KPSS Hukuk Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS hukuk konuları nelerdir? KPSS hukuk soru dağılımı nasıl? KPSS hukuk nasıl çalışılır? KPSS hukuk 20 üstü net nasıl yapılır?

KPSS Hukuk Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS Hukuk Konulara Göre Soru Dağılımı

Her yıl ÖSYM tarafından uygulanan KPSS’ye milyonlarca yeni mezun girerek hayallerini gerçekleştirmek için uğraşmaktadırlar. KPSS sınavı ulaşmak istediğiniz hedefte sadece küçük bir adımdır. Sağlam ve güvenli adımlarla ilerlerseniz başarmamanız mümkün değildir. KPSS A grubu alan bilgisi sınavına kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak isteyen Hukuk, İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerden mezun olan kişiler katılabilmektedir. KPSS A grubu sınavında Hukuk alanında 40 adet soru bulunmaktadır ve katsayısı en çok olan ders Hukuk'tur. Hukuk alanında yapılacak yüksek netler alacağınız puanı büyük ölçüde artırmaktadır. KPSS’ye hazırlanırken hiçbir konuyu elememeli, 1 netin bile kıymetli olduğunu unutmamalısınız.

KPSS Hukuk Konuları Nedir ve Hangi Konudan Kaç Soru Çıkmaktadır?

KPSS Hukuk alan sınavında 40 adet soru bulunmaktadır. Bu 40 soru da 7 ana derse bölünmektedir. Sınavda çıkan konular, yüzdelik dilimleri ve hangi konudan kaç soru çıkacağı aşağıdaki gibidir.

 • Anayasa Hukuk: Sınavda 4 soru çıkarken yüzdesi %10 olmaktadır.
 • İdari Hukuk ve İdari Yargı: Sınavda 6 soru çıkarken yüzdesi %15 olmaktadır.
 • Ceza Hukuku: Sınavda 6 soru çıkarken yüzdesi %15 olmaktadır.
 • Medeni Hukuk: Sınavda 6 soru çıkarken yüzdesi- %15 olmaktadır.
 • Borçlar Hukuku: Sınavda 6 soru çıkarken yüzdesi %15 olmaktadır.
 • Ticaret Hukuku: Sınavda 6 soru çıkarken yüzdesi %15 olmaktadır.
 • İcra İflas Hukuku: Sınavda 6 soru çıkarken yüzdesi %15 olmaktadır.

KPSS Hukuk Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

KPSS A grubunda hukuk dersinden yapacağınız net sayısı çok önemlidir. Hukuk alan sınavı hazırlık esnasında belirli bir düzende çalışma gerektirir. Dersleri sırası ile çalıştığınızda konu ve anlam bütünlüğü açısından kopukluk yaşamadan konuları oturtarak ilerlemeniz mümkündür. Sözel bir ders olduğundan hukuk konuları çabuk unutulma eğiliminde olabilirler ancak burada sizlere büyük görev düşüyor. Bol ve sık tekrarlar ile konuları unutmanın önüne geçebilirsiniz. Sınav öncesinde çıkmış soruları da incelerseniz konu kalıcılığı daha çok olacak ve karşınıza çıkabilecek soru tipine de aşina olacaksınız. Sınava yakın tarihler de ise zorlandığınız konuları bol bol tekrar etmelisiniz.

KPSS hukuk soruları genellikle ezbere dayalı ve tek cevaplıdır. Önemli göülen bir zamanaşımı veya hak düşürücü süre veya dava açma süresi sıklıkla sorulabilmektedir. Aynı zamanda öncüllü sorular da gelebilmektedir. Hangisi doğrudur veya hangisi yanlıştır şeklinde sorulan öncüllü sorular birden fazla konuyu tarama imkanı sağlaması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. KPSS hukuk testine çalışmaya başlamadan evvel mutlaka detaylı bir biçimde önceki yılların KPSS hukuk çıkmış soruları detaylı biçimde incelenmeli ve benzeri tarz soru gelecekmiş gibi çalışılmalıdır. KPSS hukuk soruları tamamıyla bilgiy dayalı olup örnek olay veya pratik soruları kesinlikle tercih edilmemektedir. ÖSYM, KPSS hukuk soru tarzı nedeniyle harcanan süre oldukça az olmakla birlikte çalıştığınız yerin denk gelmeme ihtimali korkutucudur. KPSS A ile meslek sahibi olmak isteyen adaylar için en az 20 hukuk neti gerekecektir.

KPSS Hukuk Puanı Hangi Puan Çeşidini Ne kadar Etkiler?

KPSS A grubu alan sınavında hukuk alanınla çözdüğünüz sorular KPSS’de çeşitli puan türlerine belirli alanlarda etki etmektedir. Atanmak istediğiniz pozisyon ve puan türü değişiklik göstermektedir. İşte ÖSYM’nin resmi açıkladığı resmi verilere göre KPSS hukuk sorularının hangi puan çeşidini ne kadar etkilediği ile ilgili bilgiler.

 • KPSS P4: %60 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P5: %50 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P6 P7: %40 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P8, P9, P11: %35 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P30, P35, P40: %30 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P31 P36, P41: %25 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P15 P20, P32, P33, P37, P38, P42, P43, P48: %20 oranda etkilemektedir.
 • KPSS P16, P17, P18, P21, P22, P23, P27, P28, P47: %15 oranda etkilemektedir.

2020 Yılına Hukuk Kaç Aday Katıldı ve Hukuk Net Ortalaması Nedir?

Hukuk net ortalaması her yıl katılan aday sayısı ve doğru çözülen net sayısına göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılında KPSS hukuk testi çözen aday sayısı 65.787 kişidir. Hukuk alanından toplam 40 soru çözen bu adayların net ortalaması ise 13,7 olmaktadır. Bu verilere göre 2020 yılında hukuk testinin standart sapma değeri ise 9.09’dur. Hukuk testinde bulunan 40 soruyu çözmek için adaylara 50 dakika süre verilmektedir. Özellikle hukuk fakültesi ve iktisadi idari bilimler fakültesi mezunları için KPSS'deki hukuk testi büyük önem taşımaktadır.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 20:30

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER