KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

2020 2021 KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği konuları neler? 2020 2021 KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Soru dağılımı nasıl? Hangi konudan kaç soru soruluyor? Puanlar kaç yıl geçerli? 2020 KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği hakkında detaylar yazımızda.

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ÖABT yazı dizimize Kimya Öğretmenliği ÖABT konuları ve soru dağılımının ardından 2020 Biyoloji Öğretmenliği konuları ve soru soru dağılımı yazımız ile devam ediyoruz.

Üniversitelerin bünyesinde yer alan fakültelerin biri de Eğitim Fakültesidir. Eğitim Fakülteleri Türkiye’de okulların eğitim öğretim ihtiyacını sağlamak ve öğretmen yetiştirmek amacı ile kuruldu. Eğitim Fakültesi içinde ondan fazla öğretmenlik bölümü bulunur. Bu öğretmenlik bölümlerinde eğitimlerini tamamlayan öğretmen adayları MEB’e bağlı devlet okullarında görev yapmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girerler.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) için çalışan öğretmenlik bölümleri içinde biyoloji öğretmenliği bölümü de bulunur. KPSS sınavı ile ataması yapılan öğretmenlik bölümlerinden bazıları sadece KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavlarına girerken, diğer bölümler ise bu sınavlardan başka Alan Bilgisi sınavı olan ÖABT sınavına da girerler.

ÖABT sınavına girmesi gereken öğretmenlik branşları arasında biyoloji öğretmenliği bölümü de yerini almıştır. Yazımızda 2020 2021 KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği bölümü konuları ve soru dağılımı hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir.

Eğitim Bilimleri sınavı soru dağılımı

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Puan Türü Nedir? Kaç yıl geçerlidir?

Eğitim Fakültesin bünyesinde yer alan öğretmenlik branşları içinde KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri ile beraber ÖABT sınavına da girme zorunluluğu olan bölümlerden biri de Biyoloji Öğretmenliği bölümü olduğunu söylemiştik. Peki KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği puan türü nedir? Hangisidir? Kaç yıl geçerlidir? Kaç yıl süreyle kullanılır?

KPSS ÖABT ile tercih yapacak olan Biyoloji öğretmenliği bölümü mezunlarının tercih zamanı kullanacağı puan türü KPSS p121 puan türüdür. Adaylar KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri sınavı sonrasında ÖABT sınavına da girerek 2020 KPSS p121 puan türünden puanları hesaplanacaktır. Tercihlerini KPSS p121 puan türü ile yapacaklar ve atamaları da bu puan türü ile olacak.

KPSS ÖABT sınavı sonrasında alınan 2020 KPSS p121 puanı ile sadece o yıl yani 2020 yılında tercih yapılabilir. Kpss p121 puan türünün geçerlilik zamanı 1 yıldır. Ataması yapılmayan adaylar puanlarını 2021 yılında kullanamıyorlar. 2021’de KPSS ÖABT sınavına girerek 2021 KPSS p121 puan türünden puanlarını oluşturup tercihlerini yapmaları gerekecek.

KPSS p121 puan türü nasıl hesaplanır?

KPSS ÖABT hangi bölümlerde var? Hangi bölümleri kapsıyor?

2020 2021 KPSS ÖABT sınavına girecek ve KPSS p121 puan türü ile ataması yapılacak olan öğretmenlik bölümleri sayısı on sekizdir. Bu bölümler ise şunlardır;

Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri/ Fen Teknoloji Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Lise Matematik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Din Kült. ve Ahlak Bilg. Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psik. Danışmanlık ( P.D.R ) Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İ. H. Lisesi Meslek Dersleri Öğret. Bölümü

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı nedir? ÖSYM’nin daha önce sınav takviminde açıkladığı tarih 9 Ağustos 2020 di fakat koronavirüsten dolayı alınan tedbirler doğrultusunda bu tarih 20 Eylül 2020 gününe alındı. KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı ise 06 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Biyoloji Öğretmenliği KPSS ÖABT ( Alan Bilgisi ) sınavının p121 puan oluşumuna etkisi %50,

Biyoloji Öğretmenliği KPSS Eğitim Bilimleri sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %20,

Biyoloji Öğretmenliği KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %30 olarak belirlenmiştir.

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği sınavında toplam 75 soru sorulmaktadır. Bu 75 sorunun %80 i yani 60 tane sorusu Biyoloji Öğretmenliği Alan Bilgisi, %20 si yani 15 tane soru ise Biyoloji Öğretmenliği Alan Eğitimi konularını kapsamaktadır.

Alan Bilgisi Testinde çıkması muhtemel konular ve soru dağılımları şu şekilde;

İnsan ve Hayvan Biyolojisi dersinden 15 soru

Hücre ve Metabolizma dersinden 12 soru

Genetik ve Evrim dersinden 12 soru

Ekoloji dersinden 7- 8 soru

Bitki biyolojisi dersinden 7- 8 soru

Canlıların sınıflandırılması dersinden 6 soru

Alan Eğitimi ise 15 soru

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Net ortalamaları, standart sapma ve katılan aday sayısı

ÖSYM verilerine göre KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Net ortalamaları, standart sapma ve katılan aday sayısı 2019 yılı sınavından sonra şu şekilde oluşmuştur;

Sınava katılan aday sayısı: 5.662 kişi

Sınavdan sonra oluşan ortalama net sayısı: 25,229 net

Sınavdan sonra oluşan standart sapma: 10,802

KPSS ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı hakkında adayların yararlanması için bilgiler verdik. Merak ettiğiniz diğer bölümler için sitemizin KPSS kategorisini takip edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:31

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER