KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

2020 2021 KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği konuları neler? 2020 2021 KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Soru dağılımı nasıl? Hangi konudan kaç soru soruluyor? Puanlar kaç yıl geçerli? 2020 KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği hakkında detaylar yazımızda.

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ÖABT yazı dizimize İlköğretim Matematik Öğretmenliği ÖABT konuları ve soru dağılımının ardından 2020 Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği konuları ve soru soru dağılımı yazısı ile devam ediyoruz.

Üniversitelerde yer alan fakültelerden birisi de Eğitim Fakültesidir. Eğitim Fakülteleri Türkiye’nin öğretmen ihtiyacını karşılamak ve öğretmen yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. Eğitim Fakültesi içerisinde bir çok öğretmenlik branşına ait bölüm bulunur. Bu öğretmenlik bölümlerinde okuyan öğretmen adayları devlet okullarına görev yapmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girmek zorundadırlar.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) hazırlanan öğretmenlik bölümlerinden biri de Fen bilgisi öğretmenliği diğer adı ile Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümüdür. KPSS sınavı ile atanan öğretmenlik bölümlerinden bir kısmı sadece KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavına, bazı bölümler ise bu sınavlara ek olarak Alan Bilgisi sınavı olan ÖABT sınavına girmek zorundadırlar.

ÖABT sınavına girme zorunluluğu bulunan bölümler içerisinde Fen Bilgisi Öğretmenliği yani Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümü de yerini almıştır. Yazımızda 2020 2021 KPSS ÖABT Fen Bilgisi Öğretmenliği konuları ve soru dağılımı hakkında bilgiler aşağıdadır.

Eğitim Bilimleri sınavı soru dağılımı için tıklayınız.

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Puan Türü Nedir? Kaç yıl geçerlidir?

Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan öğretmenlik bölümleri arasında KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri ile birlikte ÖABT sınavına da girme zorunluluğu bulunan bölümlerden bir tanesi de Fen Bilgisi Öğretmenliği yani Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümü olduğunu söylemiştik. Peki KPSS ÖABT Fen Bilgisi Öğretmenliği puan türü nedir? Hangisidir? Alınan puan kaç yıl geçerlidir? Kaç yıl süre ile kullanılabilir?

KPSS ÖABT ile atanacak olan Fen Bilgisi öğretmenliği bölümü mezunlarının puan türü KPSS p121 puan türüdür. Adaylar KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri sınavından sonra ÖABT sınavına girerek 2020 KPSS p121 puan türünden puanları hesaplanacaktır. Tercihlerini KPSS p121 puan türü ile yapacaklar ve atamaları bu puan türü ile gerçekleştirilecektir.

KPSS ÖABT sınavı sonrası alınan 2020 KPSS p121 puan ile sadece 2020 yılında tercih yapabilirler. Yani bu puan türünün geçerliliği 1 yıldır. Ataması gerçekleştirilmeyen kişiler puanlarını 2021 yılında kullanamazlar. 2021 yılında tekrar KPSS ÖABT sınavına girip 2021 KPSS p121 puan türünden puanlarını alıp tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

KPSS p121 puan türü nasıl hesaplanır?

KPSS ÖABT hangi bölümlerde var? Hangi bölümleri kapsıyor?

2020 2021 KPSS ÖABT sınavına girmesi gereken ve KPSS p121 puan türü ile ataması yapılacak olan öğretmenlik bölümlerinin sayısı on sekiz ( 18 ) dir. Bu on sekiz bölüm ise şunlardır;

Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Lise Matematik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Din Kült. ve Ahlak Bilg. Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ( P.D.R ) Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Bölümü

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı nasıl? ÖSYM’nin daha önce yayınladığı tarih 9 Ağustos 2020 idi fakat koronavirüsten dolayı alınan tedbirler kapsamında bu tarih 20 Eylül 2020 gününe alındı. KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı ise 06 Eylül 2020 tarihinde yapılacak.

Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği KPSS ÖABT ( Alan Bilgisi ) sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %50,

Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği KPSS Eğitim Bilimleri sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %20,

Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %30 olarak belirlenmiştir.

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği sınavında toplam 75 soru bulunmaktadır. Bu 75 sorunun %80 i yani 60 adet sorusu Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Alan Bilgisi, %20 si yani 15 adet sorusu Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Alan Eğitimi konularını içermektedir.

Alan Bilgisi Testinde çıkacak konular ve soru dağılımı şu şekilde;

Fizik dersi 18 soru

Kimya Dersi 16- 17 soru

Biyoloji Dersi 16- 17 soru

Astronomi dersi 3 soru

Yer Bilimi ( Jeoloji ) dersi 3 soru

Çevre Bilimi dersi 3 soru

Alan Eğitimi ise 15 soru

Fizik dersi şu konulardan oluşmaktadır: Fiziğin uğraş alanı, Vektörler, Basınç, Madde ve Özellikleri, Kesişen Kuvvetlerin Dengesi, Isı ve Sıcaklık, Sıvıların Kaldırma Kuvveti, Tork ( Moment ), Basit Makinalar, Ağırlık ve Kütle Merkezi, Hareket, Yeryüzünde Hareket, Dinamik, Çembersel Hareket, İş, güç ve enerji, Basit Harmonik Hareket, İtme ve Momentum, Elektrik, Optik, Manyetizma, Dalgalar, Modern Fizik.

Kimya dersi şu konulardan oluşmaktadır: Madde, Atom ve Yapısı, Kimyasal Bağlar, Periyodik çizelge, Kimyasal Tepkimeler, Bileşikler, Mol Kavramı, Stokiyometri, Gazlar, Çözeltiler, Termodinamik, Radyoaktiflik, Kimyasal denge, Kimyasal kinetik, Çözünürlük dengesi, Sulu çözeltilerde asit baz dengesi, Organik kimya, Elektrokimya.

Kimya dersi şu konulardan oluşmaktadır: Hücre, Canlıların temel bileşenleri, Bilimsel çalışma ve canlıların ortak özellikleri, Canlıların çeşitliliği ve sınıflandırılması, Ekoloji, Fotosentez, Hücresel solunum, Bitkisel dokular, Bitkilerde taşıma sistemi, Bitkilerde beslenme, büyüme ve hareket, Bitkilerde üreme ve gelişme, Canlılarda üreme ve gelişme, Kalıtım, Popülasyon genetiği, Biyoteknoloji ve genetik mühendisliği, Canlıların oluşumu ve evrim, Canlılarda davranış, Sinir sistemi, Duyu organları, Hormonlar ve endokrin sistemi, Destek ve hareket sistemi, Sindirim sistemi, Hayvanlarda dolaşım sistemi, Solunum sistemi, Boşaltım sistemi, Hayvansal doklar

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Net ortalamaları, standart sapma ve katılan aday sayısı

ÖSYM verilerine dayanarak KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Net ortalamaları, standart sapma ve katılan aday sayısı 2019 yılındaki sınavdan sonra şu şekilde oluşmuştur;

Sınava katılan aday sayısı: 17.460

Sınavdan sonra oluşan ortalama net sayısı: 24,496

Sınavdan sonra oluşan standart sapma: 8,373

KPSS ÖABT Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı hakkında adayların faydalanması için yazdığımız bu yazıdaki veriler ÖSYM verileridir. Diğer öğretmenlik branşları için linke tıklayınız.

KPSS ÖABT Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:34

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER