Olumlu Düşünme Egzersizleri Nelerdir?

Olumlu Düşünme Egzersizleri, Olumlu Düşünme Teknikleri, Olumlu Düşünce Gücü ve Pozitif Düşünmek hakkında detaylı bilgiler yazımızda…

Olumlu Düşünme Egzersizleri Nelerdir?

Son dönemde herkes devamlı olumlu düşünün olumlu olsun, iyi düşünün iyi olsun diyor. Evet böyle bir furya var ve yalnızca olumlu düşünün demekle olmaz. Biz de sizlere bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız. Bu yazımızda sizlere olumlu düşünme hakkında olumlu düşünme egzersizleri nelerdir? Olumlu düşünme teknikleri nelerdir? gibi bazı bilgiler vereceğiz.

Olumlu Düşünme Egzersizleri Nelerdir?

İyi ve olumlu düşünmenin gerçekleşebilmesi için bir takım egzersizler yapmak gerekiyor. Çünkü olumsuz düşünmek bizlerde çok alışkanlık yaptığı için hadi olumlu düşüneyim diyemiyor insan. Bunun için bu olumsuz düşünme alışkanlığını atmak için bazı olumlu düşünme egzersizleri yapmak gerekiyor.

Öncelikle egzersizlere geçmeden önce kısaca olumsuz düşünceler neden oluşuyor ve beynimizde yer ediniyor ona bakmak gerek. Beynimiz genellikle olumsuz düşünmeye meyillidir. Olumsuz düşününce insan riskleri hesaplar ve korku ve kaygıları ile bazı risklere girmemiş olduğunu düşünür. Bunun dışında tv dizileri, haberler ve sosyal medyada her gün korkunç haberler ve olaylar görmekteyiz. Tüm bunlar da beynimize olumsuz düşünmemizi sağlayacak sinyal vermektedir. Anne-baba, öğretmen ve arkadaş vs. tarafından küçüklüğümüzden beri olumsuz düşünmeye yönlendirecek şeyler duyuyoruz. Peki tüm bu durumlardan sonra bizler neler yapabiliriz. İşte olumlu düşünme önerileri;

 1. Negatif Düşünceyi Hayatınızdan Çıkarın: Olumsuz düşünceleri, olumsuz kitapları, olumsuz şarkıları, negatif insanları, negatif hikayeleri hayatınızdan çıkarırsanız yavaş yavaş beyninizdeki o kuvvetli bir bağ haline gelen olumsuz düşünme bağlantıları zayıflayacaktır.
 2. Beyninizde Olumlu Düşünme ile İlgili Bağlantıları Güçlendirin: Beyninizdeki olumlu düşünceleri güçlendirin. Sürekli iyimser olun. Bir şeyi güçlendirmek için örnek verecek olursak bir kası bile güçlendirmek için düzenli bir şekilde 3- 5 ay egzersiz yapmanız gerekir. Kasın ihtiyacı ağırlık kaldırmaktır. Beyindeki olumlu düşünme kasını da güçlendirmek için sürekli şekilde düşünce egzersizi yapmak gerekir. Beyinin ihtiyacı da olumlu düşünmedir.

                                          Olumlu Düşünme Egzersizleri

Sizlere bazı olumlu düşünme egzersizleri önereceğiz. Bu olumlu düşünme egzersizlerinin etkisi bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bazı olumlu düşünme egzersizleri şunlardır;

 1. Şükretme Listesi Hazırlayın: Harvard üniversitesinde yapılan bir araştırmada olumsuz düşünmeye meyilli kişilerde bir grup oluşturulmuş. Bu gruba 3 haftalık bir ödev veriliyor. Bir not defteri tutmaları isteniyor ve 3 hafta boyunca her gün her gün o güne dair gün içinde minnettar olduğu, şükrettiği 3 tane şey yazmaları isteniyor. İşin zor tarafı ise her gün yazacakları şeylerin farklı şeyler olması gerektiğidir. Bu egzersizle aklımıza Dostoyevski’nin şu güzel sözü geliyor; “ İnsanoğlu hayatta hep başına gelen felaketleri saymaya alışkındır, oysa başına gelen iyi şeyleri de saysa yaşamın ona yeterince güzellik sunduğunu görecektir. “ Bu egzersizi uygulayınca beyninizin olumlu düşünmeye meyil edeceğini göreceksiniz.
 2. Sağlıklı Pollyannacılık: Bizler genellikle çok iyimser düşünen kişileri biraz küçümseriz hatta Pollyanna mısın? deriz. Halbuki yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir Pollyannacılık, ruh sağlığımızı ciddi manada olumlu etkiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre depresyon hastalarından başlarına gelen kötü olayların iyi yönlerini bulmaları isteniyor. Hastalar bu egzersizi düzenli bir şekilde yaptıktan bir süre sonra, egzersizi uygulamayan grup ile karşılaştırma yapıldığında bu egzersizi yapan hastaların çok daha hızlı iyileştiği görülmüştür. Kısaca sizler de başınıza gelen her kötü olayda işin iyi tarafını görmeye çalışın. Allah (c.c) Kuran-ı Kerimde tam da bizim bahsettiğimiz bu egzersizi doğrulayacak şekilde ayetler göndermiştir. O ayetlerden bir tanesi şöyledir; Bakara 216.ayet. Ayetin meali ve tefsiri için Diyanetin sitesine bakabilirsiniz.

Olumlu Düşünme Yolları Nelerdir? Teknikleri Nelerdir?

İnsanlar hayatı boyunca her zaman hayata karşı pozitif düşünce içinde olamayabiliyor. Çünkü bu hayatta canımızı sıkan, bizleri üzen, ağlatan acılar karşımıza çıkabiliyor. Bu olumsuz durumları da kabullenmek gerekiyor. Fakat olumsuz durumlar yaşadığımız zaman da olumlu hissedebilmeyi bilmemiz gerekiyor. Hayatımızda devamlı bizi mutlu eden ve mutsuz eden olaylar var. Burada önemli olan bizim bu olayları nasıl görmek istediğimiz ve yorumladığımız önemlidir. Şimdi sizlere olumlu düşünme teknikleri nelerdir? biraz bunlardan bahsedeceğiz.

 1. Size sürekli dertlerini anlatarak, sürekli bir karamsarlık ruh halinde olup sizin de bir süre sonra mutsuzluğa kapılmanızı sağlayan kişilerden kurtulun. Olumsuz bakış açısına sahip karamsar kişilerden uzak durun.

 2. Kendinizi kendi karamsar ve olumsuz düşüncelerinizden koruyun. “ Ben şanssız bir insanım “ “ Bütün kötü olaylar benim başıma gelir “ gibi genelleme yapıcı düşünceleri bırakın.
 3. Dünyayı ve insanları çok ciddiye almayı bırakın.
 4. Kaygılı ve kötümser düşünmeyi bırakın.
 5. Düzenli egzersizler yapın.
 6. En ufak bir şeyi bile büyütmeyi bırakın.
 7. İçinizde Hiçbir şeyi tutmayın.
 8. Yeni bir kursa gidin.
 9. Yeni bir şeye başlayın ya da yapın.
 10. Hayata sürekli olumlu bakan kişileri bulun. Bu kişinin neler yaşadığına bakın.
 11. “Aslında benim hayatımda mutlu olduğum şeyler de var … “ cümlesinin devamını getirin.
 12. Sosyal medyada görüp te başkalarında olan bir şey ile kendinizde olmayan bir şeyi karşılaştırmayın. Neden onda var ben de olmuyor vs. Eğer yapamıyorsanız sosyal medyanızı kapatın. Kendi mutluluklarınız farkına varın.
 13. Şükür listesi oluşturun. Her gün aslında hayatta şükretmeniz gereken neler varmış bir deftere yazın.
 14. Şikayet etme alışkanlığını bırakın.
 15. Hayatınızdan olumsuz kelimeleri ve olumsuz cümleleri kullanmayı çıkarın.

Olumlu Düşünmenin Faydaları Neler?

Yarı dolu bir bardağı yarısı boş olarak gördüğümüzde soruna odaklanmış oluruz ve geri kalan kısmını doldurmak gerekiyorsa da nasıl doldurmamız gerektiği ile ilgili çözüm bulmak gerekiyor ve daha zor zaman geçiriyoruz. Bardağın dolu tarafına bakıyorsak olumlu düşünüyoruz demektir. Olumlu düşünmenin, pozitif düşünmenin bize ne faydası var? Faydaları neler? Olumlu düşünmenin kanıtlanmış faydaları şunlardır;

Olumlu düşünmek zihnimizi açar. Daha fazla seçeneği fark etmemizi sağlar.

Olumlu düşünen insanlar daha az stresli olurlar. Kendine daha bir güvenli tavır sergilerler.

Olumlu düşünen insanlar hayatta hedeflerine daha bağlı ve bu hedefleri gerçekleştirme noktasında daha kararlı bir tavır sergilerler.

Olumlu düşünen insanlar olumsuz düşünen insanlara göre fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklıdır.

Ömrü uzattığına dair bilimsel araştırmalar vardır.

Yapılan araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

2013 yılında Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmada pozitif düşünmeye meyilli orta yaşlı insanların diğerlerine göre daha iyi bir kolesterol seviyesinde olduğu tespit edilmiştir.

Olumlu düşünmek öğrenilebilir bir beceridir. Her beceri gibi öğrenilmesi biraz zaman alsa da buna değecektir. Arada bir durup kendinizi test ederek başlayabilirsiniz. Eğer kendinizi olumsuz düşünmeye kaptırmış olarak bulursanız dikkatinizi başka yöne çevirin. Kendi içinizden olumlu bir şekilde konuşabilirsiniz. Çevrenizi sizin gibi olumlu düşünen insanlarla kaplayın. Ve son olarak mizahtan destek alın.

Bu yazımızda sizlere olumlu düşünme ile ilgili bazı egzersiz ve tekniklerden bahsettik. Bunun yanı sıra bazı öneri ve tavsiyelerde bulunduk. Sorularınız varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 21:24

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER