2020 KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ortaöğretim 2020 konuları ve soru dağılımı nasıl? Güncel KPSS ortaöğretim konuları neler, soru dağılımı nasıl?

2020 KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS sınavına lisans programlarından mezun olanlar ve sınava başvuru esnasında mezun durumda olan herkes sınava başvuru da bulunabilir. Sınavın geçerlilik süresi iki yıl içinde lisans mezunu olabilecek adaylar ancak başvuru da bulunabilir. KPSS için gerekli şartlara uyulmadığı zaman adaylar sınavdan kaç puan alırsa alsınlar sınavları geçersiz sayılacaktır. Sadece öğretmenliğe başvuranların lisans öğrenimleri esnasında son sınıfta olmaları gerekir. Okul veya ön lisans programlarından herhangi birinden mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek adaylar için geçerlidir. Sınav iki ayrı oturum da gerçekleşir. Sınav orta öğretim sınavına girecek olanlar için sabah ön lisans sınavına girecek olanlar için ise öğleden sonra yapılmaya başlanır.

Devlet memuru olabilmek için KPSS sınavına girmek zorunludur. Orta öğretim KPSS sınavı 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınavlar da çıkan konular genellikle aynıdır. Adaylar sınavlara hazırlanırken hemen hemen her konuda gerekli bilgilere sahip olmak zorundadır. Bu neden KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı hakkında gerekli bilgilere hepsinibilio.com üzerinden ulaşabilir veya çıkmış sorular kitapçıklarını incelemeniz de yeterli olacaktır. Aday başvuru formunuzu da sınava girmeden önce mutlaka almalısınız.

Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

KPSS sınavında sorular hazırlanırken her ders için belli soru kalıpları belirlenir. Soru dağılımı yapılır. Bu soru dağılımına göre sınav da adaylara belli süreler verilir. Türkçe testinden 30 soru, matematik 30 soru, tarih 27 soru, coğrafya 18 soru, anayasa ve vatandaşlık dersinden 9 soru ve güncel bilgiler testinden 6 soru çıkmaktadır. Soru dağılımı genellikle her yıl bu şekilde oluyor. Adaylar sınavlara çalışırken genellikle çıkmış sınavlar üzerinden de çalışıyorlar. Ancak her yıl çıkan sınavlar farklı sorular üzerinden çıkmaktadır. Bu nedenle KPSS sınavına çalışırken mutlaka konuları atlamadan çalışmak da fayda var.

Güncel KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı

Orta öğretim KPSS sınavında Türkçe testinden toplamda 30 soru çıkar. Dil bilgisi konuları, yazım ve paragraf konuları, sözel akıl yürütme konuları daha fazla ağırlıklıdır. Matematik dersinden ise 30 soru çıkmaktadır. Sayısal bölüm olan matematik adayları oldukça zorlar. Hemen hemen her konudan bir veya iki adet soru gelmektedir. Tarih dersinden ise 27 soru çıkıyor. Osmanlı öncesi Türk devletleri, Osmanlı tarihi, çağdaş Türk tarihi, Atatürk ilke ve inkılapları olarak soru dağılımları yapılmaktadır. Coğrafya dersinden ise 18 soru çıkmaktadır. Türkiye’nin fiziki özellikleri, beşeri özellikleri, ekonomik özellikleri olmak üzere konu dağılımı yapılmıştır. Anayasa ve vatandaşlık dersinden toplam da 9 soru çıkmaktadır. Güncel bilgiler ise 6 sorudan oluşmaktadır. Bu konu genellikle genel kültür alanındadır. Adayların hemen hemen her konuda bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Adaylar her ne kadar çıkmış sorular üzerinden gitse de önemli olan konuların hepsine çalışmaktır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:19

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER