Türkiye’nin en iyi liseleri 2020

Türkiye'nin en iyi liseleri hangileri? En başarılı liseler. En iyi liseler.

Türkiye’nin en iyi liseleri 2020

En İyi Liseler Hangileri?

Türkiye’nin en iyi liseleri denince akla ilk gelen Fen Liseleri olmaktadır. Türkiye’de onlarca çok iyi eğitim veren ve yüksek puanlarla girilebilen lise vardır. Bu liselerin bazıları devlet okulu bazıları ise özel okul veya kolejlerdir. Ülkemizin en iyi fen liselerinin yanında eğitim kalitesi çok başarılı olan özel lise ve kolejleri de bulunmaktadır. Genel olarak 2020 yılı itibarıyla en popüler, en yüksek puanlı, en başarılı ve eğitim kalitesi üst düzey olan tavsiye edeceğimiz bazı liseleri derledik.

Galatasaray Lisesi


Galatasaray Lisesinin herhangi bir özelliği var mı? Galatasaray Lisesi mezunları uluslararası anlaşma gereği Fransa’da denklik unvanına sahip olmaktadır. Bu liseden mezun olanlar Fransa’da herhangi bir üniversitede okumak için başvuruda bulunabilmektedirler.

Galatasaray Lisesi’ne sınavsız geçiş imkanı var mı? LGS ile giriş haricinde sınavsız olarak girmenin yolu Galatasaray İlkokulunu ve sonrasında Galatasaray Ortaokulunu başarılı şekilde bitiren bir öğrenci Galatasaray Lisesine devam edebiliyor.

Galatasaray Lisesi birçok ünlü mezun etmiştir. Bunlar arasında Candan Erçetin, Erol Günaydın, Mehmet Ali Birand, Abdi İpekçi, Cemal Reşit Rey, Fikret Kızılok, Cahit Sıtkı Tarancı, Ferhan Şensoy, Aydemir Akbaş, Rasim Öztekin, Reşat Nuri Güntekin gibi ünlü isimler bulunmaktadır.

İstanbul Erkek Lisesi

İstanbul’un Fatih ilçesi Cağaloğlu semtinde bulunan İstanbul Erkek Lisesi Galatasaray Lisesi’nden sonra en yüksek puan ile öğrenci alan bir lisedir. Bu okul Anadolu Lisesi statüsünde bir okuldur. Kökleri 1884 yılına uzanan tarihi bir okuldur. 1910 yılında İstanbul Lisesi, 1913 yılında ise İstanbul Sultanisi adını almıştır. 1917 yılına kadar Fransızca eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi 1917 yılından sonra Almanca eğitim vermiştir. 1923 yılına gelindiğinde is adı İstanbul Erkek Lisesi olmuştur. 1982 yılına kadar sadece erkeklerin okuduğu bu lisede 1982 yılında karma eğitimle birlikte adı yine değişiyor ve İstanbul Lisesi oluyor. 2016 yılına kadar yatılı pansiyonu bulunan okulun 2916 yılında pansiyonu yıkıldığı için artık yatılı öğrenci almamaktadır.

Almanca hazırlık sınıfı olan bir proje okuludur. Öğretim dili de Almancadır. Bu okuldan alınan diploma ile Almanya’da herhangi bir üniversiteye başvuru yapılabilmektedir. 882 öğrencisi bulunan İstanbul Erkek Lisesi’nde 71 öğretmen vardır. Bu öğretmenlerin 34 ise Almandır.

Bu okulun en önemli özelliği tarihi boyunca çok ünlü kişiler çıkarmıştır. Bunların içinde Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Ahmet Davutoğlu gibi ülkemizde başbakanlık yapmış insanlar da bulunmaktadır. Sadece bu kadar değil bunların dışında Nihal Atsız, Erol Evgin, Edip Cansever, Münir Özkul, Savaş Dinçel, Sait Faik Abasıyanık, Sadri Alışık ve Murat Ülker gibi çeşitli holding sahipleri de bu okuldan mezun olmuştur. Eski Fifa Kokartlı hakemlerden şimdiki futbol yorumcusu ve futbol yazarı olan Ahmet Çakar da bu okuldan mezun olanlar arasındadır.

Kabataş Erkek Lisesi

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Kabataş Erkek Lisesi de en yüksek puan ile öğrenci alan en gözde liseler arasındaki yerini yıllardır sürdürmektedir. Okulun yeri ve manzarası süperdir. Ortaköy’de boğazın kenarında bulunmaktadır. 1908 yılında Padişah 2. Abdülhamit’in fermanıyla Kabataş Mekteb-i İdadisi adı ile kurulan bu okul 112 yıllık bir tarihe sahiptir. 1923 yılında Kabataş Erkek Lisesi adını alan okul 1992 yılında karma eğitime geçmiştir. 1998 yılında Anadolu Lisesi Statüsüne geçirilen okul ülkemizde hazırlık sınıfı bulunan 11 Anadolu Lisesinden biridir. Hazırlık sınıfları Almanca ve İngilizce eğitim vermektedir.

Okul pansiyonu depreme dayanıklı olmadığı için yatılı okumak isteyen kızlar yakın bir meslek lisesinde, yatılı okumak isteyen erkekler ise Üsküdar’da bir erkek yurdunda kalmaktadır. Kabataş Lisesi diploması ile Almanya’da herhangi bir üniversiteye başvuru yapılabilmektedir. Adının erkek lisesi olması sadece erkek öğrenci aldığı anlamına gelmiyor kız öğrenciler de bu okulda okuma şansına sahiptir. 900 öğrencinin eğitim aldığı bu okul özel okul değildir ücretsiz bir devlet okuludur. Kabataş Erkek Lisesi’nde 30 öğretmen görev yapmaktadır. 30 dersliği ve 3 tane de laboratuvarı bulunmaktadır. 1 tane de spor salonu bulunur. Satranç kulübü, Müzik kulübü, Robotik kulübü gibi kulüpleri de mevcuttur.

Eski başbakan Naim Talu, Eski Bakanlardan Nurettin ok, Turan Kapanlı, Muhittin Güven, Süleyman Seba, Cahit Berkay, İskender Paydaş, Özdemir Asaf gibi ünlü isimler de bu liseden mezun olmuşlardır.

Robert Koleji

Bir Amerikan Lisesi modeli olan Robert koleji özel statülü yabancı özel bir lisedir. Bu okul 4 papaz tarafından 1863 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin en iyi liselerinden bir tanesidir. Bu okul tarihi boyunca ülkemize çok önemli devlet adamları, bilim adamları, mühendisler, sanatçılar yetiştirmiştir. Bunlardan bazıları Bülent Ecevit, Tansu Çiller gibi başbakanlar çıkaran bu okuldan Zeki Alasya, Etyen Mahçupyan, Nejat Eczacıbaşı, Haldun Dormen, Cem Boyner, Cem Karaca, Ayşe Kulin, Orhan Pamuk, Nevra Serezli, Rahmi Koç, Rahşan Ecevit, Serdar Bilgili gibi ünlü isimler mezun olmuştur.

Robert Koleji çok pahalı bir okuldur. Gündüzlü okumak isteyenlerin ücreti yaklaşık 100 bin tl, yatılı okumak isteyenlerin ücreti ise 155 bin tl civarıdır. Bu anlamda Türkiye’nin en pahalı özel okuludur. Pahalı bir okul ama eğitim kalitesi en iyi okullardan birisidir.

Okul yüzde 100 İngilizce eğitim veren bir okuldur. Okulda çok fazla kulüp vardır ve her fırsatı öğrencisine sunmaktadır. Bu anlamda Türkiye’de kulüp sayısı en fazla olan okuldur.

İzmir Fen Lisesi

1983 yılında kurulan İzmir Fen Lisesi İzmir Bornova’da Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Bu lisenin özelliği, öğrencilerinin daha üniversiteye gitmeden kampüs olanaklarından faydalanıyor olmasıdır. Kız ve Erkek yatılısı bulunan okulda birçok atölye, kütüphane ve sosyal imkan bulunmaktadır. Seçkin öğretmen kadrosu ve başarılı öğrencileri ile tarihi boyunca Türkiye’nin en başarılı okullarından birisi olmuştur. İzmir Fen Lisesi aslında sadece bir okul değil bir ekol olmuştur. Akademik başarıların yanı sıra bilim olimpiyatları ve proje yarışmalarında da oldukça başarılı bir okuldur.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen, büyük hayalleri olan öğrencilerin tercih ettiği bir okuldur İzmir Fen Lisesi. Tarihi boyunca her zaman çok başarılı öğrenciler yetiştirmiştir.

Kadıköy Anadolu Lisesi

1955 yılında açılan Kadıköy Anadolu Lisesi İstanbul’un Kadıköy ilçesi Moda semtinde bulunmaktadır. Türkiye’de hazırlık sınıfı bulunan 11 Anadolu Lisesinden birisidir. 2014 yılında proje okulu oldu. Kuruluşundan beri sınavla kazanılan bir devlet okuldur. Yüksek puanla kazanılan liselerden biri olan Kadıköy Anadolu Lisesinin kontenjanı 240 kişidir. Erkek ve kız yatılı pansiyonu da bulunmaktadır. 1500 öğrencisi, 92 öğretmeni olan okulda ikinci yabancı dil Almancadır.

Okulun Kanada ile yaptığı bir anlaşma gereği öğrenci değişim programı uygulanmaktadır. Başarılı mezunlar vermekte ve hem yurt içi hem yurt dışında saygın üniversitelere öğrenci göndermektedir.

Fen lisesi yüzdelik dilimleri

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 20:06

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER