Öğretmenlerde hizmet puanı nasıl belirlenir?

Öğretmen hizmet alanı nedir? Hizmet puanı nedir? Hizmet bölgesi nedir? Mecburi hizmet bölgeleri nelerdir?

Öğretmenlerde hizmet puanı nasıl belirlenir?

Binlerce öğretmen adayı üniversitelerinin eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra Kamu personeli seçme sınavına girip atama beklemektedir. Yıllarca atama bekleyen ve hala da atanamamış çok fazla sayıda öğretmen vardır. Genelde öğretmenler ilk atamadan sonra mecburi hizmet yılını doldurup başka bir ile tayin istemektedir. Milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan binlerce öğretmenin her yıl, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihlerde yer değiştirme isteğine göre başka bir okula tayini çıkmaktadır. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okuldan başka bir okula tayin isterken, tercihlerin yapılacağı güne kadar biriktirmiş olduğu hizmet puanı esas alınarak tercih yapmaktadır. Yer değiştirmeler, öğretmenlerin tayin istedikleri ilde ve ilçede alanı itibariyle norm kadrosu boş olan okullar ile norm kadrosu boşalması muhtemel okullardan öğretmenlerin tercihleri doğrultusunda yer değiştirmesi nedeniyle öğretmenlerin, norm kadrosu boşalan eğitim kurumlarına tercihleri göz önünde bulundurularak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. O yüzden tayin isteyecek olan bir öğretmen için hizmet puanı çok önemli hale geliyor. Örneğin; tayin isteyeceğiniz bir okulda 1 tane norm açığı var ve bu okulu tercih eden 7 kişi var sayalım. Bu durumda hizmet puanı en yüksek olan öğretmen o okula yerleşmeye hak kazanacaktır. Puanın yüksek olması çok önem arz ediyor. 


Öğretmen Hizmet puanı nedir? Nasıl belirlenir?


Hizmet puanı, öğretmenin çalıştığı okulun hizmet alanı ve hizmet bölgesine bağlı sahip olduğu puandır. Bir öğretmenin hizmet puanı, çalıştığı hizmet bölgesi ve hizmet alanına göre değişiklik gösterir. Öğretmenin çalıştığı yıllarda topladığı puandır. Örneğin; Yılda 30 hizmet puanı veren bir okulda çalışan öğretmen 3 yılda 90 puan toplarken, 10 hizmet puanı veren bir okulda çalışan öğretmen ise o puanı kazanabilmek için 9 yıl çalışması gerekmektedir.  Yine 30 puan veren bir okulda çalışan öğretmen tam üç yıl değil de 3 yıldan 2 ay fazla çalışmışken tayin isteyecekse ne olur? 30 u 12 ye böleriz aylık puanını hesaplamak için 2.5 puan alması gerektiğini bulup yıldan artan 2 ayı 2.5 ile çarpıp 2 ayda 5 puan daha alacağını hesaplayıp 90 ın üstüne 5 puan daha koyarız ve 95 puanı olmuş olur. 3 hizmet bölgesi ve 6 hizmet alanı bulunmaktadır. Milli eğitime bağlı okulların bulunduğu iller 3 hizmet bölgesine ayrılmış olup okullar da ; il merkezi, ilçe merkezi, köyler gibi çalışma şartları, okulun günü birlik gidiş gelişinin olup olmadığı, coğrafi konumu, okulun bulunduğu yerin nüfusu, lojman gibi konaklama imkanının olup olmadığı gibi durumlar göz önüne alınarak 6 hizmet alanına ayrılmıştır.


Hangi il kaçıncı hizmet bölgesindedir?


1.Hizmet bölgesindeki iller: İzmir, Adana, afyon, amasya, ankara, Gaziantep, bursa denizli, çorum, Aksaray, mersin, bolu, Bilecik, Antalya, aydın, burdur, Balıkesir, hatay, Isparta, bartın, Çanakkale, düzce, edirne, Eskişehir, Zonguldak, Karabük, Yalova, karaman, uşak, kayseri, Trabzon, Kırıkkale, Tekirdağ, Kırklareli, sinop, Kocaeli, samsun, konya, Sakarya, Kütahya, manisa, muğla ve Osmaniye.
2.Hizmet bölgesindeki iller: İstanbul, Yozgat, Adıyaman, tokat, Şanlıurfa, Artvin, Bayburt, sivas, rize, ordu, Çankırı, elazığ, Erzincan, Niğde, Nevşehir, Malatya, kilis, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırşehir.
3.Hizmet bölgesindeki iller: Van, tunceli, Şırnak, Siirt, batman, Diyarbakır, bıtlis, muş, Bingöl, Erzurum, hakkari, kars, mardin, Iğdır, ağrı, Ardahan.
Hizmet alanları ise okulların çalışma ve ulaşım zorluğuna göre toplamda 6 farklı kısıma ayrılmıştır. Bu hizmet alanları en iyi1 en kötü 6 şeklinde sıralnmış olup 4,5,6 hizmet alanlarında olan okullarda çalışanların zorunlu çalışma yükümlülüğü vardır. Dolayısıyla hiçbir öğretmen için 1,2 ve 3. alanlarda zorunlu çalışma yükümlülüğü yoktur.
Şimdi de bölge bölge hizmet puanları nasıl belirleniyor ona bakalım.
1.Hizmet bölgesi;
1. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 10 puan
2. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 11 puan
3. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 12 puan
4. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 14 puan
5. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 16 puan
6. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 18 puan
2.Hizmet Bölgesi;
1. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 12 puan
2. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 13 puan
3. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 14 puan
4. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 18 puan
5. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 20 puan
6. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 22 puan
3.Hizmet Bölgesi;
1. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 14 puan
2. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 16 puan
3. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 18 puan
4. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 22 puan
5. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 26 puan
6. Hizmet alanında olan okullarda görev yapan öğretmenlere 30 puan verilir.
*** Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme kurslarında görev yapan öğretmen her ay ekstradan 0,5 puan daha alır.
*** Bulunduğu okul zorunlu hizmet alanı kapsamında olan bir öğretmen, zorunlu çalışma süresini bitirdikten sonraki hizmet puanını ilk yıl %25, ikinci yıl %50, 3. Yıl ise %100 artırılmış halde alır.
*** YİBO larda ( yatılı ilköğretim bölge okulları ) çalışan öğretmenlere çalıştıkları yıl başına, erkek öğretmene 6 bayan öğretmene ise 12 puan fazladan eklenir. Bu sebeple Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında görev yapmak, öğretmenlerin hizmet puanlarının artmasında büyük avantaj sağlayacak. Hizmet puanının yüksek olmasını isteyen öğretmenlerin ilk tercihleri Yatılı İlköğretim Bölge okulları olması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 05:25

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER