KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

2020 2021 KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği konuları neler? 2020 2021 KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Soru dağılımı nasıl? Hangi konudan kaç soru soruluyor? Puanlar kaç yıl geçerli? 2020 KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği hakkında detaylar yazımızda.

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ÖABT yazı dizimize Lise Matematik Öğretmenliği ÖABT konuları ve soru dağılımının ardından 2020 Fizik Öğretmenliği konuları ve soru soru dağılımı yazımız ile devam ediyoruz.

Üniversitelerin bünyesindeki fakültelerden biri de Eğitim Fakültesidir. Eğitim Fakülteleri ülkemizin öğretmen ihtiyacını karşılamak ve öğretmen yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. Eğitim Fakültesi içinde bir çok öğretmenlik branşına ait bölüm vardır. Bu öğretmenlik bölümlerinde eğitim gören öğretmen adayları MEB’e bağlı devlet okullarına görev yapmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girmek zorundadırlar.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) hazırlıklarını yürüten öğretmenlik bölümlerinden biri de Fizik öğretmenliği bölümüdür. KPSS sınavı ile ataması yapılacak öğretmenlik bölümlerinden bir bölümü sadece KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavına, diğer bölümler ise bu sınavların dışında Alan Bilgisi sınavı olan ÖABT sınavına girmeleri gerekiyor.

ÖABT sınavına girmesi gereken bölümler içinde Fizik Öğretmenliği bölümü de yerini almıştır. Yazımızda 2020 2021 KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği bölümü konuları ve soru dağılımı hakkında bilgiler aşağıdadır.

Eğitim Bilimleri sınavı soru dağılımı

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Puan Türü Nedir? Kaç yıl geçerlidir?

Eğitim Fakültesi içinde yer alan öğretmenlik bölümleri arasında KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri ile beraber ÖABT sınavına da girme zorunluluğu olan bölümlerden bir tanesi de Fizik Öğretmenliği bölümü olduğunu söylemiştik. Peki KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği puan türü nedir? Hangisidir? Kaç yıl geçerlidir? Kaç yıl süreyle kullanılabilir?

KPSS ÖABT ile ataması yapılacak olan Fizik öğretmenliği bölümü mezunlarının puan türü KPSS p121 puan türüdür. Adaylar KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri sınavına girdikten sonra ÖABT sınavına da girerek 2020 KPSS p121 puan türünden puanları hesaplanacaktır. Tercihlerini KPSS p121 puan türü ile gerçekleştirecekler ve atamaları bu puan türü ile olacak.

KPSS ÖABT sınavından sonra alınan 2020 KPSS p121 puan ile sadece 2020 yılında tercih yapılabilir. Kpss p121 puan türünün geçerliliği 1 yıldır. Ataması yapılmayan kişiler puanlarını 2021 yılında kullanamıyorlar. 2021 senesinde yeniden KPSS ÖABT sınavına girip 2021 KPSS p121 puan türünden puanlarını alarak tercihlerini yapmaları gerekir.

KPSS p121 puan türü nasıl hesaplanır?

KPSS ÖABT hangi bölümlerde var? Hangi bölümleri kapsıyor?

2020 2021 KPSS ÖABT sınavına girmesi gereken ve KPSS p121 puan türü ile atanacak olan öğretmenlik bölümlerinin sayısı on sekiz tanedir. Bu bölümler ise şunlardır;

Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Lise Matematik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Din Kült. ve Ahlak Bilg. Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ( P.D.R ) Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü

Eğitim Fakültesi İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Bölümü

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı nasıl? ÖSYM’nin daha önce açıkladığı tarih 9 Ağustos 2020 di ancak koronavirüsten dolayı alınan tedbirler doğrultusunda bu tarih 20 Eylül 2020 gününe alındı. KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı ise 06 Eylül 2020 tarihine alındı.

Fizik Öğretmenliği KPSS ÖABT ( Alan Bilgisi ) sınavının p121 puan oluşumuna etkisi %50,

Fizik Öğretmenliği KPSS Eğitim Bilimleri sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %20,

Fizik Öğretmenliği KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek sınavının p121 puan hesaplamasına etkisi %30 olarak belirlenmiştir.

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği sınavında toplam 75 soru yöneltiliyor. Bu 75 sorunun %80 i yani 60 tane sorusu Fizik Öğretmenliği Alan Bilgisi, %20 si yani 15 tane soru ise Fizik Öğretmenliği Alan Eğitimi konularını kapsamaktadır.

Alan Bilgisi Testinde çıkan konular ve soru dağılımı şu şekilde;

Elektrik ve Manyetizma dersinden 15 soru

Mekanik Dersinden 15 soru

Modern Fizik Dersinden 15 soru

Dalgalar ve Optik dersinden 7- 8 soru

Madde ve özellikleri dersinden 7- 8 soru

Alan Eğitimi ise 15 soru

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Net ortalamaları, standart sapma ve katılan aday sayısı

ÖSYM verilerine göre KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Net ortalamaları, standart sapma ve katılan aday sayısı 2019 yılı sınavından sonra şu şekilde oluşmuştur;

Sınava katılan aday sayısı: 4.025 kişi

Sınavdan sonra oluşan ortalama net sayısı: 32,032 net

Sınavdan sonra oluşan standart sapma: 15,711

KPSS ÖABT Fizik Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı hakkında adayların faydalanması için bilgiler verdik. Merak ettiğiniz diğer branşlar için sitemizi takip edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:32

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER