Önlisans 1 Yılda Biter mi?

2 Yıllık Ön Lisans Bölümleri 1 yılda biter mi? Üstten ders alarak bir yılda bitirme imkanı var mı? Ön lisans bölümleri 1 buçuk yılda biter mi? En erken kaç yılda biter? Detaylar yazımızda

Önlisans 1 Yılda Biter mi?

4 yıllık üniversite lisans bölümü kazanamayan adaylardan bir kısmı 2 yıllık ön lisans bölümlerini tercih ediyor. Tekrar ders çalışmak istemeyen ya da 2 yıllık ön lisans okuyup DGS ile 4 yıllık lisans bölümüne tamamlarım diye düşünen bir çok insan var.

2 yıllık ön lisans okuyan ya da okumak isteyen adaylar ön lisans bölümünü 2 yıldan daha erken bir sürede bitirebilir miyim? diye sormakta. 1 buçuk yılda ön lisans biter mi ya da 2 yıllık ön lisans bölümleri 1 yılda biter mi? soruları sıkça sorulmaktadır.

Ön lisans nedir? Ön lisans bölümleri nelerdir?

2 yıllık ön lisans bölümleri nelerdir? ön lisans hakkında bilgi edinmek için 2 yıllık üniversite bölümleri yazımıza tıklayabilirsiniz.

Kısaca bahsedecek olursak ön lisans demek 2 yıllık yüksekokul demektir. 2 yıl süre ile okunan ve sonunda mezun olan adaylar diplomalarını alıp ön lisans KPSS sınavına girebilirler. Bu sınavdan yeterli puan almayı başaran adayların kamu kurumlarına atamaları yapılmaktadır.

4 yıllık üniversite okumak isteyip te kazanamayan bir kısım kişiler ise istedikleri 4 yıllık lisans bölümünün alt bölümü olan 2 yıllık ön lisans bölümlerini tercih etmektedirler. Tercih ettikleri 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olan öğrenciler asıl istedikleri 4 yıllık lisans bölümüne geçiş yapmak için Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) na girip yeteri kadar puan alıp geçiş yapabilirler. Bu şekilde hayal ettikleri bölümde okumuş olacaklardır.

2 Yıllık Ön Lisans 1 Yılda Biter mi?

Bu konuda sıkça soru gelmektedir. 2 yıllık ön lisans bölümleri 1 yılda biter mi? 1 buçuk yılda biter mi? Ön lisans bölümünü 1 yılda bitirmek için ne yapmam gerekir? 1 yılda ön lisans bitirme imkanı var mıdır?

Bazı üniversiteler üstten ders alma imkanı sağlamaktadır bazıları ise buna imkan vermemektedir. Üstten ders alma olayı üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir.

Eğer okuduğunuz üniversitede üstten ders alma uygulaması yok ise zaten 2 yıldan önce okuduğunuz ön lisans bölümünü bitirme şansınız bulunmamaktadır.

Okuduğunuz üniversitede eğer üstten ders alma uygulaması var ise durum şu şekilde oluşuyor. 1. Sınıfın 1. Döneminde üstten sadece 2. Sınıfın 1. Dönem derslerini alabilirsiniz. Fakat kredili sistemde 1. Sınıfta okurken 2. Sınıfın 1.dönem derslerinin hepsini alma imkanınız yoktur. Hiçbir üniversitede böyle uygulama yok. Üstten alacağınız derslerde üniversite bir sınır koymaktadır. Bu yüzden ön lisans 1 yılda biter mi? diye soranlar için ön lisans 1 yılda bitmez cevabını verebiliriz.

Bu durum 2. Dönem için de geçerli olacağı için 2 yıllık ön lisans bölümleri 1 buçuk yılda da bitmez. Ama üstten ders alırsanız ikinci yılınızda rahat rahat okursunuz örneğin dönem başı 2- 3 derse girersiniz rahat olursunuz.

2 yıllık ön lisans bölümü okumak isteyenler için aşağıda yazılarımızı okumalarını tavsiye ederiz.

2 yıllık en gözde meslekler nelerdir?

2 yıllık sağlık bölümleri nelerdir?

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 21:43

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Baran
Baran - 2 yıl Önce

Verilen bilgiler tamamen hatalı. AÖF için konuşuyorum: AÖF ikinci dönemden itibaren üstten ders almanıza izin veriyor. Daha önceden 2 ya da 4 yıllık bir bölümü bitirmiş iseniz, bazı derslerden muaf olabiliyorsunuz. Bu durumda, eğer 1. dönem derslerini zamanında verir ve 4. dönem derslerinin hepsini 2. dönemde alırsanız ve 2. dönemden ve üstten sadece 5 ders kalırsa, bunları yaz okulunda alıp 1 sene içinde önlisans mezunu olabilirsiniz. Koşullar uygunsa bu kesinlikle mümkün.

K
K - 2 yıl Önce

Bitiyor şu an ki siteme göre

mehmet şen
mehmet şen - 2 yıl Önce

Ben 2. yarıyılda üstten 4 ders aldım yaz okulundada 5 ders aldım. bir buçuk yılda bitirdim

Nur
Nur @mehmet şen - 2 yıl Önce

Merhaba ben aöf önlisans öğrencisiyim şu an 2.dönemimdeyim 4.dönemden 15 kredilik ders alıyorum ve şu anda 3.dönemden 30 4.dönemden 15 olmak üzere toplam 45 kredilik dersim kaldı yaz okuluna kayıt olmasam bu derslerin hepsini 3.dönem alıp bölümü bitirebilir miyim acaba? Normalde oluyor 45 kredi ama içinde türk dili 1-2 gibi birbirinin devamı olan dersler var

SIRADAKİ HABER