TBB Staj Kredisi Nedir? TBB Staj Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

TBB staj kredisi almak mantıklı mı? TBB avukatlık stajı kredisi geri ödenmezse ne olur?

TBB Staj Kredisi Nedir? TBB Staj Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

TBB Staj Kredisi Nedir?

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından stajyer avukatlara, staj süresi boyunca (1 yıl) ödenen krediye TBB staj kredisi ismi verilmektedir. TBB staj kredisi başvuru şartları oldukça kolay olup yalnızca avukatlık stajına aktif biçimde başlamış olmanız ve staj kredisi başvurusu yapmanız yeterlidir. Yaklaşık 2-3 hafta içerisinde TBB, bağlı olduğunuz il barosu aracılığıyla ve e mail yoluyla size dönüş sağlayacaktır.

Eğer başvurunuz kabul edilmişse 6.000 TL toplam ödemeye hak kazanırsınız. Geri ödeme için faiz oranı ise %10 olup birleşik faiz talep edilmeyecektir. Dolayısıyla 6.600 TL geri ödeme yapmanız beklenecektir. Avukatlık staj kredisi ödeme süresi staj bitiminden 24 ay sonra başlamaktadır. Ancak eğer avukatlık stajını bırakıp memurluk veya bir diğer mesleğe girerseniz borç işe başlama tarihinden itibaren muaccel olur! Yani toplam aldığınız miktarı ödemeniz gerekmektedir.

TBB Staj Kredisi Geri Ödenmezse Ne Olur?

TBB bir meslek örgütü olduğunun bilincinde olup meslektaşlarından kar etmek gibi bir amaç taşımamaktadır. Dolayısıyla staj kredisi geri ödenmezse uzun süre hakkınızda icra takibi başlatılmamaktadır. Herhangi bir icra takibi öncesi TBB tarafından telefon ile size ulaşılmakta ve ödemeniz gerektiği konusunda bilgi verilmektedir.

Kamu avukatı maaşları ne kadar?

Staj kredisi geri ödemesi kredi kartı ile de yapılabilmekte olup 12 taksite kadar olanak ödeme olanağı sunulmaktadır. Borç ödemesi için tebligat yapılmasının üzerinden 5 yıl geçtiği halde ödemeyen ve icra takibine başlanmamış çok sayıda avukat mevcuttur. KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) ve benzeri kurumlar tarafından verilen krediler ödenmediği takdirde güncel faiz oranı üzerinden faiz uygulanırken TBB staj kredisi için uygulanan faiz oranı oldukça düşüktür.

TBB Staj Kredisi Ayın Kaçında Yatıyor?

TBB staj kredisi her ayın ilk günü yatmaktadır. Anlaşmalı banka olan Denizbank üzerinden açacağınız banka hesabına yatırılmaktadır. 

TBB Staj Kredisi Almak Mantıklı mı?

Eğer paraya ihtiyacınız mevcutsa bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Günümüzde en uygun şartlarda borçlanma imkanı sunan kurumlar meslek örgütleri ve ticaret odalarıdır. TBB’de bir meslek örgütü olarak stajyer avukatlara staj kredisi adı altında piyasa şartlarına göre avantajlı borçlanma imkanı sunmaktadır. Bu nedenle hepsinibilio.com ekibi tecrübelerine göre almanızı tavsiye etmektedir.

Serbest avukatlar ne kadar kazanıyor buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 22:27

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER