Pasaport Numarası Nedir? Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir?

Pasaport numarasını nerede yazdığı merak ediliyor. Pasaport numarası nedir? Ne demek? Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir? Pasaport numarası kaç hanelidir? Pasaport ile hes kodu nasıl alınır? gibi pasaport hakkındaki soruların cevabını merak eden pasaport sahipleri için detaylar yazımızda…

Pasaport Numarası Nedir? Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir?

Özellikle pasaport almayı düşünen ve pasaport sahibi olan Pasaport Numarası Nedir? Pasaport Numarası nasıl Öğrenilir? sorusunu çok fazla sormaktadır. Bu yazımızda sizlere Pasaport numarası hakkında merak edilen sorulara cevap vererek kafa karışıklığınızı gidereceğiz. Pasaport numarası hakkında merak edilen soruları cevaplamadan önce biraz pasaportlar hakkında bazı bilgiler verelim.

Türk Pasaportu 2019 verilerine göre güç sıralamasında 199 ülke içinde 90. sıradadır. Bunda vizesiz anlaşma yaptığımız ülkelerin önemi büyüktür. Vizesiz anlaşma yaptığımız Uzak Doğu ve Güney Amerika ülkeleri olmasa çok daha geri sıralara düşerdik. Dünyanın en güçlü pasaportu ise Birleşik Arap Emirlikleri Pasaportudur. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan kişilerin 113 ülkeye vizesiz, 54 ülkeye ise kapıda vize ile giriş yapabilmektedir. Ardından Singapur ve Almanya pasaportu gelmektedir. En güçsüz pasaport ise Afganistan pasaportudur. Afganistan vatandaşları yalnızca 5 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedirler.

Tarihteki ilk pasaport yardımcısı Nehemya’ya Antik İran Kralı Artaxerxes tarafından verilen belge olarak kabul edilmektedir. Pasaport kullanımını yaygınlaştıran ise Fransızlardır. Daha sonra ise bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzdeki pasaport sisteminin temelleri ise 1800’lü yılların ortasına dayanır. Bu dönemde demir yolarının yaygınlaşması ile beraber turizmin artması pasaport kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Günümüzde pasaport kullanımı çok yaygın olmasına rağmen bazı pasaport sahipleri pasaport hakkında gerekli bilgiye sahip değiller ve bu konu ile ilgili Pasaport Numarası Nedir? Ne demek? Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir? Pasaport numarası kaç hanelidir? Pasaport ile hes kodu nasıl alınır? gibi çok sorulan soruları yazımızın devamında cevaplıyoruz.

Pasaport numarası nedir? Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir?

Dünyada milyonlarca insan pasaport kullanarak yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirmektedir. Yurt dışı seyahatlerinin olmazsa olmazı pasaportlardır. Peki bu pasaportların üzerinde yazan Pasaport Numarası Nedir?

Ülkemizde 5 çeşit pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar;

Gri Pasaport: Resmi adı Hizmet Pasaportudur. Derecesi sebebiyle yeşil pasaport alamayan devlet memurları ve hükümet tarafından yurt dışında görevlendirilen kişilere görev süreleri boyunca verilen bir pasaporttur. Yeşil pasaport gibi Avrupa ve Dünyanın birçok bölgesine vizesiz giriş yapabilirler.

Bordo Pasaport: Resmi adı Umumi Pasaportudur. Ülkemizde her Türk vatandaşımızın alabileceği standart bir pasaporttur.

Yeşil Pasaport: Resmi adı Hususi Pasaportudur. 1,2 ve 3. Derece unvana sahip devlet memurları, eski bürokratlar ve görevde olan İl ve İlçe Belediye Başkanları alabilir. Eşleri ve 25 yaş altı çocukları da alabilirler. Çoğu ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Siyah Pasaport: Üst düzey devlet görevlileri ve bürokratlar kullanır.

Kırmızı Pasaport: Resmi adı geçici pasaporttur. Yurt dışında pasaport kaybı, geçerli pasaportunun olmadığı, pasaport geçerlilik süresinin bitmesi gibi ülkemizin yurt dışında temsilcileri tarafından düzenlenir. Bu pasaport ile yurt dışından ülkemize tek seferlik giriş yapılabilmektedir.

Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir? Nerede Yazar?

Ülkemizdeki pasaport türlerini özet şeklinde tanıttıktan sonra bu pasaportların Pasaport Numarası nerede yazar? Nedir? Nasıl Öğrenilir? bakalım.

Pasaport numarası sahip olunan pasaport belgesinin kimliği niteliğini taşır. Pasaport numarası pasaport sorgulama işlemlerinde çokça kullanılmaktadır.

Eski tip pasaportlarda pasaport numarası 9 haneli iken yeni tip çipli pasaportlarda pasaport numarası 7 haneden oluşmaktadır.

Pasaport Numarası Nerede Yazar? Eski tip pasaportlarda pasaport numarası pasaportun her bir sayfasında kırmızı renkte yazılı haldedir. Görülmesi kolaydır. Yeni tip pasaportlarda pasaport numarası ise her sayfada değil sadece pasaportun üst kısmında yazılıdır. U harfi ile başlar ve 7 hanelidir. Örnek verecek olursak “ U982769 ” şeklinde yazılıdır.

Eğer pasaport numaranızı pasaport belgenizde bulamazsanız e-devlet sistemi üzerinden de öğrenebilirsiniz. E-devlet sayfasına girdikten sonra arama butonuna Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazıp çıkan sayfaya tıkladığınızda pasaport numaranızı bulabilirsiniz.

Gezebileceğiniz En Ucuz Ülkeler

Pasaport Numarası ile HES Kodu Nasıl Alınır?

Pasaport numaralarının nerde yazdığı ve nasıl öğrenildiğini anlattıktan sonra pasaport numarası ile HES kodu nasıl alınır? ona bakalım.

Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda yurt içi ya da yurt dışı seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için HES kodu almaları mecburi hale getirildi. Yabancı uyruklu vatandaşlar HES kodlarını pasaport numarası ile almaları gerekiyor. Pasaport numarası ile Hes kodu almak için yapılması gerekenler sırası ile şu şekildedir;

Cep telefonu mesaj bölümüne giriş yapın

HES yaz- Boşluk bırak- Uyruk yaz- Boşluk bırak- Pasaport Seri No yaz- Boşluk bırak- Doğum Yılını yaz- Boşluk bırak- Soyadını yaz 2023 numarasına gönder.

Türkmenistan vatandaşı için ÖRNEK: HES TKM U987654 1989 YILMAZ

Azerbaycan vatandaşı için ÖRNEK: HES AZE U987654 1988 CAN

Özbekistan vatandaşı için ÖRNEK: HES UZB U987654 1987 ÇAKIR

Bu yazımızda pasaport ile alakalı merak edilen Pasaport numarası nedir? Ne demek? Pasaport Numarası Nasıl Öğrenilir? Nerede Yazar? Pasaport numarası kaç hanelidir? Pasaport ile hes kodu nasıl alınır? gibi sorularını cevapladık. Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 00:10

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER