünya alem bir araya gelse o insana yapamaz.

Hayati İnanç’ın Hayatı Hakkında İlginç Bilgiler

Denizli’nin en küçük ilçesi olan Çameli ilçesinde dünyaya gelen Hayati İnanç’ın babası Devlet Memuruydu.

Çocukluğunda maddi olarak çok rahat bir yaşamı olduğu söylenemez. Yıllarca kiralık evlerde yaşayıp 14-15 yaşlarına geldiğinde kendi evlerini yapmışlardır. 75 yaşındaki Annesi ve 85 yaşındaki babası halen de o evde yaşamaktadırlar.

Ortaokulu okul birincisi olarak bitiren Hayati İnanç, yaz tatilinde 3 ayda Mehmet Tezcan adlı hocasından Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor. Aslında babası onu saz kursuna göndermişti. Daha sonra lisede ilginç bir şekilde devrimci sosyalist oluyor. Kendisi kandırıldığını, bu ideolojinin dinle alakası olmadığı, İslama karşıtlığı olmadığı söylendiğini fakat daha sonra kandırıldığını anlayarak bu ideolojiden vazgeçiyor.

Bu yazımızda Hayati İnanç hakkında bazı bilgiler verdik. Siz de sevdiğiniz Hayati İnanç sözlerini yoruma yazarak paylaşabilirsiniz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER