4001 Nitelik Kodu Nedir?

4001 nitelik kodu ne demek? 4001 ile alım yapan kurumlar hangileridir? 4001 atama puanları nelerdir?

4001 Nitelik Kodu Nedir?

KPSS 4001 Nitelik Kodu Ne Demek?

Hangi bölümden mezun olduğu fark etmeksizin tüm lisans yani 4 yıllık mezunlarının atandığı mesleklere 4001 nitelik kodu adı verilmektedir. Tüm bölümlerin tercih edebilmesi nedeniyle 4001 atama taban puanları oldukça yüksek puanlarla kapatmaktadır. Herhangi bir bölümden mezun olmanın bir artı sağlamadığı tüm meslekler tercih kılavuzunda bu tercih koduyla yer almaktadır.

Bir mesleğin birden fazla nitelik kodu isteyebilir. Örneğin yabancı dil bilgisi zorunluluğu olan bir meslekse ilgili ek şartları koyabilecektir. Yahut bir şoför kadrosu için B sınıfı ehliyet şartı istenebilmektedir. Dolayısıyla Aynı meslek için bir veya birden fazla nitelik kodu olması mümkündür.

4001 Nitelik Kodu EKPSS

İlgili tercih kodu hem lisans Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) hem de Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için aynı anlama gelmektedir. Yani Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih kılavuzunda engelli lisans mezunları da bu kodla işaretlenen kadroları tercih edebilmektedir.  

4001 Nitelik Kodu Atama Puanları

Lisans mezunlarının girdiği KPSS p3 puan türü kullanılarak tercih yapılmaktadır. Yalnızca çift yıllarda yapılan KPSS genel kültür ve genel yetenek netlerine göre hesaplanan p3 puanı hesaplanması için alan sınavlarına girilmesi gerekmemektedir. Her merkezi atama sonrası 4001 nitelik kodu atama taban puanları hepsinibilio.com üzerinden paylaşılmaktadır. Son yıllarda bir çok kamu kurumu tarafından merkezi atama sisteminden çıkılıp açıktan mülakatlı alım yapıldığı için atama sayısı oldukça düşmüştür.

4001 Nitelik Kodu İle Alım Yapan Kurumlar

Halihazırda belediyeler, üniversiteler, il özel idareleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu 4001 nitelik kodu ile alım yapan kurumların başlıcalarıdır. Alım yapılan kadrolar genellikle şoför, anbar memuru, arşiv memuru, büro personeli, sekreter gibi kadrolardır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:27

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER