Hindistan Nüfusu 2021

Dünyanın en kalabalık 2. Ülkesi olan Hindistan’ın 2021 nüfusu kaç? Hindistan’da kaç insan yaşıyor? Hindistan neden bu kadar kalabalık nüfusa sahip? 2021 Hindistan nüfusu ne kadar? Hindistan Para birimi, Hindistan başkenti ve Hindistan hakkında bilgiler yazımızda

Hindistan Nüfusu 2021

Tarafımıza gelen yoğun sorular üzerine başta Hindistan nüfusu olmak üzere Hindistan hakkında merak edilen sorulara bu yazımızda yer veriyoruz. Hindistan hakkında tanıtıcı bilgiler ve en çok merak edilen Hindistan’ın 2021 nüfusu kaç? Hindistan’da kaç insan yaşıyor? Hindistan neden bu kadar kalabalık nüfusa sahip? 2021 Hindistan nüfusu ne kadar? Hindistan Para birimi, Hindistan başkenti neresi? Sorularını cevapladık. Ayrıca Hindistan hakkında herkesin bilmediği çok ilginç bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Çin Nüfusu 2021

Hindistan Nüfusu 2021

Dünyanın Çinden sonra nüfus olarak en kalabalık ülkesi olan Hindistanın nüfusu yaklaşık 1.382.000.000 yazı ile bir milyar üç yüz seksen iki milyondur. Yakın zamanda Çini bile nüfus olarak geçebileceği ön görülmektedir. Hindistan bu nüfusu ile nerdeyse dünyanın beşte birlik nüfusuna sahiptir. Günde ortalama 73.000 bebek doğmaktadır. İnsan ömrü ise ortalama 69.7 yıldır.

Yunanistan Nüfusu 2021'de Ne Kadar Oldu

Hindistan Hakkında Tanıtıcı Kısa Bilgiler

Ülkemiz insanları tarafından da çok fazla merak edilen Hindistan ülkesi ve insanları hakkında bilgiler vereceğiz. Dünyanın çeşitli dinlerine ve kültürlerine sahip bir yapısı olan Hindistan’ı yakından tanıyalım.

Hindistan 3.287.000 km2 yüz ölçümü ile dünyanın 7. Ülkesi konumundadır.

Asya kıtasında yer alır. Sınırlarında Hint okyanusu, Bengal körfezi, Umman denizi yer alır.

Hindistan para birimi Rupidir.

Hindistan resmi dili 23 tanedir fakat en sık kullanılan diller Hintçe ve İngilizcedir. Yargıtay ve Yüksek Mahkemelerin resmi dili ise İngilizcedir.

Hindistan’da 19,500 tane dil ve lehçe vardır. Bu yönü ile bu ülke dünyada en çok dilin konuşulduğu ülkedir.

Hindistan’da inekler iyi şansın sembolü olarak görüldüğü için sokaklarda rahat rahat gezinirler. Hindistan’da inekler 7 anneden biri olarak kabul edilmektedir.

Hindistan’ın en büyük ili 30 milyon nüfusu ile Delhi şehridir. Başkenti ise Yeni Delhi ilidir.

Satranç oyununun doğuşu Hindistandır.

Hindistan dünyada en fazla film çıkarılan ülkedir.

Hindistan halkının yüzde 80’i Hindu, yüzde 15’ i Müslüman ve geri kalanı da diğer dinlerden oluşur.

Hindistan’da yapılan en popüler spor Krikettir.

Hindistan bağımsızlık lideri Gandhi’nin doğum günü ülkede milli bayram olarak kabul edilir. ( 2 Ekim )

Hindistan’da cenaze törenlerinde siyah yerine beyaz kıyafetler giyinilir.

Hinduizm, Budizm, Sihizm, Jainizm gibi dinlerin doğuş yeri Hindistandır.

Bengal Kaplanı Hindistan’da ulusal hayvan olarak kabul edilir.

Hindistanın ulusal meyvesi Mango meyvesidir.

Hindistan’da giyim kuşam toplumsal sınıflandırma olarak görülür.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Tac Mahal Hindistandadır.

Aamir Khan, Salman Khan, Shahrukh Khan ve Amitabh Bachchan Hindistanlıdır.

Fransa Nüfusu 2021'de Ne Kadar Oldu

Hindistanın Sıradışı Gelenekleri

Hindistan dünyanın en renkli ve en farklı ülkelerinden biridir. Fakat bu ülkede yaşamak oldukça da zordur. Bir buçuk milyara yakın nüfusa sahip olan Hindistan’da yoksulluk ve suç oranı çok fazladır. Çeşit çeşit dinli ve kargaşası ile ülke bir cümbüş alanına çevrilmiş gibidir.

Hindistandaki evlerin yaklaşık yarısında tuvalet yok. Ülkenin yaklaşık yarısı tuvaletini ev dışında yapıyor. Bu sorun tamamen kültürel yapı ile alakalıdır.

Hindu geleneğine göre 7 yaşına gelen kız çocukları bir köpek ile evlendiriliyor. Sebep ise köpeğin kızı koruyacağına inanılmasıdır.

Ülkede kuraklık olduğu zaman iki kurbağa evlendiriliyor. Bundaki amaç ise kurbağalar evlendirilince yağmurun yağacağına inanılmasıdır.

Hindistan’da yılda yaklaşık 45.00 cinayet işlenmekte. Bu da eğitimsizlik ve yoksulluğun sebeplerindendir.

Ülkede yoksulluk had safhada olduğu için böbreklerini satan insan sayısı oldukça fazladır.

Hindistan tecavüz olayları bakımından dünyada 1. Sıradadır. Bu sebepten dolayı Pembe Çete isimli kadınlardan oluşan bir çete var. Tecavüzcüleri yakalayıp herkesin içinde sopalarla dövüyorlar. 50 binden fazla üyesi olan bu çete adı gibi pembe renkli giyiniyorlar.

İnekler ülkede kutsal olduğu için inek öldürenler hapis ya da para cezasına çarptırılıyorlar.

Süt üretiminde dünyada birinci sıradadır.

Evliliklerde başlık parasını erkek yerine kadınlar ödemektedir. Düğünü bile gelin tarafı yapmaktadır. Düğünler çok şaşalı ve maliyetli oluyor. Bu nedenle durumu olmayan aileler kızlarını evlendirememektedir.

Hindistanın bazı kabilelerinde çok eşlilik vardır. İşin ilginç tarafı ise çok eşi alan erkek değil de kadınların olmasıdır.

Maymunlar da önemli hayvanlarındandır. Bir çok yerde maymunlar çete oluşturmuş ve yiyecek çalmaktadırlar. Gerçekten eğlenceli bir durum.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 17:01

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Kırbuğa
Ömer Kırbuğa - 2 yıl Önce

Çok ilginç

SIRADAKİ HABER