Korsan Taksi Cezası Ne Kadar 2020?

Korsan taksi cezası ne kadar 2020. korsan taksiye binene ceza kesiliyor mu? Korsan taksicilik yapana hapis cezası var mı? Korsan taksi cezası erken ödeme indirimi.

Korsan Taksi Cezası Ne Kadar 2020?

Korsan Taksicilik Yapmanın Cezası Ne Kadar ?

İstanbul’da taksi sayısı yıllardır sabit kalırken İstanbul nüfusu her yıl daha da artmaktadır. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak taksi talebi artmış, taksi ücretleri yükselmiş talep karşılanamadıkça korsan taksi sayısı da artış göstermiştir. Ancak korsan taksi yasal bir uygulama olmadığı için yapan kişiler korsan taksi cezası ile muhattap olmaktadır.

Korsan taksi cezası 2020 yılı itibariyle diğer trafik cezaları gibi zamlandı ve 5010 Türk Lirası olarak tespit edildi. Karayolları Trafik Kanunu kapsamında uygulanan korsan taksi cezası ek-2/3-a fıkrasında düzenlenmiştir. Niteliği itibariyle bir idari para cezası olup itiraz yolu ile iptal ettirilmesi mümkündür. Ancak korsan taksicilik yapmanın cezası yalnızca para değil aynı zamanda 30 gün ehliyetin alıkonulması, aynı zamanda 60 gün taksicilik yapan aracın bağlanması şeklindedir. Aracın mülkiyetinin farklı kişiye ait olması ise sonucu değiştirmemektedir.  

Korsan Taksi Cezası İtiraz Yolları

Hukuka aykırı olmakla birlikte korsan taksi talebi odukça fazla sayıda olup UBER’in Türkiye’den ayrılması ile birlikte daha da artmıştır. Trafik polisleri ise denetimlerini artırmış olup sürekli ceza kesmektedir. Korsan taksi cezası uygulanan kişiler için itiraz yolu mevcut olup cezanın kesildiği tarihten itibaren (uygulamada tebliği tarihi ile aynıdır) idare mahkemesine 60 gün içerisinde dilekçe yolu ile başvurulması gerekmektedir.

Diğer taraftan korsan taksiye binme cezası 2020 yılı itibariyle 334 TL olarak uygulanmaktadır. Yani korsan taksiye binene de ceza kesilmektedir. Ancak binen kişiye yalnızca idari para cezası uygulanmakta olup herhangi bir başka yaptırım mevcut değildir.

Korsan Taksi Cezası İptali

Güncel yargı kararları ve içtihatlar incelendiğinde 60 gün içerisinden nöbetçi idare mahkemesi başkanlığı’na ithafen yazacağınız dilekçe ile korsan taksi cezası iptali konulu davanızı açabilmektesiniz. Dava açabilmek için yalnızca 200 TL civarında dava harcı ödemeniz gerekmektedir. Bunun haricinde duruşma, ifade verme ve benzeri aşamalar olmayacak olup sizden beklenen savunmaya cevap dilekçesi vermeniz olup bunu yapmanız da mecburi değildir.

Korsan Taksi Cezası Nereye Ödenir

Neredeyse her banka maliye bakanlığı ile entegrasyonu sayesinde ceza makbuzu üzerindeki numara ile beyan üzerine ödeme kabul etmektedir. Ayrıca PTT şubeleri, ziraat bankası şubeleri de ödeme kabul etmektedir.  Eğer cezanın kesildiğini öğrendiğiniz yani tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız ceza %25 oranında indirim uygulanacaktır.

Son yıllarda İstanbul başta olmak üzere her şehirde korsan taksi uygulamaları mevcut olup fiyat olarak daha uygun olduğu ve müşterilerine daha saygılı davrandığı için bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca İstanbul’da bir çok taksici güzergahı beğenmeme veya benzeri nedenlerle yolcu almayıp vatandaşı mağdur ettiği de sıklıkla dile getirilmektedir. Korsan taksi ve benzeri uygualamaların yaygınlaşmasını engellemek için yalnızca cezai yaptırım uygulamak yerine insanları buna iten nedenleri araştırmak ve çözüm aramak iyi bir alternatif olabilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 03:48

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
nevzat ergin
nevzat ergin - 2 yıl Önce

cok büyük haksızlık bu bir arkadaşımla yemeğe giderken sivil polis çevirdi ne yaptıysam korsan taksi olmadığımı anlatamadım arkadaşım hakkında ahiretlik sorular sormaları cep telefonlarımızı bile kontrol etmeleri yani aracı bağlayama kadar ceza kesene kadar sorular sorulması ve kendilerini ikna etme gibi bir şansımızın olmaması adaletlidir bugün aynı sitede oturan insanlar bile çoğu bir birbirilerine komşu veya adinla çağırır soy adı nedir nerelidir ne iş yapar nerden gelir nereye gider bu saçma soruları kim kac kişi cvp verebilir bazen yağmurda karda otostop yapan insanları aracınıza alıyoruz korsan mi oluyoruz cok büyük bir adaletsizlik bu

SIRADAKİ HABER