2021 KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Kaç Gün Kaldı? (ÖSYM)

Öğretmenlik bölümlerinden bir kısmının gireceği KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) sınavı 21 yılında ne zaman yapılacak? Hangi tarihte gerçekleşecek. Başvurular ne zaman yapılacak? ÖABT Sınavına kaç gün kaldı?

2021 KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Kaç Gün Kaldı? (ÖSYM)

Öğretmenlik bölümünden mezun olan kişiler devlete bağlı resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmak için bazı sınavlara girmek zorundadırlar. Sınava girdikten sonra oluşan puanları ile tercih yapıp atama beklerler. Bütün öğretmenlik bölümleri 2021 yılında da KPSS Lisans ( Genel Yetenek- Genel Kültür ) ve Eğitim Bilimleri Sınavına girmek zorundadır. Bunun haricinde 18 tane öğretmenlik bölümü de ayrıca alan sınavına girmektedir. Bu sınavın kısa adı ÖABT sınavıdır. Açılımı ise Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavıdır. Her sene olduğu gibi bu sene de Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ( ÖABT ) sınavı yapılacak. Adaylar ÖABT sınavı ne zaman yapılacak? Tarihi ne? Kaç gün kaldı? gibi soruları merak ediyor.

ÖABT Kaynak Tavsiyeleri

ÖABT'ye Nasıl Çalışılır?

ÖABT'de kaç net kaç puan getiriyor?

 KPSS ÖABT Sınavına Hangi Öğretmenlik Bölümleri Girer?

2021 Yılında KPSS ÖABT Alan sınavına kimler girebilir? Hangi öğretmenlik bölümleri girer? sorusu merak ediliyor. Bütün öğretmenlik bölümlerinden mezun olan kişilerin devlet okullarına atamasının yapılabilmesi için KPSS Lisans ve KPSS Eğitim Bilimleri sınavına girmesi mecburidir. Öğretmenlik bölümlerinden mezun olan kişiler arasında bazı bölüm mezunları ise alan sınavına da girmek zorundadır. Hangi bölüm mezunlarının gireceğini aşağıda listeledik;

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Lise ( Ortaöğretim ) Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Kimya Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Fizik Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Beden Eğitimi ( BESYO ) Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

İmam Hatip Meslek Ders. Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adayları girecek.

Toplamda 18 tane öğretmenlik bölümü mezunu adaylar atanabilmek için KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavına girecekler. Puan türleri ise KPSS p121 puan türü ile hesaplanacak ve ona göre tercihlerini yapacaklar. Atamalar puan üstünlüğüne göre yapılacak.

KPSS ÖABT Sınavına Girmeyecek Olan Öğretmenlikler Hangileri?

Almanca Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Arapça Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Fransızca Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Japonca Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Rus Dili Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Görme Engelliler Öğretmenliği Bölümü mezunları,

İşitme Engelliler Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Müzik Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Resim Öğretmenliği Bölümü mezunları,

Görsel Sanatlar Öğretmenliği Bölümü mezunları.

Bu bölümler ÖABT sınavına girmeyecek. Bu bölüm mezunu olan kişiler Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) Lisans ( Genel Yetenek- Genel Kültür ) ve KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı ) Eğitim Bilimleri sınavına girmeleri yeterli olacaktır. Alan sınavına girmeyecek olan bu bölümlerden mezun olan öğretmen adaylarının puanları KPSS p10 puan türünden hesaplanacaktır. KPSS p10 puanları ile tercihlerini yapıp puan üstünlüğüne göre atamaları gerçekleşecektir.

2021 KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Kaç Gün Kaldı? (ÖSYM)

Yukarıda yazdığımız 18 tane öğretmenlik bölümü Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) Lisans ( Genel Yetenek- Genel Kültür ) ve KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı ) Eğitim Bilimleri sınavı haricinde KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilg. Testi sınavına da girecekler. Sınava hazırlanmaya başlayan adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanacak olan ÖABT sınavının başvuru tarihini ve sınavın tarihini merak ediyorlar.

KPSS ÖABT Alan Bilgisi Sınavı tarihi için ÖSYM’nin sitesinde binlerce öğretmen adayı sınav takviminin açıklanmasını ve duyurunun yapılmasını beklemektedir. ÖSYM 2021 sınav takvimini halen açıklamadığı için kesin tarihi belli değildir fakat bizim tahminlerimize göre Temmuz sonu Ağustos başı günlerinde yapılacaktır diye düşünüyoruz. Bu konuda ÖSYM sınav takvimini açıklar açıklamaz yazımızı güncelleyip tarihi sizlere belirteceğiz.

NOT: SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI VE KPSS ÖABT SINAV TARİHİ 15 AĞUSTOS, Başvuru tarihi 28 Mayıs ve 15-4 Haziran arasında yapılacak. Geç başvuru tarihi ise 22-23 haziran 23:59 a kadar yapılabilecektir.

KPSS ÖABT Alan Sınavı Puanları Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavına girecek olan Sınıf Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmenliği Bölümü Mezunu, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Lise ( Ortaöğretim ) Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Türkçe Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu, İngilizce Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Biyoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Kimya Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Fizik Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Bölümü Mezunu, Beden Eğitimi ( BESYO ) Öğretmenliği Bölümü Mezunu ve İmam Hatip Meslek Ders. Öğretmenliği Bölümü Mezunu olan öğretmen adaylarının atamalarında p121 puan türünden aldıkları puanın geçerliliği 1 yıldır. Puanları 1 sene geçerlidir.

Bu yazımızda on binlerce öğretmen adayının merakla sorduğu KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) sınavı 2021 yılında ne zaman yapılacak? Hangi tarihte gerçekleşecek. Başvurular ne zaman yapılacak? ÖABT Sınavına kaç gün kaldı? Gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. KPSS ile ilgili soru, görüş ve önerileriniz için forum.hepsinibilio.com adresinde belirtebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 20:36

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER