KPSS 3001 Nitelik Kodu Nedir? KPSS 2001 Nitelik Kodu Nedir?

KPSS 3001 nitelik kodu nedir? KPSS 3001 nitelik kodu ne demek? KPSS 2001 ne demek? KPSS 3001 ile alım yapan kurumlar?

KPSS 3001 Nitelik Kodu Nedir? KPSS 2001 Nitelik Kodu Nedir?

Tercih kılavuzunda önlisans mezunu olanların tercih edebildiği meslekler 3001 nitelik kodu ile isimlendirilmektedir. Bölüm fark etmeksizin önlisans mezunlarının tamamı bu meslekleri  tercih edebilmektedir.  Tercih eden ve açılan kadro sayısı dikkate alındığında lisans mezunlarına oranla nispeten daha kolay atandığı söylenebilmektedir.

KPSS 3001 Nitelik Kodu İle Alım Yapan Kurumlar

Bilgisayar şletmeni, veri hazırlama kontrol işletmeni, şoför kadrolarına belediyeler, üniversiteler, bakanlıklar başta olmak üzere bir çok kurum alım yapmaktadır. KPSS 3001 nitelik kodu ile alım yapılan kadroları KPSS p93 puan türü ile tercih edilebilmektedir.Her hangi bir önlisans programından mezun olan herkesin yapabileceği işler ÖSYM tercih kılavuzunda KPSS 3001 kodu ile ifade edilmektedir.

Lisans mezunu 3001 Kadroları Tercih Edebilir Mi?

Herhangi bir önlisans bölümünden yani 2 yıllık bölümden mezun biri eğer önlisans KPSS tarihinde lisans bitirmediyse edebilir. Ancak KPSS önlisans sınav tarihinden önce lisans mezuniyetiniz varsa artık 3001 nitelik kodu olan kadroları tercih hakkınız bitmiştir.

KPSS 2001 Nitelik Kodu Nedir?

Ortaöğretim KPSS mezunlarının yerleşme hakkın olan meslekler tercih kılavuzunda bu nitelik kodu ile ifade edilmektedir. Son yapılan Ortaöğretim KPSS sınavına giren ve sınav tarihine önlisans veya lisans mezunu olmayan herkes KPSS 2001 nitelik kodu ile alım yapan mesleklere girebilir. Ancak ülkemizde lisans ve önlisans mezunu milyonlarca kişi olduğu için ortaöğretim kadrosu oldukça sınırlıdır.

KPSS 2001 Kodu İle Alım Yapan Kurumlar Hangilerdir?

Genellikle belediyeler, büyük şehir belediyeleri, il özel idareleri, üniversiteler sınırlı sayıda da olsa 2001 nitelik kodu ile alım yapmaktadır. Alım yapılan kadrolar şoför, arşiv memuru ve anbar memuru gibi kadrolardır. Genellikle son atamalarda dahi 90 puan civarında kapatmaktadır. KPSS p94 puan türünden 90 ve üzeri almak çok da kolay değildir. Bu nedenle ortaöğretim mezunları için en avantajlı atanma yolu Adalet Bakanlığı tarafından mülakatlı yapılan mübaşir alımı, zabıt katibi alımı ilanlarına başvumaktır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:14

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER