Lise dil bölümü dersleri nelerdir 2020?

Lise dil bölümü dersleri nelerdir 2020? Lise dil bölümü avantajları dezavantajları nelerdir?

Lise dil bölümü dersleri nelerdir 2020?

Türkiye’de lise öğrencileri 9.sınıfı bitirdikten sonra bazı alanları seçmektedirler. Bu alanlar sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil alanlarıdır. Öğrenciler bu alanları seçerken iyi bir araştırma yapmalı ve geleceklerini ona göre şekillendirmelidirler. Ortaöğretim ( lise ) öğrencileri bölüm seçerken seçeceği bölümler hakkında bazı bilgileri merak etmektedirler. Bu yazımızda lise dil bölümü hakkında bilgiler vereceğiz. Lise dil bölümü dersleri 2020 neler olduğu, lise dil bölümü okumanın avantajları ve dezavantajlarının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızda.

Lise dil bölümü dersleri nelerdir 2020?

Öncelikle 2020 yılında lisede dil bölümünü seçmek isteyen öğrencilerin İngilizceyi, yabancı dilleri ve yabancı ülkeleri seven kişiler olması gerekir. İngilizceyi sevmeyen öğrencilere dil bölümünü seçmelerini tavsiye etmeyiz. Her bölümün kendine göre zorluğu vardır. Dil bölümünün de zor yanları var fakat bunlarla severek çalışarak baş edebilirsiniz. Dil bölümünde matematik dersi 1 yıl seçmeli ders olarak bulunmakta fakat matematik dersi dil bölümünde basit ve temel şekilde işlenmektedir. 2019- 2020 Eğitim Öğretim yılında liselerdeki dil bölümü dersleri ise şunlardır;

İngilizce

İngiliz Edebiyatı

İngilizce okuma ve yazma

Almanca

Tarih

Edebiyat

Coğrafya

Dil ve Anlatım

Atatürk ilke ve inkılap Tarihi

Felsefe

Matematik                        

Psikoloji

Mantık

Sosyoloji

Seçmeli Fransızca

Beden Eğitimi

Müzik

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Trafik Eğitimi

Dil bölümünde öğrenciler 12 saat civarı haftalık İngilizce dersi görürler.

Dil bölümünün avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dil bölümü her lisede bulunmayabiliyor. Hatta dil bölümünde okumak isteyen bazı lise öğrencileri sırf dil sınıfında okumak için okullarını bile değiştirebiliyorlar. Liselerde dil bölümü okumanın bazı avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları: Dil bölümünün ders yoğunluğu diğer bölümlere göre daha azdır. Derslerinizin haricinde sosyal aktivitelere ayıracak vakit bulabilirsiniz. Lisede sınıflarda öğrenci sayısı 10 12 civarıdır. Öğrenci sayısının az olması özel sınıf havası verir. Sınıf ortamı daha samimidir. Gideceğiniz üniversite bölümleri az olsa bile mezun olduktan sonra boşta kalmazsınız. Atanma ve iş bulma olanağınız yüksektir. Öğretmenlikte en çok atama yapılan branşlardan biridir ve İngilizce öğretmenliği atama taban puanı düşüktür. Okuldaki en dikkat çeken sınıftır. Derslerinizde bolca film izleme şansınız vardır. Üniversite hazırlık sınıfı okurken sorun yaşamazsın.

Dezavantajları: Dil bölümünden üniversiteye gidilecek bölüm seçeneğinizin az olması. Asosyal veya çekingen biri iseniz sınıfta kız öğrenci sayısı genelde fazla olduğu için erkekler için sorun olabilir. ( Erkekler için ) Erkek sayısının azlığından dolayı samimi bir erkek dostunuz olmayabilir. Özel lise ve kolejlerin devlet liselerine göre İngilizce eğitimlerinin daha iyi olması. Yardımcı kaynak kitapların maliyetinin fazla olması.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 23:22

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yvedat16@gmail.com
[email protected] - 10 ay Önce

Ben hangi bölümü seveceğimı bilmiyorum

yahya
yahya - 1 yıl Önce

guzel

Kubranur Dibekci
Kubranur Dibekci - 13 ay Önce

Hayırlı olsun

Neyse Ne
Neyse Ne - 11 ay Önce

Hangi lisede sınıfta 12 kişi varmış merak ettim. Genelde bütün dilciler lise bulamadıkalrından bir yere toplandıkları için sınıf mevcutları 55 olan yer var.

Sjdudud
Sjdudud @Neyse Ne - 11 ay Önce

Bizim okuldaki sınıfta 12 kişi var

Yusuf bal
Yusuf bal @Neyse Ne - 11 ay Önce

Bizim sınıf mevcudumuz 20
10 erkek 12 kız

Sara
Sara - 9 ay Önce

Çok iyi bir bölüm

Öylesine biri
Öylesine biri - 10 ay Önce

Ben Hangi bölümü seveceğimı bilmiyorum

Kararsızımmmmm
Kararsızımmmmm - 9 ay Önce

Benim dilim iyi ama genelede insanlarla fazla takılan bir insan değilim yani derdimi anlatacak kadar konuşuyorum sadece o yüzden ortamı bana pek uygun mu bilemedim kararsızım hocada son 2 gün kala seçim kağıdını verdi :/

Zehracan
Zehracan - 6 ay Önce

Ben eski okulumda dil bolumu sectim ama ogrenci sayisi 10dan as oldumu icin sinif acilmadi dil bolumu icin baska bir okula gitti.


SIRADAKİ HABER