Kimlik Taşımamak Suç Mu? Kimliksiz Gezme Cezası Ne Kadar?

Nüfus cüzdanı taşımamak suç mu? Kimliksiz gezme cezası ne kadar 2020? Kimlik taşımama cezası ne kadar? Kimlik taşımamak suç mu?

Kimlik Taşımamak Suç Mu? Kimliksiz Gezme Cezası Ne Kadar?

Kimlik Taşımamak Suç mu?

Nüfus cüzdanı halk arasında bilinen adıyla kimlik kişinin hangi ülke vatandaşı olduğunu, Türk vatandaşıysa isim soyisim ve Tc kimlik no (Türkiye Cumhuriyeti kimlik no) gibi bilgilerinin yer aldığı belgedir. Kimlik taşımamak suç mu ve kimliksiz gezme cezası ne kadar gibi sorular her vatandaşımızın kafasını karıştırmaktadır.

Öncelikle suç ve kabahat ayrımı nedir anlatarak başlayalım. Suç, ceza kanunu ve bazı özel kanunlarda açıkça düzenlenen ve adli makamlarca incelenmesi gereken vukuatlar verilen isimdir. Suç olarak düzenlenen eylemleri işleyen kişilere hapis veya adli para cezası uygulanmaktadır. Kabahat ise suça göre daha hafif sayılabilecek kusurlar için kabahatler kanunu veya bazı özel kanunlarda düzenlenen ve işleyen kişilere idari para cezası uygulanan eylemlerdir. Kimlik taşımamak suç değildir. Kimlik taşımama eylemi kabahat olarak düzenlenmiş olup yaptırım olarak idari para cezası ödenmesi gerektiği düzenlenmiştir.

Kimliksiz Gezme Cezası Kaç TL 2020?

Nüfus cüzdanı taşımak 15 yaşını doldurmuş her birey için zorunludur. 15 yaş altındaki vatandaşlara ise genel bilgi taraması ve benzeri uygulamalar yapılmamaktadır. Polis, jandarma veya kimlik sormakla yetkilendirilmiş diğer kolluk personeli kimliksiz gezme cezası kesebilmektedir. Polis, Polis Vazife Ve Salahiyetleri Hakkında Kanunda yer alan açık hükümle kimlik sorma yetkisini haizken diğer kolluk (bekçi, gümrük muhafaza memuru, vs, zabıta) personeli farklı mevzuatlar kapsamında yetkilendirilmiştir.

Kimliksiz sokağa çıkma cezası diğer adıyla kimlik gezme cezası 2020 itibariyle 219 TL’dir. Eğer yılbaşında farklı bir düzenleme gelmezse kimliksiz gezme cezası 2021 yılında da 219 TL olarak uygulanacaktır. İdari para cezaları vergi dairelerine yatırılabilmekte olup internet vergi dairesi üzerinden de beyan edilmek suretiyle cezayı ödemek mümkündür.

OHAL Döneminde Kimliksiz Gezme Cezası Nedir?

Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde de kimliksiz gezmek suç olarak düzenlenmemiştir. Yani OHAL’de kimliksiz dışarı çıkmak suç değildir. Aynı zamanda OHAL dönemi ve normal dönem arasında kimlik taşımama cezası arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. OHAL’i, normal dönemden ayıran tek husus daha sık GBT (Genel Bilgi Toplama) yapılmasıdır.

GBT esnasında veya yetkili kolluk makamlarınca bir başka kontrol esnasında kimliğinizin yanınızda olmadığını beyan etmekle kimlik göstermeyeceğinizi söylemek arasında fark vardır. Eğer kimlik göstermeyeceğiniz beyan ederseniz OHAL önlemlerine mukavemet nedeniyle OHAL kanunu 25. madde kapsamında 1ay ile 6 ay arasında hapis cezası uygulanması gerekmektedir.

Kimlik Yerine Geçen Diğer Belgeler Nelerdir?

Kolluk kuvvetlerince karayollarında, sınır kapılarında veya sokaklarda yapılan denetimlerde pasaport, ehliyet, kamu kurumlarında çalıştığınıza dair kimlik kartı kimlik yerine geçmektedir. Ancak bir mağduriyet yaşanmaması için belirtmekte fayda görüyoruz, ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) sınavlarında hiçbir belge kimlik yerine geçmemektedir. Yani ÖSYM sınavlarına girerken kimlik taşımanız mecburidir.

Nüfus cüzdanı taşımadığınız için uygulanan idari para cezası sabıka kaydınıza (adli sicil kaydı) işlenmemektedir. Dolayısıyla hiçbir kamu kurumu ile ilişkinizde de karşınıza çıkması mümkün değildir. Nüfus cüzdanınız yanınızdan ayırmamanızı ve kaybolduğu takdirde gerekli işlemlerin tamamını bir an önce yaparak yeni kimliğinizi çıkarmanızı öneririz.  

Bekçiler Kimlik Sorabilir mi?

Bekçilik mesleği uzun yıllar sonra tekrar hayatımıza dahil oldu. Bekçilik mesleğinin mevcut konumu tam anlamıyla netleşmediği için vatandaşımız bekçinin hangi hak ve yetkilere sahip olduğunu bilmemektedir. Bekçi kimlik sorabilir mi hala çoğu vatandaşımız bilmemektedir.

Bekçinin kimlik sorma yetkisine ilişkin farklı kararlar mevcuttur. Bazı ilk derece mahkemeleri bekçilerin kimlik sorma yetkisi omadığı ve kimliksiz sokağa çıkanlara ceza yazamayacağı gerekçesiyle cezaları iptal etmiştir. Ancak yaygın uygulama tersi yönde olup bekçi tarafından kimlik göstermeniz istendiğinde göstermenizi öneririz.

Korsan taksiye binme cezası ne kadar buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 21:59

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER