Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri 2020

Sağlık meslek lisesi bölümleri nelerdir 2020? Sağlık Meslek Lisesi ek puan verdiği bölümler 2020, Sağlık meslek lisesi nedir? 2020 Sağlık meslek liselerinde hangi bölümlere ek puan veriliyor?

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri 2020

Üniversite bölümleri hakkında tanıtıcı bilgileri sitemizin üniversite bölümleri kategorisinde yayınladık. Bu yazımızda ise bir meslek lisesi çeşidi olan 2020 sağlık meslek lisesi bölümleri hakkında tanıtıcı bilgilere yer verdik. Sağlık meslek lisesi bölümleri 2020 neler? Sağlık meslek lisesi ek puan verdiği bölümler 2020 hangileridir? Sağlık meslek lisesi nedir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs pandemisi bütün dünya ülkelerini sarstı. Bu virüs milyonlarca kişiye bulaştı ve binlerce kişinin ölümüne sebep oldu. Bu süreçte bazı ülkeler çok yara aldı. Bazı ülkeler ise daha rahat atlattı. Bu süreci rahat atlatan ülkelerin bunu rahat atlatmasının başlıca sebeplerinden biri ise şüphesiz sağlık sektöründeki alt yapısı ve başarılı sağlık çalışanlarının olmasıdır. Ülkemizde bu virüs ilk çıktığında insanlar İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yaşadığı sıkıntıları biz de yaşar mıyız? diye korkmuşlardı. Fakat durum öyle olmadı. Ülke olarak bu virüsten biz de yara aldık fakat sağlık sistemimizin iyi olması ve sağlık alt yapımızın güçlü olması bize bu süreci daha az ölüm ile geçirmemizi sağladı.

Artık bu virüs olaylarından sonra dünya genelinde sağlık sektörüne daha fazla önem verileceği çok aşikar. Ülkemizde de büyük hastaneler yapılacak ve sağlık çalışanı atamaları yapılacaktır. Doğal olarak sağlık meslek liselerine de 2020 yılı ile birlikte gereken önem verilecektir. Sağlık meslek liselerinde okumaya teşviklerin de 2020 ile birlikte olacağını ön görmekteyiz.

Sağlık Meslek Lisesi Nedir?

Yaklaşan Liselere Giriş Sınavı ( LGS ) ile birlikte 8. Sınıf öğrencilerinin kafalarında bazı sorular oluşmaya başladı. Bu sorulardan biri de sağlık meslek lisesi bölümleri 2020 ve sağlık meslek lisesi nedir? sorularıdır. Sağlık meslek liselerini kazanıp lise öğrenimini sağlık meslek lisesinde devam ettirmek isteyen öğrenciler sağlık meslek lisesi nedir? Sağlık meslek lisesinin işlevleri nelerdir? merak ediyorlar. Sağlık meslek lisesi okumak isteyen öğrenciler için sağlık meslek lisesi nedir? Sağlık meslek lisesi avantajları nedir? gibi soruları cevaplandırdık.

Sağlık meslek lisesi nedir? Sağlık meslek lisesi, sağlık sektöründe iş gücünü sağlamak için devlet okulu ya da özel sağlık meslek lisesi olarak eğitim veren ortaokul 8. Sınıftan sonra kazanılıp 4 yıl boyunca okunulan meslek liselerinden biridir. 9. Sınıfta ortak dersler olur. 10. Sınıftan itibaren ise öğrencilere mesleki eğitimler verilir. 10. Sınıfta kültür dersleri ve meslek derslerinden bazı dersleri görürler. 10. Sınıf bittiğinde öğrenciler alanlarını seçerler. Seçilen alanlardan 11. Sınıfta devam ederler. Bu bölümler nelerdir? şimdi de onlara bakalım.

Sağlık meslek lisesi bölümleri 2020

Sağlık meslek lisesi öğrencileri 2020 yılı itibariyle 1. Sınıfın sonunda bazı bölümleri seçerler. 11. Sınıfta sağlık meslek lisesi bölümlerini seçen öğrenciler bu bölümde 2 yıl daha okurlar. 2020 sağlık meslek lisesi bölümleri nelerdir?

Sağlık meslek liselerinde 2020 yılı 3 tane bölüm vardır. Bu bölümler sağlık bakım teknisyenliği bölümü – hemşire yardımcılığı bölümü – ebe yardımcılığı bölümüdür. Öğrenciler bu 3 tane bölümden istedikleri bir bölümü seçerler ve 11. Sınıfa bu alanlar üzerinden okumaya devam ederler. 12. Sınıfa gelen öğrenciler özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde haftada 3 gün staja giderler. Haftanın diğer 2 günü ise okullarına gelip normal derslerini görürler.

Sağlık Meslek Lisesi Ek Puan Verdiği Bölümler 2020

2020 sağlık meslek lisesi ek puan verdiği bölümler hangileridir? Sorusundan önce öğrencilerin neden sağlık meslek lisesini tercih etmeleri gerektiğine değinecek olursak, sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenciler meslek edinirler ve bu edindikleri meslek sayesinde hayatlarını garanti altına almış bir gelecek oluştururlar. Bu meslekler sayesinde kendi kendilerine yeten bir durumda olurlar ve kendi ayakları üzerinde duran birer kişi olurlar.

Sağlık meslek lisesinden mezun olanlar ne iş yapar? Sağlık meslek lisesinden ebe yardımcısı ve hemşire yardımcısı bölümünden mezun olanların yaptığı bazı işler hastanelerde hastaların günlük yaşamlarını devam ettirmek, beslenme programlarını takip etmek, kişisel bakım ve temizliğini denetlemek ve böyle konularda hastalara yardımcı olmaktır. Sağlık meslek liselerinin sağlık bakım teknisyenliği bölümünden mezun olanlar ise aynı işlerin yanında hastanelerdeki teknik bakım elemanlarıyla ilgilenirler.

Sağlık meslek lisesi mezunlarının eskiden bazı bölümlere direk sınavsız geçiş hakları vardı. 2018 yılında bu hakları kalktı. Daha doğrusu sadece sağlık meslek liseleri değil bütün meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakları kalktı. Sağlık meslek lisesi ve bütün meslek liselerindeki öğrencilerin okudukları kendi programlarının devamı olan 2 yıllık ön lisans programlarına 2020 yılı ek puan verilmektedir. Sadece 4 yıllık bölümlere giderken ek puan verilmemektedir. Sağlık meslek lisesi için 2020 ek puan verdiği bölümler hemşire yardımcılığı – ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği bölümüdür.

Sağlık meslek lisesinin avantajları nelerdir?

Öncelikle sağlık meslek lisesinin sağladığı meslek diploması ile bir meslek sahibi olurlar. Bu diploma ile bütün sağlık sektöründe iş hayatına başlayabilir. Günümüz şartlarında bu çok önemli bir noktadır. Bazı 2 yıllık hatta 4 yıllık mezunları okudukları bölümün mesleğinin yapmazken sağlık meslek lisesi mezunları direk sağlık sektöründe diploması ile çalışma hayatına başlayabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 03:38

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eylem demir
Eylem demir - 2 yıl Önce

Yukarıdaki üç bölümden hemşirelik yokmu

Yunus Emre
Yunus Emre @Eylem demir - 2 yıl Önce

Kardeşim hemşire yardımcılığı bölümü var liseden mezun olunca hemşire yardımcısı olarak çalışıyorsun hemşire olman için 4 yıl üniversite de hemşirelik bölümü okuman gerekiyor.

SIRADAKİ HABER