Kpss P10 puan türü nedir? Nasıl hesaplanır? Kpss p10 puan türü hangi bölümleri kapsar?

KPSS p10 puan türü nedir? KPSS p10 nasıl hesaplanır? KPSS p10 ile atanan branşlar hangileri?

Kpss P10 puan türü nedir? Nasıl hesaplanır? Kpss p10 puan türü hangi bölümleri kapsar?

KPSS P10 puan türü nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (Kısa adı ile KPSS), memur olmak isteyenlerin üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra girdikleri sınavdır. Ülkemizde bir çok memur çeşidi olduğu gibi; kpss de de bir çok puan türü vardır. Mezun olunan bölüme göre bu puan türlerinden biri hesaplanır ve o puan türüyle tercih ve atama yapılır. Bu yazımızda bir memur grubu olan öğretmenlerin atamaları için kullanılan KPSS P10 puan türünden bahsedeceğiz.

KPSS p10 Puanı İle Atanan Branşlar Hangileri?


Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri lisans bölümünden mezun olan öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra öğretmen olarak atanabilmeleri için girdikleri kamu personeli seçme sınavı (kpss)  puan hesaplama türüdür. KPSS p10 puan türü öğretmenlik alan bilgisi (ÖABT) sınavına girmeden tercih yapılabilen bölümleri kapsar. Peki hangi branşlar ÖABT ye girmek zorunda : Türkçe öğretmenliği, İlköğretim Matematik öğretmenliği,  Fen Bilimleri- Fen ve Teknoloji öğretmenliği, Sosyal Bilgiler öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, Tarih öğretmenliği, Coğrafya öğretmenliği, Ortaöğretim Matematik öğretmenliği, Fizik öğretmenliği ,Kimya öğretmenliği, Biyoloji öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce) öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmenliği, Sınıf öğretmenliği, Okul öncesi Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği. Bu branşların dışındaki bölümler p10 puan türüne göre tercih yapacaklar. Resim öğretmenliği, müzik öğretmenliği gibi güzel sanatlar branşları KPSS p10 ile atanmaktadır. 

 P121 puan türünden önce öğretmenler sadece KPSS p10 puan türüne göre atanabilmekteydi.  

P10 puan türü;  1) Genel Kültür ( tarih, vatandaşlık, coğrafya, güncel konular) ,2) Genel Yetenek( Türkçe, matematik, geometri) , 3) Eğitim Bilimleri sınav ( öğrenme psikolojisi, gelişim psikolojisi, program geliştirme, rehberlik, öğretim yöntemi ve teknikleri ) sorularından oluşur.

Genel Kültür sınavı içerisinde Tarihten 30,Coğrafya dan 18, vatandaşlıktan 9 ve güncel konulardan da 3 tane olmak üzere toplam 60 adet soru barındrmaktadır.

Genel Yetenek ise; 30 türkçe, 27 matematik ve 3 tane de geometri sorusunun oluşturduğu sınavdır.

Eğitim Bilimlerinde ise konu sayısı daha fazla olduğu için toplamda daha fazla sayıda soru hazırlanmaktadır. 80 soruluk Eğitim Bilimleri Sınavı nda Öğrenme psikolojisinden 16, Gelişim Psikolojisinden 12, Ölçme ve Değerlendirme den 12, Program geliştirme ve Sınıf Yönetiminden 8, Rehberlikte 12, Öğretim Yöntem ve Tekniklerinden ise 20 adet soru çıkmaktadır.

Kpss P10 Nasıl Hesaplanır?

Ösym 3 Ocak 2017 de yaptığı son değişiklikle Kpss p10 puan türü şu şekilde hesaplanmaktadır. KPSS 2020 ve KPSS 2021 yıllarında da KPSS p10 puanı hesaplama yöntemi aynıdır.

Genel Kültür : % 30

Genel Yetenek: % 30

Eğitim Bilimleri: % 40

KPSS p10 puan türü hesaplama yüzdeleri açısından en önemli ve en etkili test eğitim bilimleri olmakla birlikte genel kültür ve genel yetenek testleri de standart sapma etkisiyle eğitim bilimleri kadar etkileyebilmektedir. Dolayısıyla adayların alan bilgisi testi olmaması nedeniyle 3 teste daha detaylı biçimde çalışmaları gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 02:21

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER