İngilizceden Sonra Hangi Dili Öğrenmeliyim?

İngilizceden sonra hangi dili öğrenmeliyim, İkinci yabancı dil olarak hangi dili öğrenmeliyim? Hangi dili öğrenmeliyim? Yabancı Dil Bilmenin Avantajları Nelerdir? Yabancı Dil İle Çalışabileceğiniz Sektörler Nelerdir?

İngilizceden Sonra Hangi Dili Öğrenmeliyim?

İngilizceden Sonra Hangi Dili Öğrenmeliyim?

İngilizceden sonra hangi dili öğrenmeliyim, İkinci yabancı dil olarak hangi dili öğrenmeliyim? Sadece ikinci yabancı dil olarak İngilizce bilmenin fayda etmediği ve işverenlerin artık İngilizcenin bilindiğini kabul edip ikinci ve üçüncü bir yabancı dil bilgilerine baktığını biliyoruz. İngilizceyi biliyoruz fakat başka daha hangi dili bilmemiz gerekmektedir? Gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık. İkinci hatta üçüncü bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız hiç durmayın tam zamanı. Mesleğiniz, kariyeriniz hedefinde öğreneceğiniz yabancı dil sıralamasına bakabilirsiniz.

İngilizceden sonra hangi dili öğrenmeliyim? Hangi dili öğrenmeliyim? Yabancı dil öğrenmek isteyen bireyler ilk tercih olarak genelde İngilizceyi öğrenmek isterler. İngilizce dili çağımızda olmazsa olmaz bir yabancı dil haline gelmiş bulunmaktadır. Ortalama olarak yaklaşık bir buçuk milyar kişi tarafından konuşulan bir dildir. Yaklaşık bir milyar kadar da öğrenen bireyler vardır. Diplomasi, iş ve popüler kültür dili olarak İngilizce tamamen Dünya dilidir demek yanlış olmayacaktır. Konumuza gelecek olursak İngilizce haricinde diğer yabancı dillerden hangisini öğrenmeliyiz?

Çağımız koşullarında İngilizce konuşmak ve bilmek anadilimizi konuşabilmekle aynı değere geldi diyebiliriz. Bundan dolayıdır ikinci bir yabancı dil öğrenimi de büyük oranda önemli olmuştur. Bu durumda bireyler ikinci bir yabancı dil öğrenme çabası içerisine giriyorlar. O halde ikinci yabancı dil hangisi olmalıdır?

Yökdil nedir? Yökdil ne işe yarar?

Yabancı Dil Bilmenin Avantajları Nelerdir?

Yabancı dil bilmenin avantajları nelerdir, ikinci yabancı dil hangisi olmalı? İkinci yabancı dil bilmenin avantajlarına bakalım. İş hayatınızda size büyük bir etkisi olur. Rakiplerinizden farklı olabilmeniz adına yabancı dil bilmenin önemli bir stratejisi vardır. Kariyer haricinde öğreneceğiniz yabancı dilin ise kişisel gelişime büyük bir katkısı olmaktadır.

Dünya’nın En Güçlü Dilleri:

 1. İngilizce
 2. Fransa
 3. Çince
 4. İspanyolca
 5. Rusça
 6. Arapça
 7. Almanca
 8. Japonca
 9. Portekizce
 10. Hintçe

Neden İkinci Bir Dil Öğrenmeliyiz?

 • Şu anın ve geleceğin ekonomisinde etkili bir rekabet etmek adına.
 • İş bulma şansınızı ve maaşınızı artırmak adına Kültürler arası ilişkiler ve başka dünyaları anlamak için öğrenilebilir.
 • Kritik ve üretken düşünme kabiliyetinizi artırmak için.
 • Yurtdışında seyahat ve eğitim imkanlarında.
 • Yabancı edebi eserleri, müzikleri, filmleri anlamak için.
 • Üniversiteye kabul edilmek için.
 • Başka bir dil ve kültürü öğrenmek için.
 • Kariyerinizi zenginleştirmek, ufkunuzu genişletmek ve hayatınıza zenginlik katabilmek için.

Erasmus İmkanında Ne Yapılmalıdır?

Erasmus imkanında ne yapılmalıdır? Öğrenmeyi istediğiniz dili seçerken erasmus imkanını göz önüne almanız gerekmektedir. Gideceğiniz bazı üniversiteler erasmus ile gitmek istediğiniz ülkenin ana dilini konuşmanızı ya da bilmenizi istemektedirler.

Özel Sektörde Dil?

Özel sektörde rekabet durumu çok daha fazladır. Bazı şirketler işe alımlarında ana dillerinin bilinmesini istemektedirler. Erasmus yapmak, iş ya da staj yapmak istediğinizde yapmak istediğiniz yerin dilini öğrenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Avrupa dillerinden birini öğrenmek istediğinizde Almanca, İspanyolca, Portekizce, Fransızca ve İtalyanca öğrenebilirsiniz.

Ticarette Dil?

Ticarette dil, son dönemde artan ticari ilişkilere bakacak olursak Asya dilleri de öğrenilmesi gereken önemli dillerdir. Alfabenin öğrenilmesi zor olsa dahi size çok faydası olacaktır. Bu dili bilen sayısı diğer dillere kıyasla ülkemizde daha azdır. Burada bahsettiğimiz diller ise Çince, Rusça, Arapça, Japonca dilleridir.

Yabancı Dil İle Çalışabileceğiniz Sektörler Nelerdir?

Eğitim, medya ve film, turizm ve seyahat, göçmenlik hizmetleri, uluslararası elçilikler, sağlık hizmetleri, banka ve sigorta gibi yerlerdir.

Almanca

Almanca, Türk eğitim sisteminde yetişen öğrenciler lise eğitiminde genel olarak ikinci yabancı dil olarak Almanca dersini almışlardır. Almanca dilinde iyi bir temel attığınızı hissediyorsanız Almanya’ya gidip yerleşebilirsiniz. Zor bir dil olsa dahi gramer olarak zor değildir. Sadece kelime ve aksan olarak sıkıntıya sokabilir sizi. Fakat bu tarz sorunlar normaldir. Uluslararası ilişkiler, uluslararası ticaret, lojistik gibi meslekleri Almanya’da yapmanız daha kolaydır ve eğer ki bu bölümlerden mezunsanız Almanca öğrenmek her açıdan mantıklıdır.

Fransızca

Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca dilleri gramer ve kelime olarak birbirine çok benzeyen dillerdir. Birini öğrendiğiniz halde diğerlerini de öğrenebilirsiniz.

Fransızca da Dünya dilleri arasındadır. Diplomatik anlamda da Uluslararası organizasyonlarda çalışmak için önemlidir. Turistik olarak bir yerlere gittiğinizde avantajı olacaktır. Fransızcada aksanı kullanmak insanları biraz zorlamaktadır. Fakat ana diliniz olmayan hiçbir dili yerlisi gibi konuşamazsınız bu da bir gerçektir.

İspanyolca

İspanyolca dili dünyada İngilizceden sonra en çok konuşulan dil olmuştur. Günlük pratikte çok işe yaramaktadır ve çok yaygın bir dil olmasından ötürü işverenler İspanyolca bilmeyi bir artı olarak kabul görür. Özellikle Latin Amerikayla ilgili bir kurumda istihdam ediyorsanız İspanyolca bilmek kritik bir noktadır.

İtalyanca

İtalyanca akademide ve iş hayatında çok önemli değildir. Fransızca ve İspanyolca öğrenmeniz durumunda İtalyanca öğrenmek daha kolay olacaktır. Bunların dışında İtalyan kuruluşlarında, partilerde, gezilerde ve en önemlisi gastronomi de size çok faydası olur.

Rusça

Rusça, Arapça, Çince ve Korece dillerinin ortak özellikleri Latin alfabesinden farklı oluyor olmasıdır. Alfabe farklılığı garip görünse dahi ilginizi çeker ve öğrenebilirsiniz. Bu dilleri öğrenmek sizlere seyahatlerinizde ve ilerleyen zamanlarda büyük kolaylıklar getirebilir.

Rusça diline gelecek olursak alfabesi bakımından kolay bir dildir. Kiril alfabesindeki sesleri öğrendiğinizde Kiril alfabesini kolayca okur ve yazma şansı elde etmiş olursunuz. Ülkemizde turizm alanında istihdam eden bireyler için öğrenilmesi gereken bir dildir Rusça. Bunların dışında diplomatik ve ticari manada da önemli bir dildir.

Arapça

Ülkemize gelen Arap turistlere rehberlik etmek için çalışanlar ve turistik bölgelerdeki işletmeciler için Arapça bilmenin avantajı yüksektir. Orta Doğu’da istihdam eden bireyler için de Arapça bilmek oldukça gereklidir.

Çince

Çince öğrenmenin faydası ise şudur. Gelişen ekonomi ve global manada etkisiyle beraber önemli bir hale gelmesidir Çin’in. Ekonomi alanında çalışmalarınız var ise ya da yatırımcıysanız Çince öğrenmek sizin için oldukça faydalı olur.

Korece

Güney Kore’nin dünyanın farklı yerlerinde birçok tv dizisi fanı bulunmaktadır. Bu konuda anlamak, tercüme etmek için öğrenebilirsiniz. Büyük şirketlerde, kurumlarda çalışıyor iseniz veya Uzak Doğu bağlantının varsa Korece öğrenmek büyük bir avantajdır.

Portekizce

Yaklaşık 200 milyondan daha fazla kişi Portekizceyi konuşabiliyor. Afrika ülkeleri, Hindistan, Portekiz ve Brezilyanın da dahil olduğu 11 ülke ve bölgede konuşulmaktadır. İngilizce ve İspanyolca dillerini bilen bir şahıs için öğrenmesi epey kolaydır.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 00:24

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER