Sözleşmeli Er Göz Derecesi 2021

Sözleşmeli Er Göz Derecesi 2021

Sözleşmeli er olmak isteyenler sözleşmeli er göz derecesinin 2021 yılında ne kadar olduğunu merak ediyor. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 3. Bölümünün bir kısmında sözleşmeli erlik yapabilecek adayların sağlık yeterlilikleri konusu ele alınmıştır. 3. Bölüm Madde 23, 2. fıkrada uzman erbaş ve sözleşmeli erlerde renk körlüğünün belirti göstermemesi gerektiği ve her iki gözde tashihle (gözlükle ya da kontak lensle) ya da tashihsiz görme seviyesinin normal seviyede olması gerektiği belirtilir.

Başka bir maddede ise 2. fıkradaki şartları taşımak koşuluyla

 1. Her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyop, hipermetrop ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizminin engel olmadığı açıklanmıştır.
 2. Herhangi bir göz hastalığı varsa yönetmelikteki personel adaylarının hastalıklara göre değerlendirme çizelgesinin " Sözleşmeli er değerlendirme Sütunundaki" karşılığı (+) artı işareti olanların uzman erbaş olabilecekleri belirtilmiştir.

 Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı er alımında spor ve sözlü mülakatı geçtikten sonra sağlık kontrolleri için detaylı tetkik yapılabilecek bir devlet hastanelerine sevk etmekte olup burada er adayı ile ilgili her türlü sağlık kontrolleri yapılır. Sözleşmeli er adaylarının sağlık konusunda soru işaretleri olabilir. Bunların çoğu göz kusurları üzerinedir. Sözleşmeli er adayı göz doktoruna gitmeden önce göz ölçüm cihazında diyoptri ve astigmatizm (bulanık görme) değerleri ölçülür. Göz dereceleri ölçüldükten sonra bir sonuç kâğıdı verilir ve bu sonuç kâğıdı ile doktor kontrolüne gidilir. Sözleşmeli er göz derecesi belirlenmesi için tabi ki göz muayeneleri olmazsa olmazdır.

Sözleşmeli Er Maaşı 2021 Ne Kadar? diye merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.

Göz Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır? Aşamaları Nelerdir?

Sözleşmeli er olabilmek için göz muayenesi kesinlikle yapılmalıdır. Adayın kriterleri sağlayıp sağlamadığı ancak kapsamlı bir göz muayenesiyle mümkündür. Kapsamlı bir göz muayenesi en az 30 dakika sürmektedir. Göz muayenesinin aşamaları şu şekildedir:

 1. Görme Keskinliği Testi: Detaylı göz muayenesinin ilk aşamasında görme keskinliği ile harflerin, okuma bilmeyenler için şekillerin ince detaylarının görülüp görülmediği foropter ile kontrol edilir. (Foropter: Doktor tarafından kusurların tespiti için kullanılan mercek ve lensler içeren alet.)
 2. Gözlük Muayenesi: Gözlerde oluşan miyop (uzağı görememek), hipermetrop (yakını görememek) ve astigmat (bulanık görme) gibi kusurların varlığı kontrol edilir. Gözlük ihtiyacının olup olmadığının tespiti için refraktometre ile ölçümler yapılır. Ardından saptanan bu değerler ışığında hastanın görüşünü düzeltecek gözlük camı denenerek en iyi görme tespiti yapılır.
 3. Göz Kapağı Muayenesi: Göz kapakları, gözyaşı bezleri, gözyaşı kanalı sistemi ve gözkapağının çevresindeki bölgelerin durumu incelenir.
 4. Göz Kaslarının Muayenesi: Göz bebeğinin hareketlerini kontrol eden iç kasların ve gözlerin paralel durmasını sağlayan dış kasların fonksiyonları kontrol edilir. Özellikle şaşılık ve çift görme rahatsızlığına sahip hastalarda bu muayene büyük önem taşır. Muayene prensibi basit bir şekilde hızlı veya yavaş hareket eden cisimlerin göz ile takibi sırasında yapılır.
 5. Göz Tansiyonu Ölçümü: Göz tansiyonu (glokom) ölçümü gözlerin içindeki basınç oranları saptanır. Eğer göz basıncınız normal seviyelerin üstünde ise glokom olma ihtimaliniz yüksektir.
 6. Biomikrosbik Muayene: Slit lamb adı verilen, birçok farklı cihazın bir araya gelmesiyle oluşan cihaz kullanılarak, gözdeki kornea, iris, lens ve retina tabakaları detaylı bir biçimde incelenerek, gözdeki kusurların belirtileri saptanır.
 7. Göz Dibi Muayenesi: Gözlere göz bebeğini büyütebilen bir ilaç damlatılır. Böylece gözün içi ve retina tabakası daha ayrıntılı muayene edilebilir. Göze damlatılan damlanın etkisi yaklaşık 20-30 dakika sonra başlar. Bu etkiyle birlikte gözün iç yapısı kolayca incelenebilir. Çocuklarda ise göz bebeği büyütülerek gizli kalmış göz kusurlarının tespiti sağlanır.

Astsubay Nedir? Astsubaylar Ne İş Yapar?

Kimler Sözleşmeli Er Olamaz?

Yukarıda belirtiler unsurlar dikkate alındığında aşağıdaki kriterler sözleşmeli er olmaya engeldir.

 1. Göz dereceleri 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamaz.

 2. Ptosis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamaz.

 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.

 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.

 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.

 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.

 7. Korneasında travma ya da herhangi bir sebepten ötürü iz kalmış olması engeldir.

 8. Gözde kayma ya da nystagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.

 9. Vitrectomy (gözün arka kısmında geniş kısımdaki boşluğu dolduran jeli, bulunduğu yerden ayırıp boşaltma işlemi) ameliyatı olmuş olmak engeldir.

 10. Herhangi bir optik sinir (görme sinir) ya da retina hastalığı engeldir.

 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.

 12. Keratoconus (kornea hastalıkları) hastalığı engeldir.

Renk Körlüğü Sözleşmeli Er Olmak İçin Engel Teşkil Eder Mi?

Sözleşmeli er adaylarında aranan şartlardan biri ise adayın renk körü olup olmamasıdır. Eğer adayda renk körlüğü sıkıntısı mevcut ise maalesef yönetmenlik gereği sözleşmeli er olamaz kararı alırlar. Renk körlüğü hastalığının ameliyat ya da başka bir yöntemle çözümü bulunmamaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık yönetmenliği gereği renk körü olanlar MSÜ, subay, astsubay veya sözleşmeli er olamazlar.

Göz Ölçüm Değerleri En Fazla Kaç Olmalıdır?

Sözleşmeli er göz derecesi adaya bir engel teşkil etmemesi muayenede çıkan değerlere bağlıdır.

Kişide her iki gözü için de 3 dereceyi aşan miyop ve hipermetrop göz kusuru var ise elenme sebebidir. Adaylar için astigmat problemi olanlar göz önüne alındığında maksimum 1 derece olmalıdır. Bu değerin üzerindeki adaylar da elenmektedir. Bunlara ek olarak adayların renk körü olması, göz tembelliği olması, bir veya iki gözde fonksiyon bozukluğundan dolayı adayın göz yaşarması şikâyeti olması, göz kapaklarının şeklinin bozuk olması, adayın göz kapağında kirpik olmaması, herhangi bir sebepten göz tikine sahip olmak, göz kapağını hareket ettirememe becerisi, doğuştan ya da sonradan kazanılan hastalıkların sonucu gözde şekil bozukluğu ve dokuda bozulmalar, göz içine takılan kalıcı lensler elenme sebebidir. Lazerle göz tedavisi görmenin sağlık şartları bakımından bir engeli yoktur.

Lazer Göz Operasyonu Engel midir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nin ilgili çizelgesine bakıldığında halk arasında göz çizdirme ya da göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonunun sözleşmeli er olmaya engel değildir. Fakat lazer göz ameliyatı geçirmiş olsa bile bir adayda göz tembelliği şikâyeti bulunuyor ise bu durumda görme seviyesi aşağıdaki şartlarda belirtilen gibi olamayacağı için yine engel durumu ortaya çıkabilmektedir.

Göz Ölçüm Tanı Kodları Nedir?

 • A7F1 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyop ve hipermetrop için kullanılır.
 • A7F2 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyop, hipermetrop ve astigmat için kullanılır.

Sözleşmeli Er Olabilmek İçin Diğer Şartlar:

 1. Türk vatandaşı ve erkek olmak.
 2. En az ilk öğretim veya yurt dışı dengi okul mezunu olmak
 3. Askerlik hizmetini rütbe fark etmeksizin gerçekleştirmiş olanlardan, müracaatı yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle nüfus kaydının orijinaline göre 25 yaşını bitirmemiş olmak. Askerlik hizmetine başlamamış ve tamamlamamış olanlardan, 20 yaşına basmış ve 25 yaşını tamamlamamış olmak.
 4. Askeri okullarda eğitim görürken ya da Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında bir görevliyken sebep fark etmeksizin ilişiği kesilmemiş olmak.
 5. Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmamış olmak.
 6. Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlarından birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi suçu bulunanlar.
 7. Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak.
 8. Terör örgütlerinden biriyle bir bağı bulunmamak.
 9. Boy kilo standartları tablosundaki değerler içinde bulunmak.
 10. Belirtilen ağlık şartlarını taşımak.

Soru, Görüş ve önerilerinizi forum.hepsinibilio.com adresimizden yayınlayabilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 16:37

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duran demir
Duran demir - 6 ay Önce

Merhaba hocam aklıma takılan bir soru var sözleşmeli er adayıyım heyeti geçtim sözleşmeli er olur diyor fakat gözde böyle birseyler yazıyor sıkıntı olur mu ?
H52.1 - MİYOPİ (MİYOPİ)
VT: SAĞ GÖZ GÖRME TAM (-0,50 -0,75 95)SOL GÖZ GÖRME TAM (-0,25 -0,75 75)RG:
DOĞAL.BİLATERAL MİYOP+ASTİGMAT MEVCUT. MADDE 7/A1 7/A2 YE UYAR DR NİHAN.

SIRADAKİ HABER