KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı 2020

2020 2021 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği konuları neler? 2020 2021 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Soru dağılımı nasıl? Hangi konudan kaç soru soruluyor? 2020 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği hakkında detaylar yazımızda.

KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı 2020

KPSS ÖABT yazı dizimize Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği ÖABT konuları ve soru dağılımının ardından 2020 Sosyal Bilgiler Öğretmenliği konuları ve soru dağılımı yazısı ile devam ediyoruz.

Diğer Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan öğretmenlik branşlarında da olduğu gibi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde de devlet okullarına atanıp görev yapabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS ) girme şartı vardır. Öğretmen adaylarının KPSS’ye girip atanmaya yetecek kadar puan alması gerekir.

KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Puan türü nedir? Kaç yıl geçerlidir?

Devlet okullarına öğretmen olarak atanmak isteyen Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunlarının KPSS Lisans, Eğitim Bilimleri ve ÖABT ( Alan Bilgisi ) sınavına girmeleri gerekiyor. Puan türü olarak ise KPSS p121 puan türü ile tercihlerini yapmaktadırlar. KPSS p121 puan türünün hesaplanmasında ÖABT sınavı adayların puanını %50 oranında etkilemektedir. Diğer genel kültür- genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavları da kalan %50 lik kesimi oluşturmaktadır. Genel Kültür- Genel Yetenek %30, Eğitim Bilimleri sınav oturumları da %20 lik kısmı oluşturmaktadır. Anlaşılacağı üzere ÖABT Alan bilgisi sınavının önemi büyüktür.

Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı için linki tıklayabilirsiniz.

2020 2021 eğitim öğretim yılında devlet okullarında öğretmen olmak isteyen Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunları KPSS p121 puanlarının kaç yıl geçerli olacağını merak etmektedirler. KPSS p121 puanının geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu 1 yıllık süre bir ara 2 yıla çıkarılmıştı ve bunun üstüne itirazlar edilince sonucunda tekrar 1 yıla indirildi. 2020 senesinde sınava girenler KPSS p121 puanlarını yalnızca 2020 yılında kullanabilirler. Atanamazlar ise 2021 yılında yeniden sınava girerek 2021 KPSS p121 puan türü oluşturmaları gerekir. Alınan KPSS p121 2021 puanları ile tercih yaparlar.

2019 2020 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği sınavına kaç kişi girdi?

2020 yılı KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunları sınav yaklaştıkça bu günlerde geçen senenin yani 2019 yılının bazı verilerini merak etmektedirler. KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinde sınava giren kişi sayısı ne kadar? Kaç aday sınava girdi? Bu sınavda sorulan soru sayıları kaç? Bu sınavın standart sapması ne kadar? Bu sınavda yapılan net ortalaması ne kadar?

2019 yılı KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği sınava giren kişi sayısı: 17.664 kişi

2019 yılı KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği soru sayısı: 75 soru

2019 yılı KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği sınavı standart sapması: 11,579

2019 yılı KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği sınavı ortalama net sayısı: 37,551 net

KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği adaylarının bu ÖSYM verilerini bilmesi onlara sınavdan önce faydalı olacağını düşünmekteyiz.

KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı 2020

KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği konuları ve soru dağılımı 2020 yılında sınava girecek Sosyal Bilgiler Öğretmeni adaylarının en çok merak ettiği konudur. Sınavda kaç soru sorulacağının, hangi konudan kaç soru çıkacağının sınavdan önce bilinmesi ve ona göre kafalarında plan yapılması son derece önemli bir konudur.

2020 KPSS ÖABT Sınav tarihi ne zaman? Tüm dünyayı olumsuz etkileyen COVİD 19 pandemisi ülkemizde de büyük yaralar açtı. KPSS sınavı da bu Pandemiden payını aldı. Daha önce yapılması belirlenen tarihte de değişiklik yapıldı. KPSS Lisans Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavı 6 Eylül 2020 tarihinde yapılacak şekilde değiştirildi. KPSS ÖABT Alan bilgisi sınavı ise 20 Eylül 2020 tarihinde yapılmasına karar verildi.

2020 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunları Alan Bilgisi testinde 75 soru cevaplandıracaklar. Sorulacak 75 sorunun %80 i Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünün Alan bilgisi sorularından, %20 si ise Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünün Alan Eğitimi sorularından oluşmaktadır. Bu durumda 75 sorunun 60 tanesi Alan Bilgisi sorusu olacak, 15 tanesi ise Alan Eğitimi sorusu olacak.

Sınavda sorulacak 75 sorunun yüzde 80 lik kısmı olan 60 soruluk Alan Bilgisi konuları ve soru dağılımı ise şu şekildedir;

Tarih dersinden 21 adet soru

Coğrafya dersinden 15 adet soru

Siyaset Bilimi dersinden 6 adet soru

Diğer sosyal bilgiler alan derslerinden ise 18 adet soru toplamda 60 soru.

Diğer sosyal bilgiler alan dersleri ise şunlardır;

İnsan İlişkileri ve iletişim

Günümüz dünya sorunları

Sosyal Bilgilerin temelleri

Arkeoloji

Sosyoloji

Sosyal Psikoloji

Antropoloji

Felsefe

Ekonomi

Sanat ve Estetik

Sosyal proje geliştirme

Bilim Teknoloji ve sosyal değişme

Alan Eğitimi konusundan ise 15 adet soru

2020 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunu öğrencilerine yararlı olacağını düşündüğümüz için yazdığımız bu yazımızda yer alan sınav konuları, soru dağılımı, soru sayıları gibi bilgiler ÖSYM verileridir. Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği gibi Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan öğretmenlik alanlarının KPSS ÖABT sınavı ve kpss ile ilgili her şey hakkında merak ettiklerinizi sitemizin KPSS kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:33

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER