Yargı dağıtmak ne demek

Yargı dağıtmak ne demek

İnsanların sık sık normal gündelik yaşamlarında, sosyal medyalarda, oyunlarda vs. kullandığı yargı dağıtmak deyimi ne demek? Ne anlama geliyor? Yargı dağıtmak nedir? Yargı dağıtmak deyimini kimler kullanır? Bu yazımızda ele alacağımız konu yargı dağıtmaktır.

Yargı dağıtmak ne demek

Yargı kelimesinin kelime anlamı bir şey hakkında birinin olumsuz ya da olumlu fikrini ifade etmesidir. Dağıtmak ise paylaştırmak, bölüştürmek anlamına gelir. Yargı dağıtmak denildiğinde düşünce paylaşımı gibi bir anlamı olması gerekir fakat bu deyim olduğu için tabi ki de bu anlamda kullanılmıyor. Yargı dağıtmak deyimi aslında yargı değil de hak adalet dağıtmak manasındadır. Bunun dışında hesap sormak, haksızlığa karşı adaletsizliğe karşı bir şeyler yapıp hakkını almak manasına da gelir.

Halk arasında sıkça kullanılan bu deyimin nasıl ve kimlerin nerelerde kullandığına dair örnekler vererek daha da açıklayıcı olalım.

Örneğin; bir bilgisayar oyunu oynayan birine oyun içinde 5 10 kişi tarafından sıkıştırılıp ateş edildiği durumdan sıyrılıp onlara karşılık verip öldürdüğü zaman o kişiye yanında kişiler “ Adama bak yargı dağıtıyor resmen “ denildiğine şahit olabiliriz.

Yargı dağıtmak şöyle durumlarda da kullanılıyor. Mesela bir halı saha maçı izliyorsunuz. Halı sahada top oynayanlardan birisi herkesi çalımlıyor ve gol atıyor. Bu durumda da izleyen birisinin bu deyimi kullandığını görebiliriz. Adama bak resmen herkese yargı dağıttı…

Bir basketbol maçında tek başına 45 sayı 20 ribaund gibi olağanüstü bir performans ile takımına maçı kazandıran bir oyuncu için de aynı ifade kullanılabilmekte.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:26

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER