Marvel İzleme Sırası Nasıl Olmalı?

Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli? Marvel İzleme Sırası Nasıl Olmalı?

Marvel İzleme Sırası Nasıl Olmalı?

Bu yazımızda çok fazla sorulan sorulardan biri olan Marvel izleme sırası nasıl olmalı? Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli? Sorularına cevap vereceğiz.

Marvel filmleri yapımcıları 10 yıldır öyle bir çalışma yapmış ki bütün filmleri birbiri ile bağlantılı yapmışlar. Bütün Marvel Filmlerini o filmlerde anlattıkları tarihlere göre sıralamaya koyacağız. Dolayısıyla siz filmleri izlemiş olsanız bile eskiye dönüp baktığınız zaman kafanız hiç karışmamış olacak.

Bunun dışında aralarda yayınlanan dizilerin hangi filmden sonra izlenmesi gerektiğini de yazacağız.

Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli? Tarihlere göre bu filmleri izlemek isteyen olabilir ama marvel evrenindeki hikaye kurgusuna göre sıralama farklı biçimde işlemekte. Örneğin; Iron Man filmi 2008 senesinde çıkmasına rağmen 2011 senesinde vizyona giren Captain Amerika filminden daha sonra izlenmesi lazım.

Bu başlık altında 22 tane filmden oluşan bir “ Marvel Filmleri İzleme Sırası Nasıl Olmalı? “ listesi hazırladık. İşte o liste;

** Star Wars İzleme Sırası Nasıl Olmalı? **

 1. CAPTAIN AMERİKA: THE FIRST AVENGER

İsminden de anlaşılacağı üzere ilk avenger filmi olan bu filmdeki kaptanın nasıl bir maceraya atıldığını izleyeceksiniz. Tipsiz ve çelimsiz biri olan kaptan bir anda çok güçlenip yaşasın Amerika diyerek maceralara atılır. Bu filmin hikayesi 2. Dünya savaşı yıllarında geçmektedir.

 1. IRON MAN

2008 yılında çıkan Iron Man filmi, zengin aynı zamanda da egolu biri olan milyarder Tony Stark’ın nasıl Iron Man’e dönüştüğünü anlatan bu filmde Tony Stark’ın kendi kendine nasıl Iron Man olduğu anlatılıyor. Fil çok başarılı olunca arkasından 2 ayrı filmi daha geliyor.

 1. THE INCREDİBLE HULK

Laboratuvarda yapılan deneylerin sonucunda yaşanan kazada gama ışınlarına maruz kalan ünlü oyuncunun nasıl yeşil bir deve evrildiğini ve onu nasıl kontrol altında tuttuğunu gösteren bu filmde çok fazla aksiyon sahnesi ve parçalama sahnesi göreceksiniz. Bu filmi izleyen izleyiciler Hulku sevecekler.

** En İyi Netflix Dizileri Hangileri? **

 1. IRON MAN 2

Daha önce Iron Man filminden bahsetmiştik. Film çok başarılı olduğu için 2 yıl sonra Iron Man 2 isimli yeni filmi çıktı. Bu filmde Iron Man hükümet tarafından yapılan baskılardan dolayı zırhının bir kopyasını bir arkadaşı ile paylaşmasını ve bir intikam hikayesini anlatmaktadır. Tony Stark’ın zenginliği ve karakteri ise değişmiyor.

 1. THOR

Babasının dünyaya sürgün olarak gönderdiği yakışıklı ve oldukça kaslı olan THOR’un dünyada geçen maceralarını anlatan THOR filminde THOR karakterinin dünyada insanlar ile olan ilişkilerini ve sürgün edildiği dünya yaşamını nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.

 1. THE AVENGERS

Bu filmde istila altında olan dünyayı kurtaracak olan süper kahramanlara insanların ihtiyacı vardır. Bu filmde süper kahramanların nasıl birlikte olduğu, beraber çalışarak nasıl dünyayı kurtardıkları anlatılmaktadır.

** En Fazla Abonesi Olan Youtuberlar ve Youtube Kanalları **

 1. IRON MAN 3

IRON MAN 3 filmi IRON MAN film serisinin son filmidir. Bu filmde Tony Stark, Avengers filmindeki istiladan dolayı triplere girmesi konu alınmıştır. Tony Stark’ın garip garip davranışlarını anlatan bu filmde sürpriz sonlar yer almıştır.

 1. THOR: DARK WORLD

Sonunda kendisini affettiren Thor’un sürgün yaşamı biter ve geri döner ve yeni bir maceraya atılır. Kardeşinin asıl hikayesini de bu filmde öğreneceksiniz. Kardeşi ile beraber bu filmde düşmanları ile mücadele edecekler.

 1. CAPTAIN AMERİKA: THE WİNTER SOLDİER

Bu filmde Captain Amerikanın silah arkadaşı Winter Soldier ile tanışması ve entrikalar yer almaktadır. Bu filmde Captain Amerikanın arkadaşlarına ne kadar bağlı olduğunu görmüş olacaksınız.

 1. GUARDIANS OF THE GALAXY

Kendine süper kahraman lakabı takarak ortalarda gezen Peter Quinn, Evren için bir tehdit olan Rolanın istediği küreyi çalması ile beraber peşinde dolaşan düşmanlarından kurtulmak için bir ekip kurar. Bu ekibi anlatan film oldukça aksiyon dolu.

** Gezebileceğiniz En Ucuz Ülkeler 2020- 2021 **

 1. GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2

Birinci filmde kurulan ekip artık hırsızlığa göre çok daha önemli bir görev üstlenir. Bu görev galaksiyi korumaktır. İlk filmdeki bütün karakterler bu filmde de yer almaktadır. İlki ile ikincisi arasında vizyon tarihi olarak 3 sene olmasına rağmen hikaye anlamında birbirine çok yakın zamanları işlediği için ard arda izlemeniz gerekmektedir.

 1. AVENGERS: AGE OF ULTRON

Bu film Avengers filminin ikincisi olarak vizyona girdi. Avengers filminin ikinci serisi olan Avengers ultron çağı filmi yine dünyayı korumak adına süper kahramanları bir araya getiriyor. Bu kez karşılarında IRON MAN yani Tony Stark’ın yaptığı yapay zeka yer alıyor. Filmde Yenilmezler ekibi Tony Stark’ın yaptığı yapay zekaya karşı savaş yapılıyor. Bu kez filmde yenilmezler ekibine birkaç süper kahraman daha katılıyor.

 1. ANT- MAN

Herkes karıncadan süper kahraman mı olur diyebilir. Fakat Ant- Man filmini izledikten sonra hem de süper olur diyeceksiniz. ANT- MAN filmi kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır. Filmde baş rol karakteri bir büyüyor bir küçülüyor ve düşmanlarını yenip dünyayı kurtarıyor.

 1. CAPTAIN AMERİKA: CİVİL WAR

Filmde IRON MAN ve CAPTAIN AMERİKA arasındaki görüş ayrılıklarından dolayı soğuk rüzgarlar esmektedir. Bunun yanı sıra Captain Amerika’nın en yakın silah arkadaşı olan Winter Soldier’ı kurtarmak istemesi ile ortalık iyice karışıyor. Bu filmde Captain Amerika ile Iron Man arasındaki ilişkilerin ne kadar zayıfladığını ve kötüleştiğini göreceksiniz.

 1. SPİDER MAN- HOMECOMİNG

Tüm Marvel evreninin en gözde ve önemli karakterlerinin başlarında gelen Spider Man’in Avengers yani yenilmezler ekibinin önemli bir parçası olmaya çalıştığını ve aynı anda da lise yaşamını sürdürmeye çalıştığını görmekteyiz. Tony Stark’ın güvenini sağlamaya çalışan  Spider Man, önceki Spider Man filmlerinden tamamen farklı olarak karşınıza çıkacak.

 1. DOCTOR STRANGE

Yeni bir doktor olan doctor strange lüks arabası ile çok fazla hız yapıp trafik kazası geçirdikten sonra artık ellerini kullanamaz duruma geliyor. Tedavi amaçlı geçirdiği ameliyatlar yüzünden bütün kazanmış olduğu mal varlığını ve ününü kaybediyor. Hayattan artık beklentisi kalmayınca mistik olaylara merak salmaya başlıyor. Bundan sonra paralel dünyayı keşfedip kendisine verilen yeteneklerin farkına varıyor. Marvel evreninde Doctor Strange filmi çok mühim bir yer kaplıyor. Bu filmi de kesinlikle izlemenizi tavsiye etmekteyiz.

** Genel Kültür İçin Okunması Gereken Kitaplar **

 1. THOR: RAGNAROK

THOR’un memleketinin bir kehaneti var ve bu kehanet gerçekleşir. Bu kehanetin gerçekleştiğini duyan Thor hemen memleketine gider ve köyünü kurtarır. Bu film kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında yer alır.

 1. BLACK PANTHER

Bir köyde geçen gizli uzay teknolojilerinin olduğun göreceksiniz. Black Panther filmi gerek müzikleri gerekse de görsel efektleri ile gerçekten etkileyici bir film olmuş ve ödül bile almıştır. Bu film de kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

 1. AVENGERS: INFINITY WAR

Dünya nüfusunu azaltıp yarıya indirmek isteyen karaktere karşı bir araya gelen süper kahramanlar dünyadaki bütün canlıların kaderi bu savaşa bağlı olacak. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 1. ANT- MAN AND THE WASP

İlk filmde bir tane karınca süper kahraman var iken bu filmde ikinci bir süper kahraman karınca karşımıza çıkmaktadır. Bu iki karınca kahramanları arasındaki ilişkiyi konu alan Ant- Man And The Wasp Filmini kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 1. CAPTAIN MARVEL

Dünyanın uzaylılara karşı kurtarıldığı bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 1. AVENGERS: ANDGAME

Avengers: İnfinity War filminde çok fazla kahraman ölmüştü. Hal böyle olunca düna büyük bir umutsuzluğa kapıldı. Yaşamaya devam eden Hulk, Thor ve Kaptan Amerika dünya düzenini tekrardan sağlamaya çalışacaklar. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasındadır.

Marvel Evreni Oyuncuları ve IMDB Puanları

 1. CAPTAIN AMERİKA: THE FIRST AVENGER

Oyuncular: Chris Evans, Tommy Lee Jones, Richard Armitage, Hugo Weaving, Dominic Cooper, Stanley Tucci, Hayley Atwell, Sebastian Stan,

IMDB Puanı: 6,9

 1. IRON MAN

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jeff Bridges, Shaun Toub, Leslie Bibb, Clark Gregg, Bill Smitrovich, Terrence Howard, Gwyneth Paltrow,

IMDB Puanı: 7,9

 1. THE INCREDİBLE HULK

Oyuncular: Edward Norton, , William Hurt, Christina Cabot, Tim Blake Nelson, Ty Burrell, Peter Mensah, Liv Tyler, Tim Roth

IMDB Puanı: 6,7

 1. IRON MAN 2

Oyuncular: Robert Downey Jr., Samuel L. Jackson, Garry Shandling, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Mickey Rourke, Gwyneth Paltrow, Sam Rockwell

IMDB Puanı: 7,0

 1. THOR

Oyuncular: Chris Hemsworth, Idris Elba, Ray Stevenson, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard, Colm Feore

IMDB Puanı: 7,0

 1. THE AVENGERS

Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Benedict Cumberbatch, Tom Holland, Don Cheadle, Scarlett Johansson,

IMDB Puanı: 8,0

 1. IRON MAN 3

Oyuncular: Robert Downey Jr., Rebecca Hall, Jon Favreau, Ben Kingsley, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Guy Pearce, James Badge Dale

IMDB Puanı: 7,2

 1. THOR: DARK WORLD

Oyuncular: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard, Kat Dennings, Idris Elba, Christopher Eccleston, Natalie Portman, Adewale Akinnuoye- Agbaje

IMDB Puanı: 6,9

 1. CAPTAIN AMERİKA: THE WİNTER SOLDİER

Oyuncular: Chris Evans, Richard Armitage, Scarlett Johannsen, Hayley Atwell, Frank Grillo, Anthony Mackie, Cobue Smulders, Emily Vancamp,

IMDB Puanı: 7,7

 1. GUARDIANS OF THE GALAXY

Oyuncular: Chris Pratt, Lee Pace, Benicio Del Toro, Karen Gillan, Glenn Close, John C. Reilly, Zoe Saldana, Dave Bautista

IMDB Puanı: 8,0

 1. GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2

Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana, Sylvester Stallone, Pom Klementieff Dave Bautista, Michael Rooker, Kurt Russell, Karen Gillan

IMDB Puanı: 7,6

 1. AVENGERS: AGE OF ULTRON

Oyuncular: Robert Downey Jr, Chris Evans, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Aaron Tyler- Johnson, Samuel L. Jackson, ., Jeremy Renner, Scarlett Johansson

IMDB Puanı: 7,3

 1. ANT- MAN

Oyuncular: Paul Rudd, Evangelina Lilly, Michael Pena, T. I., Wood Harris, Corey Stoll, Michael Douglas, Bobby Cannavale

IMDB Puanı: 7,3

 1. CAPTAIN AMERİKA: CİVİL WAR

Oyuncular: Chris Evans, Elizabeth Olsen, Sebastian Stan, Antiny Mackie, Don Cheadle, Jeremy Renner, , Robert Downey Jr., Scarlett Johannson

IMDB Puanı: 7,8

 1. SPİDER MAN- HOMECOMİNG

Oyuncular: Tom Holland, Jacob Batalon, Laura Harrier, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Zendaya, Marisa Tomei, Martin Starr

IMDB Puanı: 7,4

 1. DOCTOR STRANGE

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen, Scott Adkins, Amy Landecker, Benedict Wond, Chiwetel ejiofor, Tilda Swinton

IMDB Puanı: 7,5

 1. THOR: RAGNAROK

Oyuncular: Chris Hemsworth, Idris Elba, Jeff Goldblum, Karl Urban, Tessa Thompson, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Cate Blanchett

IMDB Puanı: 7,9

 1. BLACK PANTHER

Oyuncular: Chadwick Boseman, Winston Duke, Danai Gurira, Letitia Wright, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o

IMDB Puanı: 7,3

 1. AVENGERS: INFINITY WAR

Oyuncular: Robert Downey Jr., Benedict Cumberbatch, Tom Holland, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Chris Evans, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo

IMDB Puanı: 8,4

 1. ANT- MAN AND THE WASP

Oyuncular: Paul Rudd, Michael Douglas, Bobby Cannavale, Michael Pena, Hannah John Kamen, Laurence Fishburne, Evangelina Lilly, Corey Stoll

IMDB Puanı: 7,1

 1. CAPTAIN MARVEL

Oyuncular: Brie Larson, Jude Law, Clark Gregg, Ben Mendelsohn, Gemma Chan, Lee Pace, Annette Bening, , Samuel L. Jackson

IMDB Puanı: 6,9

 1. AVENGERS: ANDGAME

Oyuncular: Robert Downey Jr., Paul Rudd, Brie Larson, Chris Evans, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson

IMDB Puanı: 8,4

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 00:12

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER