Özelde Diş Çekimi Fiyatı Ne Kadar 2020?

Özelde Diş Çekimi Fiyatı Ne Kadar 2020? Devlet Hastanesinde Diş Çekim Ücreti Ne Kadar? Özel Hastanelerde ve Özel Kliniklerde Diş Çekimi Ücreti Ne Kadar? Diş Çektirmek Acıtır Mı? Hangi Durumda Diş Çekilir? Dişhekimlerinin 2020 Yılında Uygulayacakları 1. grup illerin Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi Nedir?

Özelde Diş Çekimi Fiyatı Ne Kadar 2020?

 2020 senesinde Türkiye Diş hekimleri Birliği’nin yayınlamış olduğu tablodaki ücretlendirmeye göre diş çekimi ücreti 145 TL‘dir. Fakat dişin gömülü olduğu durumda bu ücret 400 TL’nin üzerine çıkabilmektedir. Diş operasyonlarında devlet %8 vergi alır ve bu fiyatlara dahildir vergi. 

Diş Hekimi Maaşları 2020 yılında ne kadar oldu? buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet Hastanesinde Diş Çekim Ücreti Ne Kadar?

18 yaşına kadar olan hastaların ortodontik diş tedavileri SGK tarafında karşılanmaktadır. 18 yaşından büyüklerde normal diş muayenesi ücreti üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Özel Hastanelerde ve Özel Kliniklerde Diş Çekimi Ücreti Ne Kadar?

2020 senesi itibari ile minimum diş çekim ücreti 145 TL’dir. Fakat özel kurumlar istedikleri fiyatlandırmayı yaparlar. Fiyat hakkındaki bilgiyi şehrinizdeki hastaneyi ve kliniği arayıp öğrenebilirsiniz.

Diş Çektirmek Acıtır Mı?

Çekim sırasında dişiniz ve diş etiniz uyuşturulacağı için bir acı hissetmezsiniz. Dişin oradan çıktığını hissedersiniz yani dişin çıkarıldığını anlarsınız ancak diş çekimi acıtmaz.

Korkuyorsanız genel anestezi altında diş çekimi de yaptırabilirsiniz Özelde Diş Çekimi Fiyatları 2020 yılında genel anestezi ile ortalama 250-300 TL’ye denk gelmektedir.Hangi Durumda Diş Çekilir?

Ağız içerisinde çürük veya madde kaybı sebebiyle tedavi edilen ama yine de kurtarılamayan dişler, diş eti iltihabının neden olduğu sallanan dişler, çarpma veya travma sebebiyle zarar gören, tedaviyle değişmeyecek olan kırık dişler, apseli dişler, çapraşıklıktan dolayı sorun yaratan, gömük ve kist oluşumuna neden olan dişler, ortodontik tedaviye destek maksadıyla  bir sorun yaratmasa da bazı dişlerin çekilmesi gerekir.

TDB’nin yayınladığı “Dişhekimlerinin 2020 Yılında Uygulayacakları 1. grup illerin Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” Merkez Yönetim Kurulu tarafından 4-5 Aralık 2019 da görüşülerek, kabul edilmiş ve Sağlık Bakanlığına gönderilmiştir.

Tarifenin Uygulamasına Yönelik Açıklama Şudur

1-Köprü bünyesindeki bütün dişler yapılan kuron cinsine göre değerlendirilmelidir.

2- Hassas ve yarı hassas tutucuları içinde barındıran protezlerde eleman ücretleri ve diğer giderler ücrete ilave edilir.

3- Genel anestezi altında uygulanan girişimsel işlemlerde hizmet bedeli %50 oranında artırılır.

 4- Genel anestezi altındaki uygulamalarda Türk Tabipleri Birliği’nin bu konu hakkında verdiği ilgili ücretleri eklenir.

5- Cerrahi müdahalelerde protetik uygulamaya ihtiyaç duyulan hallerde protez başlığında belirtilen birim ücretleri ayrıca eklenir.

6- Dişhekimi mesai saatleri; 09.00-13.00-14.00-19.00’dur. 13.00-14.00 öğle tatilidir.

 7- Hastanın bulunduğu yerde yapılan tüm uygulamalarda ücretler %50 artırılır.

8- Mesai saatleri dışındaki diş çekimi, kanal tedavisi, apse drenajı, düşmüş kron ve köprü simantasyonu, kanama müdahalesi, çene kırığı, ampütasyon … Uygulamalarında ücretler %50 artırılır.

Bu Tarifenin Uygulanacağı 1. Grup İller

 Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak

Yukarıda yazılan bu tarife 1. Grup il ve ilçeleri için geçerlidir. Tarife 01.01.2020 tarihinden itibaren geçerli olup 01.01.2021 tarihine kadar geçerliliğini korur.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 13:15

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER