Rekabet Kurumu Uzman Yardımcısı Alımı 2020

Rekabet Kurumu uzman yardımcısı alımı detayları? Rekabet Kurumu 2020 uzman yardımcısı alımı ilanı.

Rekabet Kurumu Uzman Yardımcısı Alımı 2020

Rekabet Kurumu 2020 Yılında Uzman Yardımcısı Alımı Yapacak mı?

Hemen her yıl uzman yardımcısı alımı yapan Rekabet Kurumu 2020 yılı için henüz ilana çıkmadı. Rekabet Kurumu önceki yıllarda KPSS sonrası ilk ilan yayınlayan kurumlardan biriydi. Genellikle İİBF, Hukuk ve Bilişim olmak üzere 3 kategori belirleyip ilana çıkan Rekabet Kurumu 2020 uzman yardımcısı ilanı ne zaman gelecek?

Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak duyumlar 2020 Mart başında ilanın yayınlanacağını ve nisan ayı içerisinde yazılı sınav yapılacağı yönünde. Toplamda 3 kategoriden 20 rekabet uzman yardımcısı alınacağı da gelen bilgiler arasında. Başvuru için Yabancı Dil Sınavı (YDS) şartı mevcut değil. Rekabet Kurumu'nun önceki yıllarda olduğu YDS, IELTS veya TOEFL yerine kendi İngilizce sınavını yapmayı tercih etmesi bekleniyor. Adaylar önce KPSS puanlarına göre sıralanıp kontenjanın 20 katı aday yazılı sınava girecek. Ardından en yüksek puanlı adaylar yazılı sınava, yazılı sınavda alım kontenjanının 4 katı aday ise mülakata girme hakkı kazanacak.

Rekabet Kurumu Yazılı Sınav Konuları Şu Şekilde:

  1. Rekabet Uzman Yardımcılığı (Genel) Sınavları: Hukuk sınavı, iktisat veya işletme ve yabancı dil (test).
  2. Rekabet Uzman Yardımcılığı (Hukuk) Sınavları: Hukuk sınavı, iktisat ve yabancı dil  (test).
  3. Rekabet Uzman Yardımcılığı (Bilişim) Sınavları: Bilişim sınavı, hukuk sınavı ve yabancı dil (test).

Önceki yılların soruları rekabet.gov.tr adresinde mevcut olup derslerin kapsamları ise şu şekildedir:

  • İktisat sınavı konuları: Mikro İktisat, Makro İktisat, Sanayi İktisadı, Ekonometri veya İstatistik.
  • Hukuk Sınavı Konuları: Medeni hukuk (yalnızca genel hükümler ve kişiler hukuku), , ticaret hukuku (ticari işletmeler ve şirketler hukuku), idare hukuku, borçlar hukuku (yalnızca genel hükümler), ceza hukuku (genel hükümler) (klasik yazılı sınav).
  • İşletme Sınavı Konuları: İşletme iktisadı, muhasebe ve finansman, İşletme yönetimi,  üretim ve pazarlama (klasik yazılı sınav).
  • Bilişim Sınavı Konuları: Siber güvenlik, yazılım ve donanım, veritabanları ve bilgi sistemleri.
  • Yabancı Sınavı Dil: İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinden adayın tercih ettiği herhangi biri (test).

Adaylar yazılı sınavda her bir alandan belirlenen baraj puanını aşmak zorundadır. Klasik sorularda birden fazla soru sorulmakta olup adayın cevap vereceği soruları seçme hakkı mevcuttur. Yani 6 soru sorulup seçtiğiniz 4 adet soruyu cevaplayın denebilmektedir. Dolayısıyla yukarıda belirtilen işletme ve ekonometri soruları yerine aday diğer soruları seçebilmektedir.

Yazılı sınav puanının %60’ı sözlü sınav puanını ise %40’ı alınarak nihai liste oluşturulmaktadır.  Dolayısıyla adayların yazılı sınavdan aldıkları puan oldukça önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 15:22

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER