LGS İptal Olacak mı? LGS İptal Olursa Ne Olur?

LGS iptal olacak mı? LGS iptal olursa ne olur? LGS 2020 ertelenecek mi?

LGS İptal Olacak mı? LGS İptal Olursa Ne Olur?

LGS İptal Olacak mı? LGS İptal Olursa Ne Olur?

Liselere Giriş Sınavı (LGS) tüm Türkiye’de yayılan corona virüs pandemisi nedeniyle ertelenmişti. Ancak hastalığın henüz tam anlamıyla kontrol altına alınamaması nedeniyle LGS iptal olacak mı, LGS 2020 iptal olur mu, LGS iptal olursa ne olur gibi konular tartışılmaya başlandı.

Liselere Giriş Sınavı’na 1,8 milyon adayın girmesi bekleniyor. Normalde 7 Haziran 2020 tarihinde yapılması beklenen LGS henüz ertelenmedi. Dolayısıyla adayların şu anki takvimde hazırlanmaya devam etmesi gerekmektedir. Ancak bu tarihe kısa bir zaman kalasıya eğer pandemi kontrol altına alınmazsa ertelenmesi kaçınılmaz görünüyor.

LGS İptal Olacak mı?

Bugüne kadar hiç bir sınav iptal edilmediği gibi LGS’de iptal edilmeyecektir. Pandemi nedeniyle ertelenmesi mümkün olmakla birlikte yayılımın kontrol altına alınmasıyla birlikte LGS 2020 süreci kaldığı yerden devam edecektir. Bu nedenle çalışmalarınıza kesinlikle ara vermeyiniz. Unutmayın ki rakipleriniz ertelenmesi ihtimalinde bu süreyi eksiklerini kapatmaya devam edecektir. Dolayısıyla LGS iptal olursa ne olur diye düşünmek yerine çalışmalarınıza odaklanmalısınız.

LGS Online Olarak Yapılabilir mi?

Mevcut durumda Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aynı anda 15 bin kişiyi sınav yapabilmektedir. Online sınav merkezleri yalnızca İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır. Dolayısıyla LGS online olarak yapılamaz! Toplamda 1,8 milyon kişinin tüm ülke çapında online sınav yapılması mümkün değildir.

Benzeri konu olan YKS iptal edilebilir mi konusuna buradan erişebilirsiniz.

ÖSYM tarafından yapılan duyurular, açıklanan veriler doğrultusunda tüm sınavlar hakkında anlık olarak bilgileri ve analizleri hepsinibili.ocm üzerinden alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 20:40

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER