Ticari Tapu Nedir? Ticari Tapulu Ev Almak Riskli mi?

Ticari tapu nedir? Ticari tapu avantajları ve ticari tapu dezavantajları nelerdir? Ticari tapulu ev almak riskli mi?

Ticari Tapu Nedir? Ticari Tapulu Ev Almak Riskli mi?

Ticari Tapu Nedir

Ticari tapu, konut tapusundan farklı olarak hem konut hem de iş yeri olarak kullanma imkanı sunan tapu türüdür. Ticari tapu nedir soruna verilecek en basit cevap bu şekildedir ancak ticari tapu ve konut tapusu farklı özellikleri olan tapu çeşitleridir.

Konut olarak belirlenmiş bir gayrimenkul tüm kat maliklerinin yazılı rızası olmadan iş yeri olarak kullanılmamaktadır.  Ancak ticari tapulu ev aldığınız taktirde kat maliklerinin rızası olmadan da ofis olarak kullanabilir veya kiraya verebilirsiniz. Aynı zamanda ticari tapulu gayrimenkul konut olarak kullanılabilir ve herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Ticari tapulu ev almak ise oldukça sorunlu bir süreçtir. Ticari tapulu ev almak için konut kredisi kullanmak mümkün olmamaktadır. Yalnızca bir kaç özel banka konut olarak kullanılacağına ilişkin yazılı taahüüt ile kredi kullandırmakta olup faizleri diğer bankalara göre yüksektir.

Ticari Tapulu Ev Almak Riskli mi?

Ticari tapulu ev almak riskli bir yatırım değildir. Yıkım, konut tahliyesi veya benzeri bir idari veya cezai bir yaptırıma maruz kalınmamaktadır. Bununla birlikte ticari tapulu dairelerin satış süreleri daha uzundur. Bu durumun sebebi ise konut kredisi kullanılamamasının yanı sıra ticari kredi vadesinin en fazla 36 ay süreyle verilmesi ve gayrimenkul fiyatının yarısı kadar kredi verilmesidir. Ticari tapulu ev almak kiraya vermek açısından avantajlıyken satış açısından dezavantajlıdır. Ancak iyi bir semtte, peşin paraya satılabilecek bir gayrimenkul ticari tapulu da olsa satınalınabilir.

Ticari Tapu Konut Tapusuna Dönüştürülür mü?

Ticari tapu konut tapusuna dönüştürülebilir ancak bunun içinde yine tüm kat maliklerinin rızası gerekmektedir. Tapu dönüştürme işlemlerinde rıza vermeyen kat maliki için haklı gerekçe sunma zorunluluğu mevcuttur. Aksi takdirde tapusunu dönüştürmek isteyen kat maliki ticari tapuyu konut tapusuna veya konut tapusunu ticari tapuya dönüştürme açısından bir farklılık yoktur. Tapusunu dönüştürmek isteyen kat maliki gerekli gördüğü takdirde öncelikle noter aracılığıyla ihtarname gönderip arından sulh hukuk mahkemesine dava açarak karar aldırıp tapusunu dönüştürebilir.

Ticari tapulu ev almak ile ilgili merak edilen diğer hususları yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Ayrıca ev veya başka bir gayrimenkul almadan evvel mutlaka dava ve husumet durumunu soruşturunuz.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 23:33

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahın yilmaz
Şahın yilmaz - 1 yıl Önce

Depo nitelikli kat mulkıyetlı ticari bir bodrum kat almak sakıncalımı satarken zorluk yasarmıyım

Hakan coklu
Hakan coklu - 10 ay Önce

18 KDV ile aldığımız ofisi,konuta cevirsek 1 KDV ile mi satacağız??

SIRADAKİ HABER